Dodana: 16 październik 2007 07:27

Zmodyfikowana: 16 październik 2007 07:27

Filharmonia zaprasza...

Opera i Filharmonia Podlaska zaprasza 19 października o godz. 19 na koncert symfoniczny z udziałem dyrygenta Tomasza Tokarczyka, skrzypka  Tomasza Tomaszewskiego oraz wiolonczelistki z Niemiec  Catalin Ilea.

Orkiestra Filharmonii Podlaskiej
Tomasz Tokarczyk – dyrygent
Tomasz Tomaszewski – skrzypce 
Catalin Ilea – wiolonczela (Niemcy)

J. Brahms – Koncert podwójny a-moll na skrzypce i wiolonczelę
                   op. 102
***
G. Bizet – Symfonia C-dur
S. Prokofiew – I Symfonia D-dur „Klasyczna” op. 25

TOMASZ TOKARCZYK
Ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie na dwóch kierunkach:
- studia dyrygenckie  -  w klasie prof. Jerzego Katlewicza (dyplom z wyróżnieniem)
- studia wiolinistyczne -  w klasie doc. Ewy Szubry-Jargoń.
Doskonalił swoje umiejętności dyrygenckie u prof. Helmutha Rillinga (Stuttgart, Bach Oregon Festival – USA), u prof. Jonasa Aleksy (Vilno, Litwa) oraz u prof. Jerzego Salwarowskiego. Jest laureatem I nagrody III Ogólnopolskiego Przeglądu Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego w Białymstoku (2002r.). Na VII Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach, (2003r.) otrzymał Medal Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków oraz Nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAIKS dla najlepszego polskiego uczestnika. Współpracował z orkiestrami symfonicznymi większości polskich filharmonii, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Warszawską Orkiestrą Radiową. W sezonie 1999/2000 -  był dyrygentem Tarnowskiej Orkiestry Kameralnej.
W latach 2002-2004 – pełnił funkcję kierownika muzycznego i dyrygenta Opery w Szczecinie. W 2004 r. objął stanowisko kierownika orkiestry i dyrygenta w Operze Krakowskiej. Na scenach operowych przygotował i poprowadził premiery: Dziadka do orzechów P.Czajkowskiego Cosi fan tutte W.A.Mozarta, Ptasznika z Tyrolu K.Zellera oraz Czarodziejski flet W.A.Mozarta, Halkę S.Moniuszki, Rigoletto G. Verdiego, Zemstę Nietoperza J.Straussa (współpraca muz.).  W swoim dorobku ma nagrania telewizyjne cyklu koncertów noworocznych organizowanych przez Telewizję Polską w Kopalni Soli w Wieliczce. We wrześniu 2007 - w ramach obchodów roku Karola Szymanowskiego - sprawował kierownictwo muzyczne widowiska plenerowego HARNASIE, którego premiera odbyła się na stoku Gubałówki w Zakopanem.

TOMASZ TOMASZEWSKI – skrzypce
Urodził się w Czechowicach. Wychowanek Opolskiej Szkoły Muzycznej, uczeń D. Sujaty. Ukończył z wyróżnieniem warszawską Akademię Muzyczną w klasie prof. T. Wrońskiego i doc. S. Kawalli. Następnie studiował, w Petersburgu w klasie prof. B. Gutnikowa oraz we Freiburgu u prof. W. Marschnera. Doskonalił swoje umiejętności na licznych kursach mistrzowskich pod kierunkiem profesorów: Drużynina, Krysy, Fourniera, Liebermanna, Hillera i Szerynga. Jako członek "Kwartetu Polskiego" zdobywał nagrody na konkursach w Monachium (ARD 1976), Belgradzie (1975) i Colmar (1997) .  Od 1982 r. jest pierwszym koncertmistrzem Deutsche Oper w Berlinie. Pełni też funkcję kierownika artystycznego "Kamersolisten der Deutschen Oper" oraz wykłada w berlińskiej Hochschule der Kunste. Jako solista ma za sobą koncerty i nagrania w wielu krajach Europy, USA i Japonii. Gra na instrumencie "King George" Antonio Stradivariego.

CATALIN ILEA
Profesor Uniwersytetu Sztuki w Berlinie. Urodzony w Transylwanii w Rumunii. Studiował wiolonczelę u Georga Jarosievica - ucznia Juliusa Klengela. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Bukareszcie i został koncertmistrzem wiolonczel Filharmonii Bukareszteńskiej. W kolejnych latach zdobył kolejno pierwsze nagrody na czterech międzynarodowych konkursach. Jego kariera solisty wiodła go przez Europę, Amerykę i Azję. Występował m. in. na Festiwalu Piotra Czajkowskiego w Moskwie, na Bruckner-Festival w Linz, Wiener Festwochen, Kolner Festtagen, Messiaen Festival w Royen, Ottono-Festival w Madrycie, Festiwalu "Warszawska Jesień", Jerusalem-Festival, festiwalu George Enescu w Bukareszcie, UNO Festival w Nowym Jorku. Od 1977 mieszka w Niemczech, gdzie był koncertmistrzem wiolonczel kilku najważniejszych orkiestr. Od 1994 roku jest profesorem w Hochschule der Künste w Berlinie. Regularnie prowadzi kursy mistrzowskie w Niemczech, Belgii, Czechach i w Izraelu. Catalin Ilea nagrał jako solista prawie 40 płyt.  Do niego należą prawykonania niemieckie koncertów Schumanna, d'Alberta, Bottesiniego, Offenbacha oraz amerykańska premiera Symfonii Koncertującej Enescu. Jego koncerty były transmitowane przez takie europejskie stacje radiowe i telewizyjne jak WDR, NDR, RIAS, Deutschland Radio Berlin, France Musique, France Culture, Swiss Romande, Radio Moskwa, Radio Bukarest i Radio Tel Aviv.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook