Dodana: 21 listopad 2007 12:01

Zmodyfikowana: 21 listopad 2007 12:01

Parlament potwierdza prawa obywateli UE do swobodnego przemieszczania się

Walka z wszelkimi przejawami rasizmu i ksenofobii oraz z dyskryminacją należy do podstawowych zasad Unii Europejskiej. Parlament Europejski przyjął dziś rezolucję o stosowaniu dyrektywy w sprawie prawa obywateli Unii i członków ich rodzin do swobodnego przemieszczania się i pobytu na terytorium państw członkowskich.

Rezolucja jest reakcją na napięcie w relacjach między rządami Włoch i Rumunii. W następstwie morderstwa kobiety w Rzymie, o które podejrzewa się rumuńskiego obywatela, rząd włoski wydał dekret pozwalający na wydalanie indywidualnych imigrantów, których uzna się za niebezpiecznych.
 
W rezolucji przyjętej dziś przez PE, posłowie przypominają, że bezpieczeństwo, wolność i sprawiedliwość stanowią podstawowe prawa Unii. Tym samym Parlament odrzuca zasadę odpowiedzialności zbiorowej i popiera walkę z rasizmem i dyskryminacją, co określono w Karcie Praw Podstawowych. Zgodnie z zasadą niestosowania dyskryminacji obywatele Unii przebywający legalnie w danym państwie UE powinni być traktowani równo z obywatelami tego państwa.
 
Parlament zauważa, że Romowie są nadal dyskryminowani oraz słabo zintegrowani i chronieni w UE. Dlatego PE zwrócił się do Komisji, aby opracowała globalną strategię integracji społecznej Romów oraz zachęca do stworzenia sieci organizacji, które zajmują się ich integracją oraz pomogą zwiększać świadomość praw i obowiązków Romów.
 
Prośba przewodniczącego grupy EPP-ED Josepha Daula o wykreślenie z tekstu fragmentu krytycznie oceniającego wypowiedzi wiceprzewodniczącego Komisji, Franco Frattiniego, wywołała żywą reakcję członków pozostałych grup politycznych. W ostatecznym głosowaniu PE przyjął tę część dokumentu (290/220/21), w której uznaje, że ostatnie wypowiedzi wiceprzewodniczącego Komisji, Franco Frattiniego, dla prasy włoskiej przy okazji tragicznych wydarzeń w Rzymie są sprzeczne z duchem i literą dyrektywy 2004/38/WE, do przestrzegania której jest on w pełni zobowiązany.
 
Parlament wydal już wcześniej dyrektywę 2004/38/WE, która daje możliwość wydalenia obywatela Unii, ale określa ścisłe granice. Można to zrobić jedynie kierując się względami porządku, bezpieczeństwa lub zdrowia publicznego, uwzględniając sytuację osobistą danej osoby i zapewniając możliwość odwołania. PE zobowiązał swoją komisję, do dokonania we współpracy z parlamentami krajowymi oceny problemów w zakresie transpozycji tej dyrektywy do dnia 1 czerwca 2008 r.
Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook