Dodana: 26 listopad 2007 09:08

Zmodyfikowana: 26 listopad 2007 09:08

Konferencja w Białymstoku Europejski Kodeks Walki z Rakiem

W województwie podlaskim rocznie diagnozuje się 4 tysiące nowych zachorowań na nowotwory złośliwe.

Strach przed chorobą, ale także nieświadomość pacjentów co do możliwości wyleczenia powodują, że zbyt późno zgłaszają się oni do lekarzy onkologów.


Jedną z przyczyn wzrostu umieralności na nowotwory złośliwe w Polsce jest wzrost zagrożenia tak zwanymi nowotworami tytoniozależnymi. O skutkach palenia oraz profilaktyce zachorowań na nowotwory dyskutowali w Białymstoku lekarze wielu specjalizacji. Gościem konferencji był Prof. Witold Zatoński z Centrum Onkologii w Warszawie - wybitny specjalista chorób wewnętrznych, epidemiolog w zakresie zachorowań na nowotwory złośliwe w całej Europie Środkowo-Wschodniej i ekspert w dziedzinie zdrowia publicznego.


W listopadzie i grudniu 2006 roku na zlecenie Centrum Onkologii-Instytut
w Warszawie przeprowadzono ogólnopolskie badanie dotyczące stanu wiedzy i postaw prozdrowotnych. Wynika z nich, że tylko 12% Polaków dbanie o właściwy styl życia kojarzy z profilaktyką przeciwnowotworową. Przeciętny Polak ma ogólną wiedzę o szkodliwości palenia papierosów, nadużywania alkoholu, braku aktywności fizycznej, niewłaściwej diety, a także o konieczności wykonywania badań profilaktycznych.


Jednakże wiedza ta niestety nie przekłada się na zachowania. Od lat zadawane pytanie: jak żyć, by żyć zdrowo i nie zachorować na raka znalazło wreszcie konkretną podpowiedź - Europejski Kodeks Walki z Rakiem. Publikacja zawiera 11 zaleceń, których przestrzeganie zmniejsza ryzyko chorób nowotworowych.


Konferencja była okazją do oficjalnego zaprezentowania na Podlasiu Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem. Zalecenia Kodeksu pomóc mają Europejczykom w prowadzeniu zdrowego stylu życia, przede wszystkim wskazuje jak żyć, by zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwory.


We wrześniu bieżącego roku ruszyła kampania edukacyjna na rzecz popularyzacji Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem. Jej celem jest propagowanie zdrowego stylu życia, wzbudzenie zainteresowania Kodeksem wśród lekarzy, a także edukacja dziennikarzy na temat profilaktyki pierwotnej nowotworów.


Każdy zainteresowany tym, jak żyć by uniknąć zachorowania na choroby nowotworowe może odwiedzić strony www.kodekswalkizrakiem.pl.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook