Dodana: 20 luty 2006 13:00

Zmodyfikowana: 20 luty 2006 13:00

Perspektywy finansowania 2007 – 2013

Droga mająca odniesienie w kierunku Europejskich programów operacyjnych na 1 styczeń 2007.

            Zwiększona elastyczność budżetu po to, by w przyszłości lepiej reagować na gwałtowne zmiany na świecie (prawie 5 bln Euro przez okres 2007 - 13); ustanowione reguły dla Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji (3,5 bln Euro); rozległy przegląd  budżetu w 2008 – 2008 – to są główne nowe elementy w propozycjach Komisji dla odnowienia Porozumienia Międzyinstytucjonalnego (IIA). „Z tą propozycją, droga wydaje się teraz zrozumiała dla konstruktywnych negocjacji pomiędzy Parlamentem Europejskim, Radą i Komisją”, komentował Prezydent Komisji José Manuel Barroso. „Musimy dojść do porozumienia do kwietnia. Każdy to rozumie bardzo dobrze, w innym wypadku wykonanie wielu programów Unii Europejskiej będzie problematyczne do 1 Stycznia 2007. Musimy działać szybko, będąc przy tym rozważnym, odpowiedzialnym i realistycznym. Wiarygodność i efektywność w powiększonej Unii jest pulą do zdobycia” dodała Dalia Grybauskaite Komisarz Europejski ds. Programowania Finansowego i Budżetu.

            Po osiągnięciu porozumienia przez Członków Stanu w Radzie Europejskiej w grudniu zeszłego roku, kilka ważnych kroków wciąż musi być podjętych odnośnie ostatecznego porozumienia w trzech Instytucjach Unii Europejskiej, odnośnie Perspektywy Finansowania na okres 2007 – 2013. Negocjacje powinny być sfinalizowane szybko, by zapewnić programom europejskim gotowość świadczenia korzyści obywatelom europejskim już od pierwszego dnia 2007 roku. Komisja już dziś proponuje, by Rada i Parlament Europejski opierali się na wyprzedzeniu negocjacji w formie  wniosku  dla Porozumienia Międzyinstytucjonalnego (IIA) nad uregulowaniem budżetu i ulepszeniu procedur budżetowych. Po osiągnięciu ostatecznego porozumienia wszystkie instrumenty legislacyjne odnoszące się do różnorodnych obszarów polityki i programów będą zrewidowane, by odzwierciedlać rezultat tych negocjacji i muszą być zaakceptowane przez Radę i Parlament Europejski. Komisja będzie poruszać się szybko, by zapewnić aktualne programowanie tych  działań. To jest wyzwanie dla tych trzech Instytucji, które potrzebują działać wspólnie i pilnie.

Nowe Porozumienie Międzyinstytucjonalne  (IIA)

Porozumienie Międzyinstytucjonalne  (IIA) ustanawia reguły i mechanizmy dla zarządzania strukturami finansowania przez okres 7 lat i oprawy rocznego budżetu. Musi to być uzgodnione przez Radę, Parlament Europejski i Komisję. Bez tego porozumienia finansowanie nie będzie osiągalne dla proponowanych programów w powiększonej Unii
i wykonanie połowy budżetu Unii Europejskiej może być w niebezpieczeństwie.

Wniosek Komisji zawiera ważne elementy, których część z Porozumienia Międzyinstytucjonalnego (IIA) będzie negocjowana:

Komisja chce zapewnić wystarczającą elastyczność w przyszłości budżetu. Dziś, elastyczność instrumentu jest ograniczona do 200 mln Euro rocznie i jest praktycznie wykorzystywana wyłącznie w obszarach o działalności zewnętrznej. W szeregu z  Radą Europejską  wnioski (paragraf 7) Komisji proponowane są już dziś, by wzrosła suma elastyczności instrumentów do 700 mln Euro rocznie i dawało to pokrycie zakresu nie tylko rocznych nieoczekiwanych potrzeb, ale także wieloletnich wymagań. Elastyczność jest niezbędnym następstwem dyscypliny finansowej, ponieważ wszyscy mają większą elastyczność, pułapy wydatków są skąpe.

Propozycja IIA obejmuje także podstawowe zasady Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji. Ta inicjatywa była sugerowana przez Prezydenta Barroso przed szczytem Hampton Cort, popierana przez Radę Europejską  (paragraf 12 wniosku z grudnia). Europa istotnie potrzebuje zapewnienia, że korzyści dla  obywateli w pełni możliwie zostaną wykorzystane przez dzisiejszą ekonomię globalizacji. To także wymaga dostarczenia środków, by wspierać tych cierpiących pracowników, z konsekwencją głównych zmian strukturalnych w handlu światowym, by pomagać im w ich przekwalifikowaniu i wspomaganiu w poszukiwaniu pracy. Komisja będzie treściwie dostarczać pełna propozycję legislacji szczegółowego funkcjonowania tej fundacji.

Ostatecznie powszechnie jest porozumienie potrzeby zapewnienia wszechstronnego przeglądu naszego budżetu, jak to jest ustanowione i jak to jest wydatkowane. Wniosek Komisji został zatwierdzony przez Radę Europejską (paragraf 80 wniosku) i jest zatem reflektowaną propozycją IIA. To zadanie konstytuowania ma wysoki priorytet dla tej Komisji. Będzie owocem szczegółowego przygotowania i szerokich konsultacji, w które Parlament Europejski powinien być głęboko zaangażowany. W 2008/2009 roku, Komisja będzie prezentować dla Parlamentu Europejskiego i Rady pełny „Biały Dokument” pokrywający całe struktury tego budżetu, jego wydatki i przychody.

W 1999 roku kiedy Agenda 2000 była negocjowana, zajęło to mniej niż dwa miesiące, by osiągnąć Porozumienie Międzyinstytucjonalne z Parlamentem po Europejskiej Radzie Berlina. To jest kluczowe do wykonania równie dobrze w tym samym czasie. Komisja uważa że pierwszy krok musi być wykonany do Kwietnia, by pozwoliło to w wystarczającym czasie na przygotowanie programów do stycznia 2007.

 

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook