Dodana: 9 czerwiec 2006 09:10

Zmodyfikowana: 9 czerwiec 2006 09:10

Rektor Politechniki Białostockiej w Komitecie Sterującym

Prof. Joanicjusz Nazarko w Komitecie Sterującym programu FORESIGHT przy  Ministrze Edukacji i Nauki.Program ten wyznaczacza nowe kierunki badań w nauce.

Minister edukacji i nauki powołał z dniem 1 lutego 2006 r. zespół interdyscyplinarny do spraw Narodowego Programu Foresight zwany Komitetem Sterującym. Prof. Joanicjusz Nazarko, rektor Politechniki Białostockiej, otrzymał propozycję zostania członkiem tego komitetu, który po raz pierwszy zbierze się 1 lutego w Warszawie w Ministerstwie Edukacji i Nauki. W składzie Komitetu Sterującego znaleźli się członkowie komisji Rady Nauki oraz eksperci - przedstawiciele nauki, biznesu, administracji, organizacji pozarządowych, mediów. 
Na pierwszym posiedzeniu planuje się zatwierdzenie regulaminu działania Komitetu Sterującego, opracowanie harmonogramu prac nad Narodowym Programem Foresight oraz dyskusję nad metodologią Programu i trybem wyboru jednostki zewnętrznej realizującej Program. Prof. Joanicjusz Nazarko weźmie udział w tym spotkaniu.

Celem Narodowego Programu Foresight dla Polski jest:
- określenie kierunków badań naukowych i prac rozwojowych, które w perspektywie wieloletniej wpłyną na przyśpieszenie tempa rozwoju społeczno - gospodarczego,
- racjonalnego wykorzystania wyników badań w praktyce,
- stworzenia dla wyników badań preferencji w przydziale środków budżetowych.

Realizacja Programu Foresight ma zapewnić instrumenty dla przewidywania kierunków rozwoju technologicznego i socjoekonomicznego, stanowić podstawowe narzędzie w procesie planowania strategicznego dla sektora publicznego i prywatnego (w UE program ten jest wykorzystywany przy tworzeniu dokumentów programowych  dla Funduszy Strukturalnych i Funduszu Spójności, wskazywać na priorytety inwestycyjne w sferze badań i rozwoju technologicznego, przedstawić znaczenie  badań naukowych dla rozwoju gospodarki demonstrować dostępne osiągnięcia technologiczne i wspomagać szacowanie możliwości absorpcji tych osiągnięć przez gospodarkę, zmienić orientację polityki naukowej i innowacyjnej państwa z gospodarki tradycyjnej na gospodarkę opartą na wiedzy.

Politechnika Białostocka

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook