Dodana: 6 grudzień 2007 12:18

Zmodyfikowana: 6 grudzień 2007 12:18

Microsoft promuje konkurs technologiczny Imagine Cup

Dziś na Politechnice odbyła się sesja zdjęciowa na zlecenie firmy Microsoft promująca finalistów konkursu Imagine Cup, najbardziej znanego konkursu technologicznego dla młodych informatyków.

Polsko-amerykańska ekipa zdjęciowa przyjechała na jeden dzień sesji, gdzie 3 godziny spędziła na Wydziale Informatyki PB, a pozostałe zdjęcia robiła podczas sesji w plenerze (Pałac Branickich, plac miejski pod Ratuszem).


Celem zdjęć było pokazanie finalistów, uczestników konkursu w ich naturalnym otoczeniu, w mieście, na uczelni. Do sesji został wybrany Jakub Jałbrzykowski, student informatyki. Ekipa składająca się z Polaków i Amerykanów przyjechała 4 vanami, spośród których jeden pełnił funkcję garderoby – charakteryzatorni, drugi łazienki, w innych był sprzęt i ekipa z firmy Microsoft Polska oraz pracownicy firmy (tzw. domu mediowego) realizującej sesję zdjęciową. Amerykański fotograf używał profesjonalnego aparatu analogowego do wielkoformatowej fotografii studyjnej.


Dlaczego studenci Politechniki?
Nasi studenci z Wydziału Informatyki od lat zajmują czołowe miejsca w ogólnopolskich finałach konkursu Imagine Cup, wyprzedzając zespoły informatyków – programistów z innych politechnik (w 2007 r. zajęli 4. lokatę, w 2006 r. - 3 miejsce, wyprzedzając zespoły z Politechniki Poznańskiej i Uniwersytetu Warszawskiego.  


Nasza ekipa składa się ze studentów 4 i 5 roku i nazywał się  .NET Mariachies (Marcin Bartoszuk, Jakub Jałbrzykowski, Maciej Aniserowicz i Arkadiusz Kondratiuk). Zakwalifikowała się do finałów krajowych w bardzo prestiżowej kategorii: Rozwiązania technologiczne – Projektowanie Oprogramowania (Software Design). Tym samym studenci PB znaleźli się wśród najlepiej ocenionych 11 zespołów z Polski, które wybrano spośród 50 grup zgłoszonych do konkursu reprezentujących Politechnikę Białostocką, Politechnikę Warszawską, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Politechnikę Łódzką, Politechnikę Poznańską, Politechnikę Wrocławską, Politechnikę Śląską w Gliwicach, Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie oraz Uniwersytet Warszawski.


Co zaprojektowali nasi studenci?
W 2006 r. zaprojektowali aplikację pomagającą kontrolować garbienie się użytkownika przy komputerze. Aplikacja była skoordynowana z działaniem komunikatora Gadu Gadu i kiedy użytkownik garbił się, a kamera to wychwytywała, Gadu Gadu przestało działać, z głośnika komputera można było usłyszeć głos „Nie garb się!”. W 2007 r. zespół młodych informatyków zaprojektował program pomagający w uczeniu się gry na instrumencie. Komputer wychwytywał fałsze, gdy użytkownik komputera grał na gitarze podłączonej do komputera niezgodne z nutami dźwięki.


O konkursie technologicznym Imagine Cup
Konkurs skierowany jest do młodych informatyków zajmujących się programowaniem na całym świecie. Wiosną 2007 r. konkurs Imagine Cup, organizowany był po raz piąty. Każdy kraj ma swoją edycję, ich finaliści biorą udział w światowych finałach. W roku 2006 odbył się on w Indiach, w roku 2007 – w Seulu, w Korei, do których zakwalifikowało się 50 zespołów z całego świata. Łączna wartość nagród to prawie 170 tys. dolarów.  Organizatorom konkursu zależy na tym, by promować technologie ułatwiające życie w różnych dziedzinach.


Co roku jest inny temat konkursu. Rozgrywki mają charakter indywidualny i grupowy (zespoły składają się maksymalnie z 4 osób). Projekt prezentuje się w grupach, próbując przekonać komisję do jego zalet. Zgłoszone projekty ocenia jury składające się z informatyków i przedstawicieli biznesu informatycznego, biorąc pod uwagę możliwość komercyjnego wykorzystania stworzonych przez studentów rozwiązań.


W konkursie chodzi o przygotowanie projektu, który może mieć realny wpływ na życie przeciętnych ludzi. Konkurs zachęca studentów do tworzenia narzędzi informatycznych, poprawiających dostęp do nauki ludziom na całym świecie i mających realny wpływ na ich codzienne życie. Mówi o tym temat edycji Imagine Cup brzmi: Wyobraź sobie świat, w którym technologia ułatwia edukację każdemu z nas.


Warto pamiętać, że finaliści konkursu oprócz nagrody finansowej mają organizowane spotkanie z samym Billem Gates`em, gdzie rozmawiają o przyszłości nowoczesnych technologii informatycznych .


Polacy wśród najlepszych w światowych finałach
W pierwszej edycji konkursu wzięło udział około 1 tysiąca studentów z 25 krajów, ale edycja z 2006 roku zgromadziła rekordową liczbę około 100 tysięcy uczestników z ponad 170 państw, w tym 1084 studentów z Polski. W światowych finałach konkursu Imagine Cup 2006, który odbył się w Indiach, Polacy stanowili największą reprezentację wśród zakwalifikowanych zespołów i uczestników indywidualnych. Do finałów doszło 11 uczestników z Polski: studentów z Politechniki Poznańskiej, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz Wojskowej Akademii Technicznej. Studenci z polskich uczelni po raz pierwszy w historii konkursu wzięli udział w rozgrywkach finałowych aż w czterech z sześciu kategorii: Algorytmie, Filmie Krótkometrażowym, Projekcie Hoshimi – bitwie programistycznej oraz Projektowaniu Oprogramowania.


Organizatorzy uważają, że projekty polskich młodych informatyków reprezentują bardzo wysoki poziom merytoryczny i dorównują innym rozwiązaniom przygotowywanym przez młodych ludzi na świecie.


Anna Leszczuk - Fiedziukiewicz
Rzecznik Prasowy Politechniki Białostockiej

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook