Dodana: 9 czerwiec 2006 09:07

Zmodyfikowana: 9 czerwiec 2006 09:07

Teatr pod Orzełkiem – nowa inicjatywa teatralna w Białymstoku

Teatr pod Orzełkiem to zespół profesjonalnych aktorów lalkarzy, absolwentów Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku Akademii Teatralnej w Warszawie. Został założony przed rokiem przez Mariusza Orzełka i Sławę Tarkowską.

       

Mariusz Orzełek przez kilka lat był wykładowcą w Akademii Teatralnej, zajmował się teatrem przedmiotu i technikami lalkowymi. Współtworzył białostockie teatry lalkowe Klapa i CoNieco, występował w kraju i za granicą (Francja, Rosja, Finlandia Serbia, Bośnia, Litwa, Łotwa, Estonia, Węgry, Rumunia, Mołdawia, Czechy i Słowacja). Prowadzi liczne warsztaty teatralne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W 1995 roku otrzymał tytuł instruktora roku przyznawany przez Towarzystwo Kultury Teatralnej w Warszawie.

Sława Tarkowska po zakończeniu studiów stworzyła kilka spektakli dla dzieci, z którymi jeździła po całej Polsce. Występowała również w Rumunii, Szwajcarii, Litwie, we Włoszech i na Słowacji. Aktorka o ogromnym zmyśle plastycznym i zdolnościach manualnych. Zapraszana do współpracy scenograficznej przy różnych projektach teatralnych. Współzałożycielka Teatru K3, z którym tworzy teatr dla dorosłych. Posiada duże doświadczenie w prowadzeniu warsztatów i zajęć teatralnych z dziećmi m.in. od pięciu lat wraz z Mariuszem Orzełkiem organizuje kolonie teatralne dla polskich dzieci z Rumunii.

Aktualny repertuar skierowany do widza dziecięcego:

Spektakle lalkowe

„3 x Smok”
Teatralne skrzaty opowiadają trzy historie o królewnach. Choć wszystkie bajki zaczynają się tak samo, to w zależności od charakteru królewny, Złośnicy, Beksy lub Roztropnej dalszy ciąg jest zupełnie inny. Dzieci utożsamiając się z bohaterkami bajki uczą się, że w różnych sytuacjach życia mogą zachować się dobrze lub źle, a najlepszym orężem w walce z bajkowym smokiem jak i codziennymi strachami jest uśmiech i rozwaga a nie płacz i złość. Różnorodne formy lalek- kukły ,maski ,lalka trikowa.

„Ali Baba i czterech rozbójników”
Spektakl pięknych lalek i scenografii wprowadza widza w krainę baśni tysiąca i jednej nocy. Rodzeństwo, brat i siostra, śnią ten sam sen. Sypialnia przekształca się kolejno w dom Ali Baby, las, więzienie i czarodziejski sezam. Spektakl  utrzymany jest w konwencji zabawy, dlatego do gry na scenie zapraszane są dzieci z widowni. Muzyka i wartka akcja skrzą się humorem i dopełniają całości.

„Bajkowa szopka” (grudzień 2005)
W tradycyjne jasełka wpleciono złe postaci z bajek, które buntują się przeciwko swoim rolom i pomagają  małemu Jezuskowi. Akcja dzieje się w bibliotece ,gdzie w noc wigilijną postacie z książek przemawiają do widza.

Spektakle z zakresu edukacji teatralnej

„Wyspa pacynek”
Pan Hilary, profesor z dziedziny wyobraźni, zaprasza w magiczną podróż na Archipelag Wysp Lalkowych. Uczestnicy zabawy zwiedzają wyspę pacynek, gdzie zapoznają się z budowa i sposobem animacji tego typu lalki. W programie fragmenty z „Lalkarza” Stevensona, „Czerwonego Kapturka” J. Brzechwy oraz lalkowa klaunada. Na zakończenie dzieci bawią się w dyskotekę pacynkową wykorzystując 30 lalek.

„Kukła z wiejskiego podwórza”
Profesor Hilary wyjeżdża na wieś . Dzieci zapoznają się ludowymi obrzędami  (noc sobótkowa, dożynki, topienie Marzanny)  i tradycyjną polską lalką kukłą. Uczestnicy zabawy tworzą wiejską  orkiestrę, która przygrywa do tańca kukieł (20 lalek).

„Latający Teatr M. Orzełka” (w przygotowaniu)
Lekcja o teatrze przedmiotu.

                 
                 Kolonie teatralne w Rumunii 

Imprezy choinkowe i festyny rodzinne

„Bal u Wróżki Bajuszki”
Impreza ma charakter teatralnej zabawy, podczas której dzieci biorą aktywny udział w konkursach. Błazenek Zenek – minister śmiechu na dworze Wróżki, wywołuje wraz z dziećmi gospodynię balu specjalnym zaklęciem. Wróżka zaprasza na bal postaci z różnych bajek (Kopciuszka, Księcia z bajki o Śpiącej Królewnie, Babunię Jagunię, Krasnoludki, Latające Smoki).

„Anielska zabawa”
Zabawę prowadzi Anioł Gabryś i Anielica Gloria. Na scenie pojawiają się marionetki-aniołki zbierające gwiazdy z drogi mlecznej , diabełek o anielskim sercu zdaje taneczny egzamin , uczestnicy zabawy lepią bałwanki i biorą udział w wyścigach baranków. Widzowie oglądają 15-sto minutowy spektakl wg. P. Grippari pt. "Anioł i dziewczynka".

„Kolej na Mikołaja”
Zawiadowca stacji Mikołajki (lub Wakacje) wita podróżnych i zaprasza do wspólnej zabawy. Pociągi z różnych stron świata przywożą na bal gości: Chińczyka, Eskimosa, Indianina.  Widzowie trafiają do Afryki, gdzie zbierają kolorowe motyle. Na stacji odbywają się wyścigi najszybszych pociągów TGV z Francji i Shinkansen z Japonii. Chłopcy tańczą pod liną w rytm hiszpańskiej orkiestry, dziewczynki przebierają się w karnawałowe stroje wprost z Rio de Janeiro.               

„Królestwo Króla Maciusia Pierwszego”
Teren przedszkola czy szkoły zamienia się w państwo dzieci. Dorośli otrzymują paszporty i wraz z dziećmi odwiedzają poszczególne miejsca zabawy. Akcja rozgrywa się symultanicznie. Proponowane punkty zabawy to: Parlament (tworzenie konstytucji dziecięcej), Poczta (wysyłanie kartek i robienie pieczątek z ziemniaka), Kuchnia (poczęstunek),  Lotnisko (konkurs latawców), Armia (strzał z armaty do celu), Teatr (krótki spektakl i występy dzieci) itp.

Wkrótce szczegółowe informacje również na stronie internetowej: www.teatrlalek.pl.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook