Dodana: 9 czerwiec 2006 08:46

Zmodyfikowana: 9 czerwiec 2006 08:46

Rocznica odzyskania niepodległości przez Białystok

19 lutego Białystok świętował 87. rocznicę odzyskania niepodległości. Z tej okazji w Archiwum Państwowym została otwarta wystawa „Dzieje Białegostoku w dokumentach archiwalnych”.

Tegoroczne obchody przygotował Prezydent Miasta Białegostoku oraz Archiwum Państwowe w Białymstoku.

Uroczystości rozpoczęła o godz. 11 msza św. w intencji odzyskania niepodległości w Katedrze p.w. Wniebowzięcia NMP, nastepnie odbyło się złożenie wspólnego wieńca przez delegacje władz miasta i kombatantów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. O godz. 12.30 otwarto wystawy pn. „Dzieje Białegostoku w dokumentach archiwalnych”  w Archiwum Państwowym, przy Rynek Kościuszki 4, gdzie przemówienie okolicznościowe wygłosił prezydenta Białegostoku Ryszard Tur.

Wychodząc z założenia, iż Archiwum jest skarbnicą pamięci o dziejach Białostocczyzny, a także chcąc przełamywać stereotypy, iż to placówka trudno dostępna postanowiliśmy pokazywać mieszkańcom Białegostoku, a szczególnie młodzieży szkolnej nasze skarby i podzielić się wiedzą historyczną zgromadzoną w archiwaliach. Stojąc na straży zbiorów dokumentów musimy jednak dbać o popularyzowanie wiedzy o nich, o ich jak najszersze udostępnianie. Od kilku lat organizujemy wystawy naszych najciekawszych dokumentów.

Wystawa „Dzieje Białegostoku w dokumentach archiwalnych” została przygotowana z okazji 87. rocznicy powrotu Białegostoku w granice Rzeczypospolitej, przypadającej 19 lutego 2006 r. Patronat nad wystawą objął Ryszard Tur – Prezydent Miasta Białegostoku. Kolejna rocznica zainspirowała nas do pokazania materiałów archiwalnych, które obrazują dzieje miasta od czasów najdawniejszych aż po koniec lat osiemdziesiątych XX wieku.

                 

Zaprezentowanych zostało około 200 dokumentów, w tym m. in. XVII wieczne wpisy dotyczące Białegostoku, pisma Jana Klemensa Branckiego, listy Izabeli Branickiej, umowa dzierżawy miasta władzom pruskim, plany kanalizacji Białegostoku, szkice i najstarsze plany Białegostoku, a także dokumenty dotyczące historii najnowszej. Nie będą to oryginały, ale wydruki. Czynimy tak, gdyż nie mamy odpowiednich warunków bezpiecznego ich wyeksponowania (np. ochrona przed światłem). Chcemy też, aby ta wystawa wzorem poprzedniej wędrowała po białostockich szkołach. Najciekawsze dokumenty mogą być zaprezentowane w siedzibie Urzędu Miejskiego w Białymstoku. Wystawę można obejrzeć na stronie internetowej Archiwum pod adresem: www.bialystok.ap.gov.pl. Zamieszczenie wystawy w internecie zdecydowanie poszerzy krąg jej odbiorców.

                 

Wydrukowany został również katalog wystawy, w którym prezentujemy wydarzenia z dziejów Białegostoku udokumentowane archiwaliami przechowywanymi w APB. Z naszych obserwacji wynika, iż coraz więcej osób interesuje się historią swojej rodziny. Rośnie także grono badaczy historii regionalnej. Mamy nadzieję, iż nasza skromna wystawa i wydrukowany do niej katalog lepiej przybliżą nasz zasób i zachęcą do poszukiwań i zachęcą do badań nad historią najbliższą

Marek Kietliński
dyrektor Archiwum Państwowego w Białymstoku

Wystawa będzie czynna do końca 2006 roku.

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook