Dodana: 26 październik 2007 10:02

Zmodyfikowana: 26 październik 2007 10:02

Wieczór „spod wieka trumny”

29 października podczas pokazu kabaretu "C'est la vie!" na widzów Teatru Dramatycznego w Białymstoku czekają specjalne atrakcje.

Kabaret jak i atrakcje, będą utrzymane w konwencji „spod wieka trumny”. Na gości czekał będzie upiorny makijaż: podbite oko, trumienne spojrzenie (sińce), czy grobowa bladość, kostiumy i peruki z możliwością zrobienia zdjęcia (do odebrania w późniejszym terminie w Teatrze), oraz: poczuj na własnej skórze jak to być umarlakiem czyli połóż się do trumny, lub daj się zamknąć w katafalku.

Spektakl rozpocznie się o godz. 19.00. Cała upiorna oprawa to zasługa zbliżającego się Halloween, coraz częściej obchodzonego również w Polsce. 

***

"C'est la vie!" na podstawie minidramatów Henri Pierre`a Cami (przekład: Arnold Mostowicz). Kabaret Nocnej Sceny Teatru Dramatycznego. Widzowie zasiądą przy kawiarnianych stolikach, choć trumna za rogiem... , bo komiczne wariacje rozgrywają się nad otwartą trumną, dowcip w nich jednak skrzy się bardzo żywiołowo. Oprócz szóstki artystów w spektaklu występuje muzyczny skład pod wodzą pianisty Romualda Kozakiewicza oraz sześć instrumentów dętych.

Henri Pierre Cami - to pisarz, a przede wszystkim humorysta francuski, którego twórczość najpopularniejsza była w latach trzydziestych ubiegłego (XX) wieku. Cami imał się różnych dziedzin sztuki, zanim zajął się twórczością humorystyczną. Przez długie lata był felietonistą i autorem komiksów we francuskich dziennikach, ale piętnem na całej jego twórczości odcisnęło się pierwsze spotkanie z dziennikarstwem - redagowanie pisma sponsorowanego przez paryskie zakłady pogrzebowe, pt.: "Mały Ilustrowany Karawan". Bowiem czarny humor, którego Cami był jednym z twórców i który wypełniał całkowicie owo pismo, zagościł na stałe w jego minidramatach. Krótkie scenki teatralne - pełne nonsensu, absurdu, gry słów i czarnego humoru, opatrzone bogato didaskaliami - to pastisz teatru mieszczańskiego przełomu XIX i XX wieku. To także elementy składowe surrealizmu - bo za prekursora tego teatru Cami jest uważany.

Reżyser Piotr Dąbrowski wyznaję, że to będzie bardzo śmieszne, oczyszczające nieco swoim humorem i absurdem przedstawienie. Ten rodzaj absurdu, który wymyślił w swoich minidramatach Cami ma takie działanie, że najpierw wprawia w osłupienie, potem zaś w totalne rozbawienie.

Dramaty Cami wzbogacone są piosenkami z tekstami Andrzeja Jacobsona, do których muzykę napisał Jerzey Chruściński.

Scenariusz i reżyseria: Piotr Dąbrowski
Asystent reżysera: Julia Wacławik-Dąbrowska
Teksty piosenek: Andrzej Jacobson (raz nawet Juliusz Słowacki!)
Muzyka: Jerzy Chruściński

Premiera: 17 czerwca 2006 r.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook