Dodana: 5 grudzień 2007 07:40

Zmodyfikowana: 5 grudzień 2007 07:40

Jak robić zakupy przed świętami

Co zrobić aby prezent ucieszył nasze dziecko? Jak robić zakupy, aby uniknąć rozczarowania?

Konsument nie jest w stanie przeprowadzić badań laboratoryjnych. Nie może stwierdzić w 100%, że dana zabawka jest bezpieczna. Czy jest więc całkowicie bezradny - na pewno nie.


Każdy z nas może przecież:


1. PYTAĆ
W razie jakichkolwiek wątpliwości konsument ma prawo pytać sprzedawcę, a ten ma obowiązek udzielić informacji dotyczących towaru, co więcej w sytuacji kiedy zapewni konsumenta o właściwościach, których towar nie posiada może to być podstawą do reklamowania towaru z tytułu niezgodności z umową i ewentualnego odstąpienia od umowy.

Dokonując zakupów warto również zapytać, czy dany towar można będzie zwrócić, czy też wymienić. Sprzedawca, który zgodzi się na możliwość wymiany lub zwrotu towaru jest taką umową związany.


2. SPRAWDZIĆ TOWAR PRZED DOKONANIEM ZAKUPU
Sprzedawca ma obowiązek na żądanie konsumenta umożliwić sprawdzenie towaru. Wynika to wprost z ustawy o sprzedaży konsumenckiej. Szczególnie istotne jest to w przypadku sprzętu elektronicznego.


3. SPRAWDZAĆ OZNAKOWANIE
Czytać informacje, które znajdują się na produktach, ze szczególnym zwróceniem uwagi na wszelkiego rodzaju ostrzeżenia. Zwracać uwagę, czy na opakowaniu znajdują się dane identyfikujące producenta lub importera.


4. ZWRACAĆ UWAGĘ CO KUPUJEMY DZIECIOM
Należy zwracać uwagę czy zabawka jest dostosowana do wieku dziecka, któremu ją kupujemy? Czy, nie jest wykonana ze słabego plastiku, który można łatwo pobić na małe ostre kawałki? Czy zabawki nie mają ostrych krawędzi? Czy sznurki, gumki itd. dołączone do zabawek nie są zbyt długie i czy nie mogą w trakcie zabawy okręcić się wokół szyi dziecka? Czy zabawka dla dziecka poniżej 3 lat nie posiada małych elementów, którymi dziecko mogłoby się zadławić?


6. ŻĄDAĆ WYDANIA DOWODU ZAKUPU
Kupując jakikolwiek towar żądajmy potwierdzenia dokonania zakupu. Takim dowodem zakupu może być paragon, ale może też być nim zwykła kartka z nazwą towaru, jego ceną i podpisem sprzedawcy. Może to ułatwić reklamację, dochodzenie sprawy przed sądem i pozwala uniknąć sporu co do wysokości ceny zakupu.
Sprzedawca ma obowiązek wydania dowodu zakupu.


Leszek Mironiuk Rzecznik Prasowy WIIH w Białymstoku

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook