Dodana: 31 październik 2007 09:10

Zmodyfikowana: 31 październik 2007 09:10

Prezydenci na grobach prezydentów

Prezydent Suwałk Józef Gajewski oraz jego zastępcy Czesław Renkiewicz i Mariusz Klimczyk zapalili znicze na grobach byłych włodarzy Suwałk: Teofila Noniewicza, Jana Schmidta, Wawrzyńca Gałaja i Jana Kaszuby.

Przedstawiciele suwalskich władz zapalili też znicze na grobie prof. Edwarda Franciszka Szczepanika - Honorowego Obywatela Suwałk.


Teofil Noniewicz urodził się 27 kwietnia1851 roku w Antonoszu. Ukończył gimnazjum w Suwałkach oraz studia lekarskie na Uniwersytecie Warszawskim. Był lekarzem wojskowym, pracował w suwalskich szpitalach (św. Piotra i Pawła oraz szpitalu żydowskim). Był współzałożycielem suwalskiego Lekarskiego Towarzystwa Naukowego oraz Towarzystwa Ochotniczej Straży Ogniowej w Suwałkach. Założył i przez wiele lat był wiceprezesem Chrześcijańskiego Towarzystwa Dobroczynności w Suwałkach. Działał też w PTK oraz Towarzystwie Wzajemnego Kredytu, Związku Strzeleckim. W 1918 roku został wybrany do Tymczasowej Rady Obywatelskiej Okręgu Suwalskiego. 7 stycznia 1919 roku został wybrany prezesem pierwszej Rady Miejskiej w Suwałkach. Jeszcze za jego życia jedną z suwalskich ulic nazwano jego imieniem. Zmarł 30 września 1928 roku w Suwałkach.


Jan Schmidt urodził się 28 marca 1873 roku w Stejderyszkach. Ukończył gimnazjum w Suwałkach. Pracował w Towarzystwie Kredytowym Ziemskim Guberni Suwalskiej. Był współzałożycielem szkoły handlowej w Suwałkach, członkiem PTK. Towarzystwa Wzajemnego Kredytu, Suwalskiego Towarzystwa Rolniczego. Po wybuchu I wojny światowej przebywał w Wilnie i Petersburgu. Po powrocie do Suwałk wraz z Adolfem Świdą zorganizował Tymczasową Radę Obywatelską Okręgu Suwalskiego. W 1923 roku wybrany prezydentem Suwałk- mimo kłopotów zdrowotnych- dotrwał do końca kadencji w 1927 roku. Zmarł 28 października 1928 roku w Suwałkach.


Wawrzyniec Gałaj urodził się 21 lipca 1879 roku we wsi Hulanka k. Kutna. Był fryzjerem. W Suwałkach zamieszkał ok. 1906 roku. Pierwszą wojnę światową spędził w Rosji. W grudniu 1918 roku został członkiem Tymczasowej Rady Miejskiej. W Radzie Miejskiej pierwszej kadencji był od lipca 1920 roku wiceprzewodniczącym, a od 17 stycznia 1921 roku sprawował funkcję wiceprezydenta Suwałk. Prezydentem Suwałk był od 1927 do 1934 roku. W Suwałkach założył Powiatowe Koło Związku Inwalidów Wojennych RP, był przewodniczącym Zarządu Oddział Związku Strzeleckiego, Cechu Fryzjerów Chrześcijan i Żydów, Klubu Robotniczego, był przywódcą PPS i przewodniczącym Rady Klasowych Związków Zawodowych. Zmarł 26 września 1934 roku.


Jan Kaszuba prezydentem Suwałk był w latach 1975 - 1981. Wcześniej był nauczycielem i dyrektorem Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej. Jan Kaszuba zmarł w 2003 roku.


UM Suwałki

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook