Dodana: 2 listopad 2007 09:32

Zmodyfikowana: 2 listopad 2007 09:32

Największe firmy Suwalszczyzny

British American Tobbaco utrzymał pozycję największej firmy Suwalszczyzny. W gronie 2000 przedsiębiorstw jest tylko siedem z tej części Polski.

Kolejny ranking opublikowała właśnie „Rzeczpospolita”. To najbardziej miarodajne tego typu zestawienie. Nad opracowaniem rankingu pracuje sztab ekspertów. Główne kryteria, to m.in. przychody ze sprzedaży oraz zysk.

Najwyżej, bo na 373. pozycji znalazł się BAT, międzynarodowy koncern tytoniowy, który swoją jedyną fabrykę w Polsce ma w Augustowie. Zatrudnia prawie tysiąc osób.
Papierosy na eksport

– Wciąż się rozwijamy – mówi Andrzej Kornatowski, rzecznik prasowy firmy. – Nasz zakład w Augustowie należy do najnowocześniejszych w Europie. Przenieśliśmy tutaj produkcję z kilku innych krajów.

Koncernowi nie przeszkadzają ani coraz większe restrykcje dla palaczy papierosów, ani konieczność podwyższania cen.
– Znaczna część naszej augustowskiej produkcji idzie na eksport – dodaje Kornatowski.

Niemal trzysta miejsc dalej (pozycja 606.) na liście „Rzeczpospolitej” znalazły się suwalskie zakłady Animex – znana firma drobiarska. To znaczący awans w porównaniu do ubiegłorocznego zestawienia. Wtedy Animex był na 709. pozycji.

Największa jednak niespodzianka to 976. miejsce firmy Agro-Bakałarzewo. Zatrudniają raptem około czterdziestu osób. Handlują m.in. nasionami i nawozami, zajmują się też skupem.

W drugim tysiącu największych polskich firm znalazły się także: Mispol (miejsce 1688.), giełdowa spółka mająca białostockie korzenie, produkująca konserwy i działająca w Suwalskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, Malow (1725.), zajmujący się meblami metalowymi i zarządzany przez znanego suwalskiego biznesmena Henryka Owsiejewa, Javena (1776.), handlująca kosmetykami i chemią gospodarczą, kierowana przez równie znanego Tadeusza Grygieńcia oraz augustowskie Redo (1897.), które rozprowadza alkohole.
Po raz pierwszy od kilku lat w zestawieniu zabrakło natomiast suwalskiego Ortusa – firmy działającej w branży paliwowej.


Źródło: Gazeta Współczesna

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook