Dodana: 29 grudzień 2007 15:14

Zmodyfikowana: 29 grudzień 2007 15:14

Podsterfa ekonomiczna nabiera kształtów

Porozumienie w sprawie utworzenia podstrefy, która ma być częścią Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, jest już praktycznie gotowe.

Tak przynajmniej uważa prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Prezes SSSE Grzegorz Mackiewicz mówi, że trzeba jeszcze uzgodnić, że to miasto weźmie na siebie budowę dróg, doprowadzenie wodociągu i kanalizacji.

Białostocka podstrefa ekonomiczna ma powstać w rejonie ulic Myśliwskiej i Borsuczej. Miasto ma tam 29 hektarów ziemi, użytkowanych do tej pory przez szkołę rolniczą na Dojlidach. Władze Białegostoku znalazły sześciu inwestorów, którzy są gotowi kupić po kawałku gruntu i wybudować tam fabryki: mechaniczną, elektrotechniczną, dwie przetwórstwa drewna, meblarską i materiałów budowlanych. Suma deklarowanych inwestycji to 285 mln zł. Zatrudnienie w nowych fabrykach znalazłoby około 1100 osób.

Magnesem przyciągającym inwestorów są ulgi w podatku dochodowym, obowiązujące w strefach specjalnych. Oczywiście plany utworzenia podstrefy musi zaakceptować minister gospodarki, a potem cały rząd.

Po naszych poprzednich publikacjach zainteresowanie przedsiębiorców inwestowaniem na uprzywilejowanych zasadach znacznie wzrosło. Jak powiedział nam wczoraj prezes Mackiewicz, do niego i do prezydenta zgłaszają się nowe firmy, również z udziałem kapitału zagranicznego. Zaawansowane są rozmowy z trzema, które chciałyby wybudować w podstrefie fabrykę mebli, elektroniczną i biotechnologiczną. Zwłaszcza ta ostatnia ma być bardzo nowoczesna. Kto ostatecznie znajdzie się na liście inwestorów, zadecydują przetargi, w których będą mogły wziąć udział również inne firmy, dotąd nie zgłaszające się.

Jest już gotowy projekt podziału gruntu na potrzeby sześciu pierwszych firm. Zakład Energetyczny zadeklarował doprowadzenie prądu dla przyszłych użytkowników, a w magistracie trwają prace nad wyceną gruntów. Na razie nikt nie chce mówić, jakie ceny zostaną zaproponowane firmom stającym do przetargu.

Prezydent Truskolaski i prezes Mackiewicz zgodnie zapewniają, że porozumienie zostanie przez nich podpisane lada dzień, po czym na początku stycznia wystąpią do ministra gospodarki o utworzenie podstrefy w Białymstoku.

Na podstawie: Gazety Wyborczej

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook