Dodana: 9 grudzień 2007 17:39

Zmodyfikowana: 9 grudzień 2007 17:39

Ostatni pokaz dla niewidomych

Kino Pokój w Białymstoku zaprasza 10 grudnia 2007 r. na ostatni w tym roku pokaz kinowy dla niewidomych.

Tym razem niewidomi będą mieli okazję poznać w kinie film "U Pana Boga w ogródku".

Organizatorzy pokazu:
Kino Pokój
Stowarzyszenie na Rzecz Rehabilitacji Psychiatrycznej w Białymstoku
(Klub Pacjenta PRZYSTAŃ)

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Prezydenta Miasta Białegostoku.

"U Pana Boga w ogródku" reż. Jacek Bromski
10 grudnia (poniedziałek)  godz. 17.00

Reżyser o kontynuacji „U PANA BOGA ZA PIECEM”:

„U Pana Boga za piecem” to był niemal eksperyment. Wcześniej nie było podobnego filmu. Prowincja, nieznani aktorzy, podlaski dialekt, małe miasteczko jako kolebka konserwatywnych wartości. Nie wiedzieliśmy na ile to będzie nośne, atrakcyjne dla widza. Penetrowaliśmy nowe tereny filmowe. Robiliśmy to trochę po omacku, zdani na instynkt. Chcieliśmy zrobić komedię dla ludzi, film z założenia popularny. Ale chcieliśmy też przenieść na ekran magię Podlasia, a na takie zabiegi nie ma w kinie gotowej recepty.
Okazało się, że widzowie polubili naszych bohaterów, do tego stopnia, że przez ostatnie lata byłem zasypywany prośbami o dalszy ciąg. Wzbraniałem się długo, bo z reguły jestem temu przeciwny. Zwykle sequel jest gorszy od pierwszego filmu. Zacząłem myśleć o tym projekcie dopiero, kiedy byłem pewny, że ta potrzeba jest we mnie autentyczna.
Do tego okazało się, że „U Pana Boga za Piecem” inspiruje moich kolegów - filmowców. Powstało kilka tytułów, których twórcy przyznawali, że czerpali inspirację z mojego. Na przykład „Biała sukienka”, „Statyści” Michała Kwiecińskiego czy serial „Ranczo”. Przypuszczam, że również „Plebania” troszkę z nas też zaczerpnęła. Ale to my pierwsi „oswoiliśmy” prowincję jako kolebkę tradycyjnych wartości, korzeni cywilizacji.

Reżyser o Podlasiu:

Poznałem Podlasie, bo moja żona pochodzi z Białegostoku. Strasznie mi się spodobał tamten język, który jest niezwykle nośny emocjonalnie. Chciałem nakręcić tam film.
Ludzie są tam przyzwoici z natury. Nic ich nie zepsuło, nie skorumpowało. Nawet nie są zbytnio podatni na to. Żyją bliżej praw naturalnych i przez to są jakoś lepsi.
Poza tym żyją w małej społeczności, w której wszyscy się znają i trudniej ukryć się z niegodziwością. Kultywują swoje wartości, przywiązanie do korzeni, do ziemi i czerpią z tego siłę, pewność siebie. A człowiek miasta jest niepewny, nie ma jakiejś szczególnej tożsamości „geograficznej”, no chyba że się wychował i całe życie mieszka na Brzeskiej, ale to zupełnie inna sprawa.
Poza tym jest tam spokój, który wynika z natury, z pejzażu, z życia blisko ziemi – to może nie jest zauważalne na pierwszy rzut oka, ale w jakimś metafizycznym sensie jest widoczne.
Cała ekipa cieszyła się na ten wyjazd. Atmosfera na planie była fantastyczna. Piękne miejsca - wszystkie zdjęcia kręciliśmy na Podlasiu - Sokółka, Supraśl, Wierzchlesie, Białystok. Niezwykle życzliwi ludzie. Wspaniała pogoda.

(na podstawie materiałów dystrybutora)

Audio deskrypcji na żywo dokona Krzysztof Szubzda, znany białostocki konferansjer, poeta i kabareciarz.

Organizatorzy mają nadzieję, że po raz kolejny uda im się wywołać medialną dyskusję na temat realnej możliwości uczestniczenia osób niewidomych w projekcjach kinowych i innych kulturalnych przedsięwzięciach.

Pracując przy tych pokazach uzmysłowili sobie, że większość osób w Polsce (nawet pracujących w branży kinowej od wielu lat) nie spotkała się z pojęciem audio deskrypcji, które w USA czy Wielkiej Brytanii jest szeroko rozpowszechnione.

Wybraliśmy film "U Pana Boga w ogródku", ponieważ to polski film (przy audio deskrybcji nie tłumaczy się dialogów), ale przede wszystkim dlatego, że to opowieść zasługująca na uwagę - mówią organizatorzy.

Wstęp na pokaz jest wolny.

Wszelkie pytania proszę kierować do:
Urszuli Komsty, kierownik kina Pokój 502 791 736
Izabeli Kamińskiej, specjalista ds marketingu w kinie Pokój 509 698 747
lub Magdaleny Piekary- Stojak, kierownik Klubu Pacjenta Przystań 696 48 45 61

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook