Dodana: 9 czerwiec 2006 06:44

Zmodyfikowana: 9 czerwiec 2006 06:44

10 lutego - Koncert symfoniczny w Filharmonii

10 lutego o godz. 19 Orkiestrę Filharmonii Podlaskiej poprowadzi Kai Bumann – dyrygent z Niemiec, a zaśpiewa Marta Boberska (sopran).

W programie koncertu:
W. Lutosławski – IV Symfonia
***
G. Mahler – IV Symfonia G-dur na sopran solo i orkiestrę

KAI BUMANN
Urodził się w Berlinie w 1961 roku i tam ukończył klasę dyrygentury w Hochschule der Kűnste. Oprócz tego jako pianista uczęszczał do Klasy Interpretacji Pieśni, prowadzonej przez takie sławy jak prof. D.Fischer-Dieskau i prof. A.Reiman.
Od 1986 r. Kai Bumann rozpoczął pracę korepetytora najpierw w Trier, a następnie we Freiburgu/Breisgau. W roku 1989 objął stanowisko pierwszego dyrygenta w Landestheater Detmold, a w sezonie 1992/1993 pełnił tam funkcję dyrektora muzycznego. W tym czasie artysta dyrygował wieloma dziełami, m. in. operami Mozarta, licznymi dziełami romantycznymi i nowszymi, jak Salome, Lulu czy Lady Makbet mceńskiego powiatu Szostakowicza.
Od początku sezonu 1996/1997 Kai Bumann obok swej pracy w Detmold otrzymał angaż pierwszego dyrygenta gościnnego w Staatstheater w Wiesbaden.
W roku 1994 wziął udział w Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim w Genewie (CIEM), otrzymując tam II nagrodę. Krótko po tym fakcie rozpoczęła się jego bardzo intensywna działalność, m. in. w Polsce. Odnotujemy tu koncerty w Filharmonii Bydgoskiej, Łódzkiej, Wrocławskiej, Krakowskiej i stanowisko pierwszego gościnnego dyrygenta w Filharmonii Gdańskiej, gdzie w marcu 1997r. artysta poprowadził koncert w ramach jubileuszu miasta Gdańska. W programie tej imprezy wykonana została Pasja wg św. Łukasza K.Pendereckiego z udziałem czołowych śpiewaków i ks. Tischnera jako Ewangelisty.
W roku 1998 Kai Bumann zadebiutował w berlińskiej Deutsche Oper. W sezonie 1997/1998 pełnił funkcję dyrektora artystycznego Opery Krakowskiej. Od roku 1997 jest dyrektorem artystycznym Schweizer Jugend Sinfonie Orchester.
W listopadzie 2003 roku przygotował i poprowadził w Warszawskiej Operze Kameralnej Falstaffa G.Verdiego. Przed premierą tego dzieła został powołany na kierownika muzycznego tej instytucji i pełni tę funkcję do dnia dzisiejszego.

MARTA BOBERSKA
W 1995 roku ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie śpiewu prof. Janiny Skalik. Podczas studiów była stypendystką Ministra Kultury i Sztuki oraz Prezydenta Miasta St. Warszawy.
Od 1994 roku jest solistką Warszawskiej Opery Kameralnej. W swoim repertuarze posiada wiele partii solowych, m. in. w operach W.A.Mozarta ( Pamina w Czarodziejskim Flecie, Susanna i Cherubin w Weselu Figara, Zerlina w Don Giovannim, Blonda w Uprowadzeniu z Seraju, Faun w Ascanio in Alba), Cl.Montevediego (Drusilla w Koronacji Poppei, La Musica w Orfeuszu), G.F.Haendla (Clomiri w Imeneo, Armida w Rinaldo), a także w operach H.Purcella, G.Rossiniego i wielu innych.
W sezonie 1998/99 brała udział w produkcji Czarodziejskiego fletu W.A.Mozarta (Królowa Nocy) pod dyrekcją J.Cl.Malgoira, wykonując tę partię m.in. w teatrze Champs Elysee w Paryżu. Wykonuje również muzykę współczesną (m. in. prawykonanie cyklu pieśni Marijn Simons, opera Zygmunta Krauzego Balthazar). W 2003 roku brała udział w premierze Falstaffa G.Verdiego ( Nanetta ) w WOK.
Marta Boberska współpracuje także z Łotewską Operą Narodową. Prowadzi aktywną działalność koncertową w kraju i za granicą, wykonując m. in. utwory kameralne i oratoryjno - kantatowe. Współpracuje z wieloma zespołami i wykonawcami muzyki dawnej (m.in. W.Kłosiewiczem, A.Sapiechą , M.Toporowskim ).
Nagrała wiele płyt kompaktowych (J.A.Hasse Zenobia, G.F.Haendel Imeneo, K.Forster Vanitas vanitatum, J.Peri Euridice, M.Mielczewski Opera omnia, G.G.Gorczycki /Opera omnia/, D.Scarlatti Tetide in Sciro i inne), posiada również liczne nagrania radiowe i telewizyjne. Dokonała wielu nagrań muzyki filmowej, m.in. do obrazów A.Wajdy i A.Holland.
Współpracuje z wieloma filharmoniami i teatrami w kraju (Teatr Narodowy, Opera Nova w Bydgoszczy, Teatr Powszechny w Warszawie).
W swoim dorobku posiada również nominacje do nagród muzycznych (m.in. Paszport Polityki – lata 2000, 2001 i 2002; Fryderyki  1999,  2000 , 2001 i 2002 ).

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook