Dodana: 9 czerwiec 2006 07:41

Zmodyfikowana: 9 czerwiec 2006 07:41

„Biopaliwa - możliwości rozwoju w województwie podlaskim”

Samorząd Województwa Podlaskiego, wspólnie z Wyższą Szkołą Agrobiznesu w Łomży, Podlaskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Szepietowie oraz Agencją Nieruchomości Rolnych organizuje konferencję, której celem jest stworzenie warunków do produkcji biodiesla w regionie. Konferencja odbędzie się 28 lutego w WSA w Łomży.

                              
Jednym z najważniejszych elementów rozwoju rynku biopaliw jest stworzenie odpowiedniego zaplecza surowcowego, dlatego konferencja adresowana jest do rolników, którzy dysponują potencjałem do rozwinięcia wielkoobszarowej produkcji surowców.

- W celu osiągnięcia odpowiedniego poziomu opłacalności produkcji biopaliw w postaci estrów metylowych niezbędny jest areał upraw rzepaku na poziomie dziesięciu tysięcy hektarów, mówi Krzysztof Tołwiński, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego. Nasza konferencja będzie służyć organizacji tego rynku i zachęceniu rolników do włączenia się w proces rozwoju branży, dlatego chciałbym zaproponować stworzenie zespołu inicjatywnego, którego zadaniem będzie stworzenie zaplecza bazy surowcowej.

W konferencji udział weźmie przedstawiciel Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Marek Sawicki – Poseł, który towarzyszy pracom nad ustawą o biopaliwach oraz grono ekspertów, którzy opowiedzą o opłacalności inwestycji oraz specyfice i perspektywach rozwoju rynku. Uczestnicy zapoznają się też z najlepszymi przykładami z kraju, jak też z czeskim modelem funkcjonowania rynku biopaliw. Szczególnie ciekawym przykładami są Rafineria Trzebinia i Elstar Oils S. A., które rozwijają zdolności przerobowe rzepaku w oparciu o instalacje do produkcji estrów metylowych oleju rzepakowego jako biokomponentu do produkcji paliw. Przewidziano również prezentację linii technologicznych.

Rozwojowi rynku biopaliw w naszym regionie sprzyja otoczenie prawne – trwają prace nad ustawą o biopaliwach. Ponadto Dyrektywa Unii Europejskiej 2003/30/WE zakłada, iż do 2010 roku udział biopaliw w paliwach płynnych powinien wynieść 5,75 proc. ich wartości energetycznej. Biorąc pod uwagę, że w 2006 roku zużycie biopaliw powinno wynieść 1,5 proc., otwiera się ogromna szansa na rozwój całego regionu. Na estrach zarobią jednakże wyłącznie ci, którzy będą potrafili zapewnić sobie długotrwałe i regularne dostawy rzepaku. Sytuacja ta umożliwia powstanie nowego, zaawansowanego technologicznie rynku oraz stanowi olbrzymią szansę dla podlaskich producentów, posiadających odpowiednie zaplecze, zarówno w zakresie technologii, jak i surowca.

Proces estryfikacji oleju rzepakowego polega m. in. na polepszeniu jego właściwości związanych z samozapłonem (liczbą cetanową) oraz obniżeniem jego lepkości. Estryfikowany olej rzepakowy może być wykorzystywany w charakterze substytutu oleju napędowego, bądź też jako dodatek do oleju napędowego, mieszany z nim w różnych proporcjach.

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook