Dodana: 14 październik 2007 07:22

Zmodyfikowana: 14 październik 2007 07:22

Porozumienie w sprawie informatyzacji województwa

W piątek 12 października przedstawiciel MSWiA, Wojewoda Podlaski oraz Marszałek Województwa Podlaskiego podpisali porozumienie o współpracy w wypełnieniu założeń Planu Informatyzacji Państwa realizowanych w ramach projektów „Elektroniczna Platforma usług administracji państwowej – ePUAP” oraz „Wdrażanie elektronicznych usług dla ludności województwa podlaskiego – część II”.



Dariusz Piontkowski – Marszałek Województwa Podlaskiego:


- Proszę zwrócić uwagę na to, że nasz region jest postrzegany jako województwo zacofane, które z opóźnieniem w stosunku do reszty kraju wprowadza innowacje, jako region ustępujący innym we wskaźnikach gospodarczych. Są jednak dziedziny, w których udaje się nam zrobić coś najlepiej. Nasze województwo przoduje w wykorzystywaniu środków unijnych w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego – informatyzacja jest drugą dziedziną, w której jesteśmy liderami. I choć jesteśmy biedni i zacofani gospodarczo to jednak w tym zakresie przodujemy i to inni wzorować się będą na tym co uda się nam tu wypracować. To światełko w tunelu, które pokazuje, że nawet tak biedne regiony jak nasz, mogą znaleźć swoją szansę w sferze nowoczesnych technologii. Mam nadzieję, że ta współpraca między administracjami – rządową i samorządową spowoduje, że nadal będziemy najlepsi w tych konkurencjach.

Jarosław Zieliński – Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji:

- Dziękuję za to, że te dwa płuca administracji – administracja rządowa i samorządowa podjęła współpracę w zakresie modernizacji administracji w kontekście informatyzacji. Administracja musi być modernizowana. Projekt nie będzie służył jedynie administracji. W istocie jest on stworzony z myślą o obywatelach. Administracja nie działa sama dla siebie – ona istnieje dla ludzi.


- To program pilotażowy, to program przyszłości. W podobnej formule będzie realizowany w całym kraju. Cieszy mnie to, że to Podlasie jest właśnie tym regionem, który wytycza w tym zakresie kierunki działania. To dobry przykład na to, że na Podlasiu są dobre pomysły, są zdolni ludzie, sprawni i gotowi, by podejmować nowe wyzwania.




Karol Tylenda - Członek Zarządu Województwa Podlaskiego:

- Chcę powiedzieć z całą odpowiedzialnością, że jesteśmy dwa lata przed resztą kraju w tej dziedzinie. To my – województwo podlaskie dyktuje warunki i przedstawia rozwiązania, z których korzystają inni – małopolska, wielkopolska – a więc regiony, które przodują gospodarczo w kraju.


- Kończymy pierwszy etap wdrażania e- usług dla ludności – pierwszego dużego projektu, który kosztował 30 mln zł. Dziękuję za dodatkowe środki od MSWiA - kwotę 1,5 mln zł, dzięki której 30 samorządów, które nie brały udziału w pierwszym etapie programu będzie można wyposażyć w niezbędne instrumentarium do dalszego działania. Dzięki temu również wszystkie samorządy z naszego regionu będą gotowe i wyjadą na przeciw rozwiązaniom prawnym, których realizację musimy rozpocząć od maja 2008 roku.


- W najbliższym czasie chcemy informatyzację rozwijać w trzech dziedzinach: e-zdrowie, e-edukacja i centrum certyfikacji – czyli wydającego certyfikaty kwalifikowane i niekwalifikowane, dzięki którym będzie możliwy elektroniczny obieg dokumentów. Z programu Polski Wschodniej przeznaczono 300 mln euro na powszechny dostępu do internetu. Dzięki tym środkom chcemy budować tzw. „ostatnią milę” – a więc budować sieci dostępu do internetu w miejscach o bardzo rzadkiej zabudowie, gdzie komercyjni operatorzy ze względów opłacalności nie instalują przewodów internetowych.




Podpisanie porozumienie oznacza realizację programu pilotażowego, który stanie się wzorcem dla podobnych przedsięwzięć w całej Polsce. Będzie to pierwszy w tej skali praktycznie wprowadzany w życie projekt, mający na celu rozwój i zwiększenie dostępności usług informacyjnych i elektronicznych dla ludności.


Projekt znajduje się na liście projektów kluczowych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007-2013 w osi priorytetowej IV Społeczeństwo informacyjne i będzie realizowany w latach 2008-2015.


Projekt ma na celu rozwój i zwiększenie dostępności usług informacyjnych i elektronicznych dla ludności województwa podlaskiego. Choć bezpośrednimi beneficjentami będą jednostki administracji publicznej naszego województwa, to w swym zamierzeniu projekt zorientowany jest na obywatela, klienta administracji rządowej oraz samorządowej i to właśnie mieszkańcy województwa podlaskiego będą odbiorcami wytworzonych produktów i usług projektu.



Projekt zasięgiem swym obejmie całą ogólnie pojętą administrację publiczną naszego województwa - administrację rządową i samorządową, szkolnictwo, jednostki naukowe oraz medyczne. W rezultacie ludność województwa podlaskiego będzie miała dostęp do informacji oraz usług elektronicznych związanych z wieloma dziedzinami życia publicznego. W ten sposób Projekt przyczyni się do praktycznego wdrożenia w życie idei społeczeństwa informacyjnego, umożliwiając obywatelom załatwianie spraw na drodze elektronicznej poprzez wirtualny kontakt z administracją.


Projekt będzie kontynuacją i rozbudową projektu „Wdrażanie elektronicznych usług dla ludności województwa podlaskiego”, który w ramach funduszy ZPORR zainicjował budowę społeczeństwa informacyjnego w województwie podlaskim i objął swym zasięgiem 98 Jednostek Samorządu Terytorialnego.


Nowy Projekt nie ograniczy się jedynie do rozszerzenia o nowe jednostki administracji publicznej. Projekt poprzez zorientowanie na obywatela, zidentyfikowanie potrzeb mieszkańców i objęciem swym zasięgiem całej administracji stanie się kompleksowym i pierwszym na taką skalę w Polsce systemem elektronicznej obsługi mieszkańców całego województwa. Projekt spełni więc przede wszystkim oczekiwania społeczne usprawniając obsługę obywatela na poziomie administracji rządowej i samorządowej w województwie.


Ideą Projektu nie jest jedynie zinformatyzowanie świadczonych usług przez administrację publiczną, ale także uproszczenie procesów zachodzących podczas załatwiania spraw w urzędach przez obywateli, w szczególności w zakresie komunikacji pomiędzy poszczególnymi jednostkami administracji biorącymi udział w danym procesie. Przykładem takiej usługi jest proces wydawania zaświadczeń o dochodach przez urzędy skarbowe podatnikom ubiegającym się o pomoc społeczną oraz świadczenia rodzinne w ośrodkach pomocy społecznej. Informatyzacja tego procesu ma polegać na automatycznym pobieraniu informacji o dochodach przez organy właściwe (ośrodki pomocy społecznej) z odpowiednich organów pomocniczych (urzędy skarbowe) bez konieczności osobistego stawiennictwa klienta w tych ostatnich.



Jest to przykład realizacji idei jednego okienka zakładającego, iż proces załatwiania całej sprawy ma odbywać się w organie właściwym, który przy pomocy środków komunikacji elektronicznej pobiera odpowiednie dane z pozostałych organów, zwanych pomocniczymi, bez angażowania klienta. Innym doskonałym przykładem takiego procesu jest uproszczenie rejestrowania działalności gospodarczej. Dotychczas klient poza wizytą w urzędzie miasta lub gminy, gdzie zgłaszał fakt założenia działalności gospodarczej, musiał stawić się osobiście w urzędzie skarbowym oraz w Wojewódzkim Urzędzie Statystycznym w celu uzyskania odpowiednio numeru NIP i REGON. Zinformatyzowanie tego procesu pozwoli klientowi oszczędzić czas i pieniądze niezbędne na odwiedzenie wszystkich instytucji. Udział w Projekcie instytucji samorządowych i rządowych naszego województwa daje szansę na uproszczenie procesów związanych z załatwianiem spraw w wielu urzędach, a w niektórych przypadkach pozwoli na załatwianie spraw tylko i wyłącznie na drodze elektronicznej.


Wdrożenie Projektu w życie, dostosuje także administrację realizującą zadania publiczne do ustawy o informatyzacji, ustawy o podpisie elektronicznym oraz Planu Informatyzacji Państwa na rok 2006, w dalszej perspektywie na lata 2007-2010 oraz 2011-2013. Realizacja jednego, wspólnego projektu dla całej administracji w województwie pozwoli na ogromne oszczędności wynikające z nie powielania systemów realizujących te same funkcjonalności narzucone przez wyżej wymienione akty prawne. Niewątpliwie, ujednolicenie usług elektronicznych i wspólna realizacja Projektu przez wiele powiązanych ze sobą jednostek, ułatwi i przyśpieszy rzeczywistą obsługę obywatela na drodze elektronicznej.


W ramach Projektu przewiduje się stworzenie urzędów certyfikacyjnych ulokowanych w jednostkach samorządu terytorialnego, w strukturze hierarchicznej, które na mocy ust. 3 art. 9 ustawy o podpisie elektronicznym będą wydawały popisy niekwalifikowane wszystkim mieszkańcom, którzy o taki podpis wystąpią. Odpowiednie umocowanie prawne podpisów pozwoli wykorzystać je do załatwiania wszystkich spraw w jednostkach administracji publicznej, które wezmą udział w Projekcie.



Projekt, jako regionalny, będzie integrował się oraz korzystał z usług projektów centralnych takich jak e-PUAP, PESEL2, e-Deklaracje. W szczególności Projekt będzie zintegrowany z projektami e-PUAP oraz e-PUAP2 w celu osiągnięcia interoperacyjności oraz dostępu do usług centralnych i systemów dziedzinowych (na przykład dostęp do informacji o podatniku w systemie urzędu skarbowego w przypadku konieczności sięgnięcia po zaświadczenie o dochodach) niezbędnych do realizacji usług na poziomie regionalnym.


Realizacja Projektu dostosuje wszystkie jednostki biorące udział w Projekcie do obowiązujących przepisów prawa oraz do wdrożenia w życie idei społeczeństwa informacyjnego.


W ramach Projektu zrealizowanych będzie wiele podprojektów obejmujących różne dziedziny życia publicznego. Realizowane będą projekty koncentrujące się na poprawie warunków dostępu mieszkańców województwa do Internetu, rozwoju komunikacji i poprawie dostępu do informacji publicznej, gospodarki elektronicznej (e-business) oraz publicznych i komercyjnych e-usług (w tym m.in. e-administracja, e-edukacji, e-zdrowia, e-bezpieczenstwa).



 

Wdrażanie elektronicznych usług dla ludności województwa podlaskiego - część II”
12 październik 2007 r. godz. 10.00

Program konferencji:

09:30-10:00 - Rejestracja uczestników, Hol Sali Konferencyjnej PUW


10:00-10:10 - Przywitanie uczestników konferencji i zaproszonych gości. Słowo wstępne. Bohdan Józef Paszkowski, Wojewoda Podlaski

10:10-10:20 - Kontynuacja Projektu Cyfrowy Urząd zainicjowanego w ramach ZPORR 2004-2006. Karol Tylenda, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego

10:20-10:35 - Rola Projektu jako pilotażowego w usprawnianiu działalności administracji publicznej w Polsce. Jarosław Zieliński, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji

10:35-10:50 - Kluczowe zagadnienia związane z informatyzacją administracji publicznej. Plan Informatyzacji Państwa na lata 2007 – 2010. ePUAP. Igor Bednarski, Naczelnik Wydziału Systemów Informatycznych Administracji Publicznej Departament Informatyzacji w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji

10:50-11:00 - Społeczeństwo Informacyjne w Ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej, Agnieszka Kapciak, Dyrektor Departamentu Koordynacji Programów Regionalnych w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego

11:00-11:45 - Idea i założenia Projektu. Usługi dla ludności województwa podlaskiego. Aspekty prawne projektu. Mariusz Madejczyk, Pełnomocnik Wojewody Podlaskiego ds. Informatyzacji

11:45-12:30 - Źródła finansowania projektu „Wdrażanie elektronicznych usług dla ludności województwa podlaskiego – część II”, Cezary Ołdakowski, Dyrektor Departamentu Polityki Regionalnej i Funduszy Strukturalnych UMWP

12:30-13:00 - Przerwa


13:00-13:20 - Regionalne Inicjatywy dla Rozwoju Społeczeństwa  Informacyjnego plany województwa podlaskiego na lata 2008-2013 w świetle wniosków z ”dobrych praktyk europejskich”, Józef Orzeł Wiceprezes Stowarzyszenia Miasta w Internecie

13: 20-13:40 - Doświadczenie we wdrażaniu usług elektronicznych w województwie podlaskim w latach 2004-2006 na przykładzie Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Siecią. Tomasz Sosnowicz CI ZETO S.A.


13:40-14:00 - Doświadczenie we wdrażaniu usług elektronicznych w województwie podlaskim w latach 2004-2006 na przykładzie Cyfrowego Urzędu oraz Elektronicznego Obiegu Dokumentów. Krzysztof Kulesza BIATEL S.A.

14:00-14:40 - Przerwa

14:40-15:25 - "Wizja - i praktyczne funkcjonowanie e-aministracji na przykładzie Urzędu Miasta Częstochowy", Kajetan Wojsyk, Informatyk Miejski Urząd Miasta w Częstochowie

15:25-16:10 - "Doświadczenia zdobyte podczas testów przekazywania dokumentów do prototypu systemu informatycznego do przechowywania archiwalnych dokumentów elektronicznych wytworzonych przez administrację publiczną", Kazimierz Schmidt, Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych

16:10-16:30 - Podsumowanie i zakończenie Konferencji. Mariusz Madejczyk, Pełnomocnik Wojewody Podlaskiego ds. Informatyzacji

 

Pliki do pobrania:


 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook