Dodana: 9 czerwiec 2006 06:44

Zmodyfikowana: 9 czerwiec 2006 06:44

3 lutego - Serenady w wykonaniu wrocławskiej orkiestry „Leopoldinum”

Opera i Filharmonia Podlaska zaprasza 3 lutego o godz. 19 na koncert Wrocławskiej Orkiestry Kameralnej „Leopoldinum” pod dyrekcją Zbigniewa Graca.

W programie:
C. A. Nielsen – Lille suite for strygere op. 1
P. Czajkowski – Serenada C-dur op. 48
***     
M. Karłowicz – Serenada na orkiestrę smyczkową op. 2
G. Bacewicz – Koncert na orkiestrę smyczkową

Zbigniew Graca
Studiował w Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie skrzypiec prof. Tadeusza Wrońskiego oraz dyrygentury u prof. Stanisława Wisłockiego. Swoje umiejętności doskonalił u Franco Ferrary w Sienie oraz u Rafaela Kubelika w Lucernie. Jest laureatem głównych nagród w konkursach dyrygenckich w Kopenhadze, Katowicach oraz w Wiedniu. W latach 1975-80 współpracował z Orkiestrą PRiTV w Warszawie, a następnie jako koncertmistrz i dyrygent z Orkiestrą Symfoniczno-Operową w Akwizgranie w Niemczech. W latach 1985-1988 był pierwszym dyrygentem Opery Królewskiej w Kopenhadze, gdzie przygotował 5 premier. W 1989 roku piastował stanowisko dyrektora artystycznego Opery Wrocławskiej. Od 1989 roku do chwili obecnej jest etatowym dyrygentem Warszawskiej Opery Kameralnej, gdzie przygotował wiele premier oper Mozarta i Rossiniego. W latach 1992-1995 był stałym gościnnym dyrygentem Opery Poznańskiej. Występował niemal we wszystkich krajach Europy, w Izraelu, Turcji, Japonii i USA. W Polsce współpracuje m.in. z Filharmonią Narodową, NOSPR-em, Filharmoniami w Poznaniu, Łodzi, Gdańsku, Lublinie. Zbigniew Graca posiada w swoim dorobku liczne archiwalne nagrania radiowe (z orkiestrami radiowymi w Warszawie i Katowicach) oraz płyty CD.

Wrocławskiej Orkiestry Kameralnej „Leopoldinum”
Nazwa zespołu pochodzi od fundatora pięknej, słynnej ze wspaniałej akustyki, barokowej auli Uniwersytetu Wrocławskiego, w której zespół ten koncertuje. Orkiestra Leopoldinum powstała w 1978 r. z inicjatywy Tadeusza Strugały. Prowadzili je kolejno: Karol Teutsch, Jan Stanienda, oraz jej koncertmistrz  Zbigniew Szufłat. W latach 2002-2004 brała udział w projekcie Alternacje Muzyczne pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka. Zespół współpracował z wieloma wybitnymi solistami takimi jak: Vadim Brodski, Reinhold Friedrich, John E. Kelley, Ewa Podleś, Piotr Paleczny, Janusz Olejniczak, Ewa Pobłocka, Krzysztof Jakowicz, Kaja Danczowska, Stefan Dohr, Konstanty A. Kulka. Orkiestra dopracowała się kilkunastu płyt CD, z których jedna. Gala Rossiniowska nagrana podczas festiwalu Wratislavia Cantans została nagrodzona Fryderykiem. Najnowsza płyta orkiestry - Barok Śląski zawiera nagranie koncertu w Görlitz z 40. Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans. Jeżdżąc z koncertami zespół występował w tak prestiżowych salach, jak Philharmonie i Schauspielhaus w Berlinie, Tivolis Koncertsaal w Kopenhadze czy Teatro Victoria Eugenia w San Sebastian. Orkiestra działa przy Centrum Sztuki IMPART.(www.teczno.com/leopoldinum/orkiestra.html)

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook