Dodana: 10 marzec 2006 07:43

Zmodyfikowana: 10 marzec 2006 07:43

Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje społeczne na temat nośników RFID

Układy identyfikacji radiowej (RFID), mają  wkrótce zastąpić kody kreskowe w centrach handlowych.Ich stosowanie ma poprawić  jakość życia i zwiększyć dobrobyt społeczeństwa. Eksperci twierdzą, że są one  dużo lepsze od tradycyjnych kodów kreskowych. Nośniki RFID to  zapowiedź świata, w którym miliardy podłączonych do sieci przedmiotów i czujników będzie informowało o swojej lokalizacji, tożsamości a także historii.

 Takie  przekazywanie informacji  pociąga jednak za sobą kwestie dotyczące ochrony i zachowania prywatności, bezpieczeństwa oraz technicznej interoperacyjności i międzynarodowej kompatybilności. W celu rozwiązania tych kwestii, Komisja Europejska rozpoczęła  szeroko zakrojone konsultacje społeczne na konferencji wysokiego szczebla na temat RFID odbywającej się w ramach targów handlowych CeBit 2006 w Hanowerze w Niemczech.

Debata publiczna zainicjowana 9 marca przez Komisję będzie opierać się na serii warsztatów mających na celu osiągnięcie porozumienia w sprawie kluczowych kwestii związanych ze stosowaniem RFID. Warsztaty te będą obejmowały zastosowania RFID, zagadnienia związane z użytkownikami końcowymi, introperacyjność i normy oraz wymagania związane z częstotliwością widma. Warsztaty odbędą się w Brukseli miedzy marcem a czerwcem 2006 roku, a wnioski z nich zostaną wykorzystane przez Komisję Europejską przy redagowaniu dokumentu roboczego na temat RFID.

Dokument ten zostanie opublikowany we wrześniu w celu przeprowadzenia konsultacji drogą elektroniczną. Dodatkowe informacje zwrotne otrzymane w ten sposób zostaną następnie przeanalizowane i włączone do komunikatu Komisji na temat RFID, który ma zostać przyjęty przed końcem roku. Wspomniane informacje zwrotne mogą przyczynić się do zmian w dyrektywie o prywatności i łączności elektronicznej, która ma zostać poddana przeglądowi w tym roku. Komunikat również omówi potrzebę innych środków prawnych związanych z RFID, takich jak decyzja o przyznawaniu widma. Europa bowiem musi uzgodnić wspólne techniczne normy, aby zapewnić transgraniczną interoperacyjność RFID i wspólne pasmo częstotliwości widma radiowego dla RFID.

Jednocześnie Komisja stopniowo zwiększa wymianę w dziedzinie technologii RFID z USA i Azją w celu określenia globalnie akceptowanych norm interoperacyjności oraz praktyk stosowanych w odniesieniu do poufności danych i zasad etycznych przy stosowaniu tej technologii.

W ramach siódmego programu ramowego na rzecz badań i rozwoju technologicznego Komisja planuje wsparcie technologii i innowacyjnych zastosowań, które przybliżają nas do „społeczeństwa opartego na inteligentnym otoczeniu technologicznym” (Ambient Intelligent Society).

Więcej informacji można uzyskać na stronach internetowych:

http://europa.eu.int/information_society/policy/rfid/index_en.htm

http://www.cebit.de/34733?usertyp=1&highlight=Reding&x=1

 

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook