Dodana: 2 marzec 2006 13:28

Zmodyfikowana: 2 marzec 2006 13:28

Komisja Europejska pragnie pomóc ludziom, którzy zostali zwolnieni z pracy w wyniku zachodzących zmian globalizacyjnych.

2 marca br. Komisja Europejska  zaproponowała utworzenie specjalnego funduszu w wysokości 0,5 mld euro rocznie. Fundusz ten  ma rekompensować straty pracowników, którzy stracili pracę z powodu wycofania kapitału przedsiębiorstw poza Unię Europejską.

Według ostrożnych szacunków problem ten dotyka od 30 – 50 000 pracowników rocznie.

Zdaniem KE samo przeniesienie kapitału poza Unię Europejską, nie będzie wystarczającym kryterium w ubieganiu się o środki, należy jeszcze udowodnić, że delokalizacja albo całkowite zamknięcie zakładu spowodowały znaczące pogorszenie warunków na rynku pracy w danym regionie. Ponadto liczba zwolnionych pracowników w danym przedsiębiorstwie lub sektorze musi wynosić przynajmniej tysiąc i jednocześnie nie mniej niż 1 proc. ogółu zatrudnionych w regionie.

Dopuszczalna jest tez pomoc, jeśli zwolnienia następują w regionie, gdzie poziom bezrobocia jest wyższy niż średni poziom w UE, i chodzi o co najmniej tysiąc osób, które pracują w jednym przedsiębiorstwie i bądź alternatywnie - w firmach z nim współpracujących.

Całkowita wartość funduszu ma wynieść do 500 mln rocznie . Komisja Europejska  nie chce, aby fundusz był zasilany z niewykorzystanych środków na inne działania - wynika to z faktu, iż realizowane budżety roczne UE zawsze okazują się sporo niższe niż środki, na których wydanie zgadzają się co siedem lat przywódcy unijni w tzw. wieloletnich planach budżetowych. Jak stwierdzono, w poprzednich latach ta różnica osiągnęła pułap aż 2,2 mld euro rocznie.

O udzieleniu pomocy decydować mają Parlament Europejski i ministrowie krajów UE na podstawie wniosków do Komisji Europejskiej, składanych przez poszczególne kraje.

Pomoc będzie  udzielana za pośrednictwem władz krajowych, a nie poszkodowanych przedsiębiorstw i do państwa członkowskiego będzie należało udowodnienie, że wpływ na pogorszenie sytuacji na rynku pracy w regionie miały zmiany na rynku międzynarodowym, czyli na przykład rosnąca konkurencja ze strony Chin albo Indii.

Pomoc będzie  przysługiwała osobom zwolnionym np. na rozpoczęcie szkoleń zawodowych lub też np. dofinansowanie rozpoczynanej działalności gospodarczej. W projekcie ujęto również np. czasowe dofinansowanie pensji osób powyżej 50. roku życia, które np. po okresie bezrobocia wróciły do pracy, ale z powodu ich wieku zaproponowano im niższe niż normalnie uposażenie.

 

Komisja Europejska planuje uruchomić fundusz pomocy  z dniem 1 stycznia 2007r.

 



 
 

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook