-
Początek roku z Orkiestrą i Chórem Opery i Filharmonii Podlaskiej (OiFP) to muzyka pełna słońca i temperamentu. W piątek (22.01) na kanale YouTube Opery usłyszymy trzy niezwykle bogate kolorystycznie suity: drugą z „Arlezjanki” Georgesa Bizeta, suitę z baletu „Dziadek do orzechów” Piotra Czajkowskiego oraz Tańce połowieckie z opery „Kniaź” Igor Aleksandra Borodina. Artyści wystąpią pod dyrekcją maestro Mirosława Jacka Błaszczyka. Chór OiFP przygotowała maestra Violetta Bielecka.
-
Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku dokonał digitalizacji kolejnych materiałów znajdujących się w archiwum artystycznym instytucji. W tym roku zbiór został wzbogacony o 10 tys. obiektów. Było to możliwe dzięki dotacji Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu „Kultura cyfrowa”. Wsparcia udzielił też Zarząd Województwa Podlaskiego.
-
Podlaski Instytut Kultury (PIK) zachęca do kreatywnej zabawy z wydawnictwem i grami powstałymi w ramach projektu „Blisko Chopina”. Na stronie PIK można pobrać książeczkę pt. „Pan Pichon, żołędziowa kawa i mazurki”- publikację dla dzieci z zadaniami do wykonania, które krok po kroku pomogą odkryć tajemnicę tytułowego Pana Pichon, czyli Fryderyka Chopina, a także sprawdzić swój spryt w grach zręcznościowych.
-
Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku zaprasza na spotkanie online z ks. biskupem Henrykiem Ciereszką – biskupem pomocniczym Archidiecezji Białostockiej, autorem publikacji poświęconych życiu i działalności błogosławionego ks. Michała Sopoćki – patrona Białegostoku. Spotkanie odbędzie się w środę (27.01) o godz.17.00 na profilu facebook Książnicy Podlaskiej.
-
Mimo panującej pandemii, Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu nie próżnuje. Do placówki dotarły trzy unikatowe maszyny parowe. Są to: angielska lokomobila przewoźna Ruston Proctor z 1898 r., niemiecki, stacjonarny silnik parowy Bergedorfer Eisenwerk z ok. 1893 r. i polski, stacjonarny silnik parowy Cegielski z 1901 r. Wszystkie maszyny są w pełni sprawne technicznie. Zakup był możliwy m.in dzięki wsparciu samorządu województwa podlaskiego.
-
To wyjątkowy uniwersytet w skali kraju. W ramach zajęć – koncerty, spektakle, warsztaty czy lekcje literackie. Dzięki niemu grupa dzieci z sejneńskiej podstawówki miała okazję poznać dziedzictwo naszego wielokulturowego regionu od innej strony. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane przy wsparciu Zarządu Województwa Podlaskiego.
-
Działają w różnych obszarach kultury, ale łączy ich jedno - od lat z pasją i oddaniem pracują na rzecz jej rozwoju w naszym regionie. Siedmiu podlaskich twórców zostało nagrodzonych przez Marszałka Województwa Podlaskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej upowszechniania i ochrony kultury za sezon 2019/2020. Ogłoszenie laureatów odbyło się online w środę (2.12). Gratulacje nagrodzonym złożył marszałek Artur Kosicki.
-
Regionalne, tradycyjne kulinaria, od pokoleń przygotowywane według tych samych receptur, rodzinne biesiady przy wspólnym stole, świętowanie – to wszystko niewątpliwie jest naszym dziedzictwem kulturowym. Dlatego kolejna odsłona Europejskich Dni Dziedzictwa (EDD) odbywać się będzie pod hasłem „Smaki Dziedzictwa”.
-
Do połowy lutego w Galerii Jednego Obrazu Suwalskiego Ośrodka Kultury (SOK) można oglądać fotografie Wiesława Szumińskiego. To część cyklu zatytułowanego “Staroobrzędowcy – modlitwa ciszy”, który prezentowany jest na piętrze sejneńskiej jesziwy (obok synagogi). Cykl jest opowieścią o starowierskich mogiłkach rozsianych między pagórkami Suwalszczyzny i ziemi sejneńskiej. Z uwagi na swoje umiejscowienie, wystawa jest dostępna dla zwiedzających bez ograniczeń.