Dodana: 2 październik 2007 12:02

Zmodyfikowana: 2 październik 2007 12:02

Reportaż z Końca Świata

Warsztaty fotograficzne i filmowe, przegląd filmów Stanisława Muchy, koncerty – wszystko to w Białymstoku w ramach imprezy „Reportaż z Końca Świata”. 2 października o godz. 18.30 w białostockiej Famie pokaz filmów Stanisława Muchy.

2 października o godz. 18.30 kino Forum
Środek Europy reż. Stanisław Mucha – pokaz filmu oraz spotkanie z reżyserem – wstęp wolny

Środek Europy
Niemcy/Polska 2004, 85 Min.
reżyseria: Stanislaw Mucha
scenariusz: Stanislaw Mucha
producent: Dieter Reifarth
zdjęcia: Susanne Schüle
muzyka: Moritz Denis, Eike Hosenfeld

Gdzie znajduje się geograficzny środek Europy? Na powierzchni 2 tys. kilometrów, do bycia "centrum" kontynentu rości sobie prawo tuzin miejsc. Polski reżyser Stanisław Mucha przemierza Europę, zabierając widza w intrygującą, czasem zabawną, innym razem tragikomiczną odyseję wzdłuż i wszerz kontynentu, w poszukiwaniu tego jednego "prawdziwego serca" Europy, w której rzekomych takich miejsc nie brakuje. Film dokumentalny Muchy w pierwszej linii pokazuje impresje ze spotkań i krótkich konwersacji z prostymi ludźmi w wschodniej części Europy. To właśnie te opowieści mówią nam, gdzie znajduje sie punkt środkowy, nie tylko Europy, ale też życia tych osób. Film realizowany m.in. w Suchowoli. Stanisław Mucha to polski twórca filmowy, który mieszka i pracuje od dłuższego czasu w Niemczech. Ostatnio zrealizował swój debiut fabularny - "Nadzieja" na podstawie scenariusza K. Piesiewicza.


6 października klub FAMA

17:00 Otwarcie wystawy fotograficznej, wprowadzenie do projektu, kilka słów o zdjęciach i filmach prezentowanych na Przeglądzie.

17:30 prezentacja filmów które powstały podczas warsztatów filmowych + pokaz filmu REALITY SHOCK reż. Stanisław Mucha - wstęp wolny

REALITY SHOCK
2005, 79min., Germany/Poland
REŻYSERIA: Stanisław Mucha
SCENARIUSZ: Stanisław Mucha
ZDJĘCIA: Krzysztof Pakulski
MONTAŻ: Boguslaw Saganowski, Jacek Tarasiuk
DŹWIĘK:Maria Chilarecka
PRODUCENCI:Zbigniew Domagalski, Stanislaw Mucha
PRODUKCJA: Studio Filmowe Kalejdoskop

Ostatnia część wschodnioeuropejskiej trylogii Stanisława Muchy. Przedstawia "europejską dżunglę" u progu wejścia Polski do Unii Europejskiej w maju 2004 roku. "Dżungla" nazywany jest rejon wschodniej Polski, gdzie mieszkańcy nadal żyją komunistyczną przeszłością i odwołują się do filozofii Lenina. Satyra dokumentalna Muchy bada twierdzenie o pojawieniu się tutaj obiektów UFO, jak również opinie o nieuchronnych wydarzeniach, jakie mają nastąpić w Europie. Jak przepowiada z kart jedna z miejscowych niewiast, nowa Europa będzie miejscem, gdzie "wszyscy policjanci będą Anglikami, wszyscy mechanicy - Niemcami, wszyscy kochankowie - Włochami, a wszyscy kucharze - Francuzami". Film tak świetnie przeplata dokument z parodią, że granica między nimi jest równie nieuchwytna jak granica między wschodnią Polską a jej sąsiadami.

20:30-22:30 koncert –OLO WALICKI KASZEBE – wstęp wolny

Olo Walicki o płycie i muzyce na niej zawartej: „Po wydaniu płyty "Metalla Pretiosa”, nagranej wraz z klasycznym kwartetem dętym, "The Gdańsk Philharmonic Brass”, Leszkiem Możdżerem i Mauricem De Martin, postanowiłem stworzyć projekt poświęcony kulturze Kaszub. Premiera miała miejsce podczas koncertu inaugurującego XXVI Festiwal Folkowy Europejskiej Unii Radiowej (EBU) Gdańsk 2005. Do piosenek, zawierających swobodne improwizacje instrumentalne, wzmocnionych futurystycznymi brzmieniami, powstały teksty w mało znanym a pięknym i wyrazistym języku kaszubskim. Napisała je Damroka Kwidzińska, Kaszubka, animatorka kultury Kaszub. Pracując nad tym projektem chciałem zdecydowanie odciąć się od powszechnie przyjętego, muzealno-folkowego wizerunku Kaszub, a w zamian zaproponować twórczość współczesną, opartą o tę kulturę i powstającą w tym regionie Polski. Na płycie znajduje się również utwór dedykowany Róży Ostrowskiej, osobie dla Kaszub szczególnej, poetce, pisarce, kierownikowi literackiemu gdańskiego Teatru Wybrzeże -artystce zafascynowanej Kaszubami. Płyta "Kaszebe”, która ukazała się 23 kwietnia 2007, powstała jesienią roku 2006, obchodzonego jako Rok Kaszubski. Sto lat temu założony został skansen we Wdzydzach Kiszewskich, gdzie przed laty mieszkała i które opisywała właśnie Róża Ostrowska. Dzisiaj jest to miejsce, w którym mieszkam i tworzę ja sam”.

***

24 – 28 września odbyły się Warsztaty Filmowe i Fotograficzne dla młodzieży, mające na celu uchwycenie piękna i magii pogranicza i Podlasia – tytułowego Krańca Świata. Prowadzenie Irek Prokopiuk i Marek Włodzimirow /filmowe – reprezentują akcję FILMOWE PODLASIE ATAKUJE!/ oraz Andrzej Górski /fotograficzne/.

Organizatorzy:
Stowarzyszenie Axis Mundi
Białostocki Ośrodek Kultury

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook