Dodana: 9 czerwiec 2006 07:44

Zmodyfikowana: 9 czerwiec 2006 07:44

Czy można zarobić na zimie?

Czy Suwalszczyna dobrze wykorzystuje szansę na przyciągnięcie turystów zimą?

Przykładem na szansę zainteresowania turystów Suwalszczyzną nie tylko latem jest budowa Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji SZELMENT na Górze Jesionowej położonej nad jeziorem Szelment Wielki w województwie podlaskim, powiecie suwalskim, na pograniczu gmin Szypliszki i Jeleniewo. Miejsce to będzie atrakcyjne dla turystów również zimą .  

Trudne warunki naturalne niesprzyjające rozwojowi rolnictwa to jednocześnie główne czynniki składające się na ogromny potencjał Suwalszczyzny dla rozwoju turystyki, np. polodowcowa rzeźba terenu, tak niekorzystna w produkcji rolniczej, stanowi wielką atrakcję turystyczną; skrócony okres wegetacji to dłuższy zimowy sezon turystyczny. Zatem wielką szansą dla gospodarczego rozwoju całego powiatu jest reorientacja osób zajmujących się rolnictwem w kierunku turystyki. Tę szansę zauważyli już mieszkańcy Suwalszczyzny, o czym dobitnie świadczy dynamiczny wzrost liczby MSP w sektorze usług i handlu. Handel i usługi generują większą wartość dodaną niż rolnictwo, tworzą też znacznie więcej miejsc pracy.

Jednak, jak wynika z badań Instytutu Turystyki, turystyka w powiecie to przede wszystkim dosyć krótki sezon letni (długookresowe pobyty w regionie to w 52% pobyty w lecie, natomiast zaledwie w 22% w zimie). Ponadto powiat, jak i całe województwo, cierpią z powodu braku odpowiedniej infrastruktury turystycznej, w szczególności do uprawiania zimowej turystyki aktywnej. Suwalszczyzna to także, w mniemaniu większości Polaków, polski biegun zimna.

Pomysłem na zmianę tej niesprzyjającej sytuacji jest budowa ośrodka zimowej turystyki aktywnej i sportów zimowych. Koncepcja budowy centrum jest pokłosiem badań nad możliwościami rozwoju narciarstwa na Suwalszczyźnie prowadzonych na przełomie lat 2003-2004 przez Suwalską Izbę Rolniczo-Turystyczną, które, po analizie czterech wzniesień, wskazały na dogodne warunki dla rozwoju tej dyscypliny sportu, szczególnie na Górze Jesionowej (gm. Szypliszki) i Górze Marianka (gm. Wiżajny).

Projekt jest zgodny:
- ze Strategią Rozwoju Województwa Podlaskiego do roku 2010 - priorytet 2.2 Rozwój turystyki i lecznictwa uzdrowiskowego, działanie 2.2.1 Koncentracja działań wspierających, w tym z udziałem środków pomocowych zewnętrznych, na kompleksowym zagospodarowaniu turystycznym jednostek osadniczych, obszarów i obiektów o najwyższych w województwie walorach przyrodniczych i kulturowych;
- ze Strategią Rozwoju Powiatu Suwalskiego do roku 2015 - cel operacyjny 3.1. Rozwój potencjału turystycznego powiatu dla zapewnienia wzrostu ruchu turystycznego na przestrzeni całego roku, działanie 3.1.1. Rozbudowa infrastruktury turystycznej i sportowo – rekreacyjnej, dającej możliwość przedstawienia całorocznej oferty dla turystów;
- z Planem Rozwoju Lokalnego Gminy Szypliszki 2004 – 2008, cel strategiczny A – Rozwój bazy ekonomicznej gminy, zadania: Budowa szlaków rowerowych, konnych, narciarskich z małą infrastruktura turystyczną,

Za wyborem w/w inwestycji do realizacji przemawiają następujące argumenty:
- budowa centrum zimowej turystyki aktywnej i sportów zimowych w najszerszym stopniu odpowiada na zidentyfikowane problemy regionu tj. krótki sezon turystyczny, braki w infrastrukturze turystycznej oraz niekorzystna struktura zatrudnienia miejscowej ludności;
- Góra Jesionowa stwarza znakomite warunki do rozwoju różnych form turystyki aktywnej, w szczególności zimowej,
- grunty, na których zlokalizowana będzie inwestycja, stanowią własność Województwa Podlaskiego.

Realizacja projektu stanie się motorem rozwoju gospodarczego całego powiatu suwalskiego, a w szczególności gmin Szypliszki i Jeleniewo. Projekt spowoduje także wzrost zatrudnienia. W samym ośrodku zatrudnienie znajdą 24 osoby. Z dużym prawdopodobieństwem można także założyć wzrost zatrudnienia w nowopowstałych podmiotach sektora turystycznego.

WOSiR SZELMENT znacząco poprawi dostęp do form zimowej turystyki aktywnej i uprawiania sportów zimowych w regionie, zapewni możliwość aktywnego wypoczynku mieszkańcom regionu, województw ościennych, a także Litwy, Białorusi i Obwodu Kaliningradzkiego. Powstanie ośrodka zapełni istniejącą od lat lukę infrastrukturalną w tej dziedzinie.

Wykorzystując długie i śnieżne zimy oraz aspekt kojarzenia Suwalszczyzny z „polskim biegunem zimna” WOSiR SZELMENT zapewni kompleksową ofertę wydłużającą obecnie krótki, bo trwający od maja/czerwca do końca września, sezon turystyczny. Z badań wynika, że średnio w skali roku pokrywa śnieżna zalega na Suwalszczyźnie przez 100 dni. Można więc liczyć na wydłużenie sezonu o ponad połowę. Dodatkowo w lecie teren Góry Jesionowej stanowić będzie atrakcję dla kolarzy górskich.

Oferta WOSiR SZELMENT uzupełni i urozmaici dosyć jednorodny pakiet usług turystycznych oferowanych dotychczas w regionie. Przyczyni się do wzrostu liczby turystów, tak krajowych jak i zagranicznych, odwiedzających województwo. Zwiększy głównie weekendowy i krótkookresowy ruch turystyczny z województw mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego, z państw ościennych, szczególnie z Litwy i Obwodu Kalinigradzkiego, a także lokalny ruch turystyczny z aglomeracji białostockiej.

Prognozy rozwoju turystycznego w regionie
Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook