Kultura

Lista aktualności

 • „w drodze” – album podsumowujący Rok Twórczości Andrzeja Strumiłly

  Miniaturka artykułu
  2018-04-23 15:09:19

  Wystawy, spotkania, prezentacje, plenery, koncerty, publikacje… w ciągu dwunastu miesięcy ubiegłego roku mieliśmy możliwość uczestniczenia w wielu wyjątkowych wydarzeniach, prezentujących twórczość profesora Andrzeja Strumiłły. I chociaż Rok Twórczości Andrzeja Strumiłły dobiegł końca, to pozostały niezapomniane doznania z tej artystycznej uczty. Album „w drodze” podsumowuje owe dwanaście miesięcy, których głównym bohaterem w naszym województwie był Profesor Andrzej Strumiłło

 • Spektakle za grosze. Białostockie teatry świętują, a widzowie korzystają (VIDEO)

  Miniaturka artykułu
  2018-04-23 13:19:44

  Białostocki Teatr Lalek, Opera i Filharmonia Podlaska oraz Teatr Dramatyczny zapraszają na kolejną odsłonę akcji „Grosze grają rolę”. Z okazji Dnia Teatru Publicznego widzowie będą mogli kupić bilety za symboliczne 3 zł, czyli 300 groszy.

 • Oferta z pominięciem otwartego konkursu ofert. „Muzyka w Starym Kościele”

  Miniaturka artykułu
  2018-04-20 13:45:44

  W dniu 19 kwietnia 2018 r. Towarzystwo Przyjaciół Uniwersytetu Muzycznego w Białymstoku złożyło ofertę na realizację zadania publicznego pn.: „Muzyka w Starym Kościele” z pominięciem otwartego konkursu ofert, działając na podstawie art. 19a ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2018 r. poz. 450).

 • W najbliższy wtorek Teatr Dramatyczny w Białymstoku zaprezentuje spektakl „Mayday” w Suwałkach

  Miniaturka artykułu
  2018-04-20 10:54:37

  Znakomity komizm sytuacji fabularnych i języka sprawiają, że „Mayday” od ponad trzydziestu lat rozśmiesza publiczność na całym świecie. Przedstawienie będzie można obejrzeć 24 kwietnia w Suwalskim Ośrodku Kultury. Bilety w cenie 30 i 20 zł są jeszcze do nabycia w kasie SOK.

 • „Tatarzy polscy. Ciągłość i zmiana” na VII Międzynarodowych Targach Książki w Białymstoku

  Miniaturka artykułu
  2018-04-19 10:41:55

  W swojej pracy „Tatarzy polscy. Ciągłość i zmiana” dr Karolina Radłowska, etnolożka, kustosz Podlaskiego Muzeum Kultury opisuje fenomen żyjącej od wieków na ziemiach polskich mniejszości tatarskiej, jej religię, zwyczaje, obrzędowość i przeobrażenia tożsamości. Jednym z pytań, które sobie zadaje jest jej trwanie. Premiera książki będzie miała miejsce podczas VII Międzynarodowych Targach Książki w Białymstoku. W sobotę, 21 kwietnia o godz. 13.30 będzie można zdobyć autograf, a w niedzielę o godz. 10.00 wziąć udział w spotkaniu autorskim z dr Karoliną Radłowską

 • Finisaż wystawy "Chłoporobotnik i boa-grzechotnik"

  Miniaturka artykułu
  2018-04-17 08:10:40

  W najbliższy czwartek (19 kwietnia) w galerii Arsenał odbędzie się gala finisażowa wystawy "Chłoporobotnik i boa-grzechotnik", poświęcona kłirowym strategiom manifestowania tożsamości regionalnej, narodowej i klasowej. Wieczór poprowadzi kurator z Podlaskiego Tomek Pawłowski. Za konsolą didżejską stanie DJ mgr Monika Borys, badaczka disco - polo, która przybliży i podda analizie największe przeboje tego gatunku. A na kanapie zasiądą ekspertki i eksperci z dziedzin mody, sztuki, muzyki i teorii kultury. Będą rozmowy o różnych przejawach dumy klasowej, biedzie, sexie, nowych estetykach, nienormatywności, o tym, co sprawiło, że robimy to, co robimy i jesteśmy tu, gdzie jesteśmy. Początek o godz. 18.00.

 • Po premierze „Koguta w rosole”

  Miniaturka artykułu
  2018-04-16 15:31:04

  W sobotni wieczór w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku odbyła się premiera spektaklu „Kogut w rosole” w reżyserii Marka Gierszała. Publiczność doceniła twórców owacjami na stojąco i długo nie pozwalała zejść ze sceny.

 • Koncert dyplomantów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w OiFP

  Miniaturka artykułu
  2018-04-16 15:30:42

  Opera i Filharmonia Podlaska zaprasza w piątek 20 kwietnia o godz. 19.00 na Koncert dyplomantów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina Wydziału Instrumentalno-Pedagogicznego w Białymstoku, który odbędzie się w sali koncertowej przy ul. Podleśnej 2. Młodym muzykom towarzyszyć będzie Orkiestra OiFP pod kierownictwem Macieja Tomasiewicza.

 • Biżuteria Scytów i monety z wizerunkiem Katarzyny II wzbogaciły zbiory Muzeum Podlaskiego

  Miniaturka artykułu
  2018-04-16 13:26:13

  Osiemnastowieczne monety pochodzące z czasów carycy Katarzyny i biżuteria z epoki brązu i żelaza trafiły do Muzeum Podlaskiego w Białymstoku Unikatowe zabytki, pochodzące z terenów Federacji Rosyjskiej znalazły się w Muzeum w dość niezwykłych okolicznościach. Przekazała je Izba Skarbowa w Białymstoku, której funkcjonariusze w ubiegłym roku zatrzymali dobra kultury na podlaskich przejściach granicznych podczas próby ich przemytu do Polski. W poniedziałek, 16 kwietnia br. dyrektor białostockiej KAS Wojciech Orłowski przekazał zabytki do zbiorów muzealnych.

 • Propozycje Muzeum Podlaskiego w Białymstoku - kwiecień 2018

  Miniaturka artykułu
  2018-04-16 09:19:43

  Wystawy, spotkania, koncerty, warsztaty rodzinne... Będzie m.in. o magii, Jaćwingach i o tajemnicach sztuki. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kulturalną Muzeum Podlaskiego na najbliższe tygodnie.

facebook