Dodana: 9 czerwiec 2006 08:43

Zmodyfikowana: 9 czerwiec 2006 08:43

Dzień Babci i Dziadka – 21-22 stycznia

Wszystkim ukochanym Babciom i Dziadkom życzymy dużo zdrowia, miłości dzieci i radości z wnucząt. Niech nasi dziadkowie żyją 100 lat i dłużej.

Kochani, dziś okazja rzadka.
Mamy Dzień Babci oraz Dziadka.

 Jak wiecie jest ich razem czworo,
co można sprawdzić, gdy się zbiorą.

Wciąż mówią wtedy o tych latach,
gdy jeszcze dzieckiem był mój tata.

A nasza mama bez swych lalek
do łóżka iść nie chciała wcale.

 A teraz, jak ten czas wciąż leci!
Cieszą się z dzieci swoich dzieci.

I myślą widząc ich gromadkę,
że miło babcią być i dziadkiem.

Więc dziś spróbujcie zapamiętać.
Czym są dla dziadków ich wnuczęta?

 I pięknej szansy nie przegapcie:
kochajcie dziadków swych i babcie.(M. Brykczyński “Wierszyk dla Babci i Dziadka”)

Już wczoraj w podlaskich przedszkolach babcie z dziadkami zostały zaproszone na uroczystości z niespodziankami przygotowane przez dzieci.

Tak było na przykład w samorządowym przedszkolu nr 25 w Białymstoku. Babcie z dziadkami miały okazję stać się widzami niezwykłego spektaklu przygotowanego specjalnie dla nich. Były jasełka, piosenki, wiersze, rysunki i laurki w formie serc. Mimo mrozu za oknem publicznośc dopisała.

 

Te święta mają już w Polsce ponad trzydziestoletnią tradycję. Według badań opinii publicznej, babci i dziadkowi zawdzięczamy przede wszystkim zasady moralne, wiarę religijną oraz poczucie, że jesteśmy kochani. Te wartości wymienia na pierwszym miejscu około 60 procent ankietowanych. W następnej kolejności znalazły się znajomość dziejów rodziny, obowiązkowość, pracowitość oraz silna wola, a także - miłość ojczyzny. Materialne korzyści, jak mieszkanie czy spadek wymieniane są na końcu. Zdaniem !#!psychologów!#!, babcia powinna rozpieszczać wnuki, lecz wychowaniem dzieci powinni zajmować się rodzice.

Zdaniem wnuków, bez względu na to, czy babcia jest osobą starszą, czy też pracującą kobietą w średnim wieku ma zawsze wybaczające serce. Według badań niemieckiego !#!psychologa!#! Haralda Eulera, spośród ankietowanych 2 tysięcy osób w wieku od 16 do 80 lat, większość stwierdziła, że najlepsze porozumienie ma z babcią ze strony matki. Tradycja obchodzenia Dnia Babci oraz Dnia Dziadka znana jest rownież w innych krajach, między innymi w Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Z kolei w Japonii celebruje się Dzień Szacunku Dla Starszych, przypadający 14 września. Jest on również uznany za święto narodowe, wolne od pracy.

inf.własna i Polskie Radio Białystok

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook