Dodana: 10 grudzień 2007 08:31

Zmodyfikowana: 10 grudzień 2007 08:31

„Czarownice z Salem” na deskach Dramatycznego

Owacjami na stojąco publiczność przyjęła najnowszą premierę Teatru Dramatycznego - „Czarownice z Salem” Arthura Millera w reżyserii Piotra Dąbrowskiego, która odbyła się 8 grudnia.

Sztuka ta jest bardzo ważna dla samego reżysera – Piotra Dąbrowskiego, dyrektora Teatru Dramatycznego A. Węgierki w Białymstoku, który tym właśnie spektaklem uczcił, nieformalnie, własny jubileusz 30-lecia pracy artystycznej. Wystąpił tu w podwójnej roli: reżysera i odtwórcy roli Proktora. W obu sprawdził się znakomicie.

Szczególnie wyraziście charakter postaci Proktora widoczny był podczas sceny przesłuchania. Dąbrowski dobrze rozumie tą postać.

Niesamowity klimat spektaklu tworzyła niekiedy mroczna, a niekiedy mistyczna muzyka, bardzo ciekawa scenografia i gra świateł.

Wielkie wrażenie na publiczności robiły sceny tańca opętanych kobiet z Salem, wijących się w gęstej mgle, zrzucających z siebie ubrania. Wszystko przy dźwiękach niesamowitej muzyki. A także napady dziwnych konwulsji grupki dziewcząt.

Na uwagę zasługuje także dobra gra Aleksandry Maj, jako Tituby, występujących gościnnie: Alicji Dąbrowskiej, grającej chytrą Abigail i Magdaleny Kiszko-Dojlidko - Mary Warren oraz Ewy Palińskiej, grającej oddaną żonę Proktora – Elizabeth. Z ról męskich wrażenie zrobił ubrany na czarno, górujący nad innymi, Tadeusz Sokołowski, jako surowy sędzia Trybunału, a także Marek Tyszkiewicz jako Wielebny Parris.

Widzom zaś przypadła rola sędziów Trybunału.

Sztuka Arthura Millera rozgrywa się w siedemnastowiecznej Nowej Anglii. Opisane w niej słynne procesy czarownic stały się metaforą nietolerancji i mechanizmów politycznych, także współczesnych. Dramat Millera powstał pod wpływem amerykańskiego maccarthyzmu. Silne ruchy antykomunistyczne sterowane przez senatora McCarthy'ego doprowadziły w USA do ostrych podziałów politycznych i społecznych. Sam autor był także ofiarą politycznej nagonki. W ostatnim półwieczu dramat śledzący uważnie mechanizmy politycznego szantażu stał się lustrem, w którym niechętnie przeglądały się nie tylko wielkie ustroje totalitarne, ale także wszelkie próby pogwałcenia obywatelskiej wolności. (za: www.culture.pl)

Na kilka dni przed premierą swoimi emocjami podzielił się Piotr Dąbrowski:
- W najbliższą sobotę, 8 grudnia przedstawimy ważną dla nas premierę – spektakl „Czarownice z Salem”. Mówię o ważności tej sztuki przede wszystkim dlatego, że traktuje o rzeczach bardzo istotnych, nie tylko dla nas – zespołu teatru, ale w ogóle dla każdego człowieka. To sztuka, która porusza rzeczy dotyczące nas bardzo mocno, bezpośrednio, bez względu na to w jakim miejscu żyjemy, o jakim czasie. Historia, która jest tam opowiedziana i wszystko, co z niej wynika będzie zawsze aktualne, zawsze można będzie czasy teraźniejsze pod to podpiąć. Rzecz dzieje się w XVII wieku, kolonie amerykańskie, kolonie brytyjskie, miejscowość Salem. W miejscowości tej wydarzyła się historia, która doprowadziła do śmierci wielu osób, do uwięzienia wielu z nich. Przez parę miesięcy trwało szaleństwo, które wydawało się nie mieć końca. I to wszystko Arthur Miller przełożył na język dramatu, można właściwie powiedzieć na język tragedii, oczywiście w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Tą właśnie historię postanowiliśmy Państwu opowiedzieć pewnie ku przestrodze, a też może dlatego żeby się lepiej poczuć, bo chyba nam to już nie grozi, przynajmniej przez jakiś czas. W moim przekonaniu jest to sztuka w rodzaju moralitetu.

- Takie makabry i szaleństwa jak polowanie na czarownice zdarzają się na świecie po dziś dzień. My ubieramy to w poetykę teatralną, w rzeczywistości jej nie ma - aktualność treści udowadniała występująca gościnnie Magdalena Kiszko-Dojlidko.

W spektaklu bierze udział prawy cały zespół teatru oraz aktorzy występujący gościnnie. Najważniejsze postaci to:
WIELEBNY PARRIS - Marek Tyszkiewicz
ABIGAIL – Alicja Dąbrowska (gościnnie)
PROCTOR - Piotr Dąbrowski
ELIZABETH PROCTOR - Ewa Palińska
HAILE – Bernard Maciej Bania
TITUBA – Aleksandra Maj
gościnne aktorki: Katarzyna Mikiewicz, Anna Lamparska, Maria Daiksler, Magdalena Kiszko-Dojlidko

Występują także:
Krystyna Kacprowicz-Sokołowska
Agnieszka Możejko
Tadeusz Grochowski
Krzysztof Ławniczak
Rafał Olszewski
Sławomir Popławski
Tadeusz Sokołowski
Franciszek Utko

Przekład: Wacława Komarnicka, Krystyna Tarnowska
Reżyseria: Piotr Dąbrowski
Asystent Reżysera: Julia Wacławik-Dąbrowska
Scenografia: Ewa Dyakowska-Berbeka
Muzyka: Jerzy Chruściński
Choreografia: Anna Steller-Walizarowicz
Inspicjent: Jerzy Taborski

Spektakl inspirowany inscenizacją "Czarownic z Salem" w reż. Andrzeja Dziuka w Teatrze im. St. I. Witkiewicza w Zakopanem.

Sztuka warta zobaczenia!!!

***

Rozmowa na czasie z Piotrem Dąbrowskim

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook