Dodana: 20 luty 2006 10:47

Zmodyfikowana: 20 luty 2006 10:47

Parlament Europejski przyjął dyrektywę w sprawie liberalizacji rynku usług

W czwartek 16 lutego 2006 r.  Parlament Europejski przegłosował dyrektywę o liberalizacji rynku usług w krajach członkowskich UE, podejmując decyzję o usunięciu zapisu o zasadzie kraju pochodzenia.



 

Za dyrektywą głosowało 394 eurodeputowanych, 215 było przeciw, a 33 się wstrzymało. Dyrektywa miała  umożliwić przedsiębiorcom świadczenie usług w innym kraju UE na podstawie przepisów kraju, z którego pochodzą. O pozostawienie zapisu szczególnie zabiegały nowe kraje członkowskie, w których przewaga małych firm jest znacząca.

Przyjęta wersja dyrektywy jest zgodna z ustalonym wcześniej kompromisem dwóch wiodących frakcji: chadeków i socjalistów, zakładającym zastąpienie odrzuconego zapisu innym, gwarantującym wolność świadczenia usług, ale dającym władzom danego kraju możliwość ograniczenia tej swobody.

Przyjęcie unijnej dyrektywy usługowej oznacza otwarcie rynku europejskiego w tym sektorze, zwłaszcza dla nowych państw członkowskich jest to możliwość oferowania konkurencyjnych usług w krajach starej Unii. Szczególnie jest ona ważna dla krajów bogatych, gdzie usługi stanowią największą część dochodu narodowego.

Przegłosowany projekt zostanie przekazany do rozpatrzenia przez Radę UE, która zdecyduje czy akceptuje poprawki do dyrektywy. W przypadku gdy Rada odrzuci projekt lub naniesie własne poprawki, dokument wróci ponownie do drugiego czytania w Parlamencie.


 

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook