Dodana: 9 czerwiec 2006 09:10

Zmodyfikowana: 9 czerwiec 2006 09:10

Wyprawy na krańce świata

24 lutego o godz. 18 w białostockim Ratuszu otwarta zostanie Wielka Wystawa Fotografii National Geographic „Wyprawy na krańce świata”.

                

„Wyprawy na krańce świata” to piąta Wielka Wystawa Fotografii National Geographic prezentowana w Polsce. Jej inauguracja zbiegła się z piątą rocznicą działalności polskiej edycji Magazynu National Geographic. Wcześniejsze wystawy, zatytułowane: „Oczami fotografów” (1999-2000), „Oblicza świata” (2000-2001), „Egipt z lotu ptaka” (2002-2003) i „Świat w obiektywie National Geographic” (2003-2004) – obejrzało dotychczas blisko milion widzów.

Zgromadzone na wystawie zdjęcia pochodzą m.in. z wydanych przez National Geographic w Polsce albumów: „Wielkie wyprawy National Geographic”, „Tajemnice podwodnego świata” oraz najnowszego „Ludzie w obiektywie National Geographic”. Wystawę uzupełniają także fotografie współpracowników polskiej edycji Magazynu National Geographic publikowane na jego łamach. Blisko 100 fascynujących zdjęć przedstawia dokonania najsłynniejszych ekspedycji badawczych zorganizowanych przez Towarzystwo National Geographic od chwili jego powstania w 1888 roku po dzień dzisiejszy. Dowodzą one, że bez ogromnej ludzkiej determinacji i chęci poznawania świata nie dokonano by żadnego z wielkich odkryć. Niejednokrotnie były to pionierskie ekspedycje. Ich uczestnicy jako pierwsi eksplorowali najodleglejsze zakątki naszego globu, zdobywali bieguny, docierali na najwyższe szczyty świata lub w największe głębiny, badali tętniące życiem lasy tropikalne i najsurowsze pustynie, poznawali tajemnice pradawnych cywilizacji, zamkniętych od wieków grobowców i statków zatopionych w głębiach oceanów. Podejmowali wyprawy na krańce świata, a ich odkrycia miały często charakter przełomowy dla rozwoju wielu dziedzin nauki.  

Wystawa prezentuje utrwalone na fotograficznych kliszach ryzykowne ekspedycje i zaskakujące odkrycia, wśród nich odnalezienie w 1985 roku najsłynniejszego wraku świata - Titanica przez wybitnego oceanografa Roberta Ballarda oraz odkrycie przez Hirama Binghama w 1911 roku Machu Picchu – zagubionego miasta Inków. Przedstawia sylwetki nieustraszonych podróżników i badaczy, m.in. pioniera badań morskich głębin Jacques`a Cousteau oraz Roberta Peary`ego, pierwszego zdobywcy bieguna północnego.

Szereg zdjęć ukazuje dokonania polskich odkrywców. Na szczególną uwagę zasługują fotografie dokumentujące przebieg wyprawy zorganizowanej w roku 2004 przez National Geographic Polska na wrak liniowca „Steuben”, na którym w ostatnich dniach II wojny światowej rozegrała się mało znana tragedia (zginęło 4,5 tysiąca ludzi).

Ponad sto lat temu wielkie obszary naszego globu, cuda geologicznej przeszłości, liczne gatunki fauny i flory oraz dokonania pradawnych cywilizacji po prostu czekały na odkrycie. Od początku istnienia Towarzystwo National Geographic, realizując misję upowszechniania wiedzy geograficznej, sfinansowało ponad 7500 ekspedycji i projektów badawczych. Dziś, choć wydaje się, że Ziemia nie kryje już wielu tajemnic, a za pomocą zdjęć satelitarnych tworzy się szczegółowe mapy nawet najbardziej niedostępnych miejsc, przeważająca część naszej planety, zwłaszcza ukryta pod powierzchnią oceanów, wciąż pozostaje niepoznana i czeka na kolejne pokolenia śmiałków.  

Wystawie towarzyszyć będą projekcje filmów National Geographic „Najlepsze filmy National Geographic”, „Tajemnice Titanica”, „Klejnoty Morza karaibskiego”, „Szerszenie. Zabójcze żądła”.

Wystawa czynna będzie dla zwiedzających w Ratuszu od 25 lutego do 9 kwietnia w godz. 10-19 (oprócz poniedziałków i dni świątecznych). Bilety wstępu: normalny 8 zł, ulgowy 4zł.

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook