Dodana: 16 listopad 2007 08:50

Zmodyfikowana: 16 listopad 2007 08:50

Gratka dla studentów architektury i nie tylko...

21 listopada wybitny, polski architekt Czesław Bielecki wygłosi autorski wykład na Wydziale Architektury w Białymstoku.

Spotkanie zatytułowane Dlaczego warto być eklektykiem ? rozpocznie się o godz. 17:00 w Auli przy ul. Grunwaldzkiej 11/15.
Architekt zaprezentuje swoją filozofię architektury, dotychczasowy dorobek architektoniczny i przekaże młodemu pokoleniu architektów – swoje  zawodowe credo.

Przed i po wykładzie będzie można kupić książkę "Więcej niż architektura. Pochwała eklektyzmu". Książka ta, wydana w 2005 roku, stanowi zapis dotychczasowych osiągnięć zawodowych Czesława Bieleckiego. Przedstawia proces realizacji projektów od pierwszych rysunków aż po uroczyste otwarcia budynków i jest zbiorem wieloletnich przemyśleń autora o architekturze, pięknie, brzydocie oraz o kluczowym dla jego pracy  – eklektyzmie.


Czesław Bielecki – ur. 1948,  architekt, urbanista, publicysta, działacz opozycyjny z czasów PRL-u, polityk; z zamiłowania ogrodnik i żeglarz. Zaprojektował takie budynki jak: nowy budynek Telewizji Polskiej, siedziba Polskich Sieci Elektroenergetycznych, Centrum Chopinowskie w Brochowie. Wykładał na temat architektury i urbanistyki w Warszawie, Łodzi, Berlinie, Londynie, Montrealu, Filadelfii, Sydney i Melbourne. Właściciel firmy architektonicznej DiM'84 Dom i Miasto. Laureat nagród: Pulsu, Fundacji POLCUL, Fundacji Alfreda Jurzykowskiego. Odznaczony m. in. Złotym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci (2005), Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2006). Autor książek m. in.  Gra w miasto (1996), Plan akcji (1997), Głowa (2003), Więcej niż architektura. Pochwała eklektyzmu (2005),  Wizja Polski (2007).

Kluczem do prawdziwego sukcesu jest poszukiwanie piękna, urody rzeczy. To jest główna funkcja architektury, jej mamy służyć. Architekt, który nie ma dość dumy i dość pokory, żeby zrozumieć istotę piękna i dążyć do tworzenia rzeczy pięknych, powinien zmienić  zawód.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook