Dodana: 15 listopad 2007 10:22

Zmodyfikowana: 15 listopad 2007 10:22

Jestem O.K. Nie palę

Stowarzyszenie Centrum Aktywności Społecznej PRYZMAT w czwartek 15 listopada - w Światowym Dniu Rzucania Tytoniu organizuje we współpracy z młodzieżą w 23 szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w regionie szkolne „Happeningi Jestem O.K. Nie palę!”.

Celem tych imprez jest rozpowszechnienie informacji wśród młodzieży na temat ryzykownych zachowań oraz szkód zdrowotnych i społecznych związanych ze szkodliwością nikotyny.


Happeningi organizowane są w trzeci czwartek listopada, bo właśnie tego dnia przypada Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. Święto to narodziło się w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie, aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia. Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada (tydzień przed obchodzonym w Stanach Zjednoczonych Dniem Dziękczynienia) za Dzień Rzucania Palenia.


Happeningi są organizowane przez młodzieżowych liderów, którzy brali udział w specjalnym szkoleniu w ramach którego zapoznali się z informacjami dotyczącymi szkodliwości produktów nikotynowych na życie i zdrowie dzieci i młodzieży oraz jego skutków ekonomicznych i społecznych. Drugim elementem szkolenia było przygotowanie uczniów do zaplanowania i przeprowadzenia na terenie swojej szkoły happeningu. Po ukończeniu szkolenia liderzy młodzieżowi zostali zobowiązani do przeprowadzenia w swoich szkołach inicjatywy młodzieżowej Happeningu „Jestem O.K. Nie palę!”.



W ramach tej inicjatywy  uczniowie zorganizują w szkole działania obejmujące m.in.: (debaty, sądy nad papierosem, marsze antynikotynowe, punkty informacji medycznej oraz pomiaru zawartości tlenku węgla w wydychanym powietrzu i badań ciśnienia krwi, spotkania ze specjalistami, sztuki teatralne, przedstawienia uliczne, konkursy wiedzy, akcje propagandowe: ulotki, plakaty, znaczki i nalepki). W ramach wsparcia happeningów dla każdej szkoły uczestniczącej w projekcie zostały bezpłatnie przekazane plakaty i ulotki wydane specjalnie na potrzeby projektu, plakaty i ulotki pozyskane bezpłatnie przez PRYZMAT z Centrum Onkologii – Instytut w Warszawie, plakaty i ulotki przekazane przez Powiatową Stację Sanitarno – Epidemiologiczną w Białymstoku oraz po 3 nagrody rzeczowe dla laureatów głównych konkurencji antynikotynowych w każdej ze szkół.


Happeningi „Jestem O.K. Nie palę!” są częścią projektu „Ze zdrowiem na Ty”, który realizowany jest przez Centrum Aktywności Społecznej PRYZMAT w Suwałkach przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej w ramach Programu Środki Przejściowe PL2004/016-829.01.02 oraz Miasta Suwałki.


Szkoły w których odbędą się Happeningi „Jestem OK. Nie palę!”
- Zespół Szkół nr 2 w Suwałkach (II liceum Ogólnokształcące)
- Zespól Szkół nr 3 w Suwałkach (Gimnazjum nr 5 i IV Liceum Ogólnokształcące),
- Zespól Szkół nr 4 w Suwałkach (Gimnazjum nr 2 i Liceum Ekonomiczne),
- Zespól Szkół nr 5 w Suwałkach,
- Zespól Szkół nr 6 w Suwałkach,
- Zespól Szkół nr 7 w Suwałkach,
- Zespól Szkół nr 9 w Suwałkach (Gimnazjum nr 4),
- Gimnazjum nr 7 w Suwałkach,
- Zespół Szkół Technicznych im. Gen. I. Prądzyńskiego w Augustowie,
- Gimnazjum nr 2 w Augustowie,
- Gimnazjum w Janówce,
- Zespół Szkół Ogólnokształcących w Płaskiej (Gimnazjum),
- Zespół Szkół w Sztabinie (Gimnazjum),
- Gimnazjum w Krasnopolu,
- Gimnazjum w Raczkach,
- Gimnazjum w Rutce Tartak,
- Zespół Szkół w Jeleniewie (Gimnazjum),
- Gimnazjum w Lipsku.
- Gimnazjum w Słobódce,
- Gimnazjum w Filipowie,
- Augustowskie Centrum Edukacyjne.



Dym papierosowy jest dominującym elementem zanieczyszczenia środowiska w krajach rozwiniętych, szkodzącym zarówno samym palącym, jak i osobom znajdującym się w ich otoczeniu. Wpływ palenia na zdrowie jest zdecydowanie ujemny: nie przynosi ono jakichkolwiek korzyści, tak w sferze fizycznej, jak i psychicznej. Związane z nikotyną silne uzależnienie stwarza konieczność konsekwentnego wdrażania programu profilaktycznego, zapobiegającego rozpoczynaniu palenia przez jak największą liczbę dzieci i młodzieży. Wg danych Fundacji „Promocja Zdrowia” na świecie z powodu palenia tytoniu umiera co roku 3,5 miliona osób, czyli 10 tys. dziennie.


W Polsce umiera z tej przyczyny ok. 60 tys. mężczyzn i 10 tys. kobiet, w średnim wieku ok. 45 tys. mężczyzn i 5 tys. kobiet. Prawie 4 miliony polskich dzieci jest biernymi palaczami, tzn. narażone są na mimowolne wdychanie tytoniu. Ich układ rozwija się gorzej. Codziennie w Polsce ok. 500 dzieci zapala swojego pierwszego papierosa. 125 osób z tej grupy umrze przedwcześnie z powodu chorób wywołanych zażywaniem tytoniu.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook