Kultura i dziedzictwo

 • "Małopolska w Michałowie" - prezentacja polichromii w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa

  Miniaturka artykułu
  2019-09-24 11:34:00

  Tematem przewodnim tegorocznej edycji EDD był "POLSKI SPLOT". Fundacja Oikonomos zaprezentowała swoją interpretację tematu, czyli fragment „Małopolski na Podlasiu”. Według nich wyjątkowym przykładem takiego splotu, czyli wpływu sztuki małopolskiej na podlaską sztukę sakralną jest polichromia w zabytkowej cerkwi pw. św. Mikołaja w Michałowie. Dzięki multimediom, wyjątkowe wnętrza świątyni zostały niejako przeniesione do auli Akademii Supraskiej

 • Moja Ojczyzna upleciona z pieśni - EDD w Filipowie

  Miniaturka artykułu
  2019-09-20 12:27:18

  W niedzielę, 15 września w sali widowiskowej GOKiS w Filipowie odbył się koncert „Moja Ojczyzna upleciona z pieśni”. Można było usłyszeć wiersze i pieśni z okresu Bitwy pod Grunwaldem, rozbiorów Polski i Powstania Styczniowego, I Wojny Światowej do odzyskania Niepodległości w 1918 r. Wydarzenie zorganizowano w ramach obchodów 27. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa pn. „Polski splot” i dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.

 • Europejskie Dni Dziedzictwa w Orli

  Miniaturka artykułu
  2019-09-20 12:11:06

  W sobotę, 7 września br. w Orli miały miejsce wydarzenia kulturalne związane z Europejskimi Dniami Dziedzictwa. Tegoroczne EDD odbyły się pod hasłem ,,Polski splot”. Ich celem było przedstawienie różnorodności kulturowej regionów Polski - w naszym wypadku województwa podlaskiego

 • Europejskie Dni Dziedzictwa 2019 w Czyżewie

  Miniaturka artykułu
  2019-09-18 14:27:23

  Europejskie Dni Dziedzictwa organizowane są w Gminie Czyżew już od 2011 roku. Tegoroczne, gminne obchody Europejskich Dni Dziedzictwa odbyły się w Muzeum Ziemi Czyżewskiej oraz Gminnym Ośrodku Kultury.

 • „Polski splot” to hasło tegorocznych 27. Europejskich Dni Dziedzictwa

  Miniaturka artykułu
  2019-05-13 11:02:18

  W 2019 roku w dniach 7-8 i 14-15 września odbędzie się 27. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem przewodnim „Polski splot”.

 • Zaangażuj się w dziedzictwo

  Miniaturka artykułu
  2019-04-08 22:14:41

  Narodowy Instytut Dziedzictwa zaprasza organizacje pozarządowe do Programu „Wspólnie dla dziedzictwa, którego celem jest wzrost świadomości społecznej w zakresie roli i wartości dziedzictwa kulturowego, który przyczyni się do społecznego zaangażowania w proces ochrony i opieki nad nim. Nabór wniosków trwa do 30 kwietnia br.

 • Uroczyste podsumowanie 26 edycji Europejskich Dni Dziedzictwa

  Miniaturka artykułu
  2018-12-13 13:59:22

  Europejskie Dni Dziedzictwa to najważniejsze święto zabytków organizowane co roku we wrześniu w całej Europie i w Polsce. Jego celem jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej. To także propagowanie dialogu międzykulturowego a co za tym idzie swoisty pomost łączący zarówno mieszkańców różnych regionów, jak też różnych pokoleń. Europejskie Dni Dziedzictwa angażują różne podmioty: instytucje kultury, nauki, edukacji, organizacje społeczne i osoby prywatne. Cieszą się coraz większym zainteresowaniem, także mieszkańców województwa podlaskiego.

 • Konkurs na zabytek drewniany 2018

  Miniaturka artykułu
  2018-10-30 14:56:42

  Tegoroczna XIV już edycja Konkursu na Najlepiej Zachowany Zabytek Wiejskiego Budownictwa Drewnianego w Województwie Podlaskim przypadła na Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego. Dziedzictwo to spuścizna, która wzmacnia naszą tożsamość, wzbogaca i pozwala być dumnym z dzieła naszych przodków. Piękna, drewniana architektura wiejska to nasz spadek a jednocześnie wielka odpowiedzialność. Idea konkursu pozostaje niezmienna od lat. Ochrona wiejskiego budownictwa drewnianego, propagowanie wiedzy na temat piękna i wartości wiejskiej architektury drewnianej oraz przekonywanie władz gminnych i właścicieli takich obiektów do dbałości o ich stan to jego kluczowe założenia.

 • XIII Festyn Archeologiczny Zbucz – Grodzisko 2018 w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa

  Miniaturka artykułu
  2018-09-16 18:58:39

  Jak wyglądało życie w średniowiecznym grodzie mogli się dowiedzieć Ci, którzy w niedzielę, 16 września odwiedzili Zbucz (gm. Czyże). Już po raz trzynasty odbył się tam festyn archeologiczny. W tym roku wydarzenie organizowane było w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Można było zobaczyć walki drużyn średniowiecznych wojów, posmakować potraw przygotowanych według dawnych receptur, wypróbować umiejętności w warsztacie kowala czy garncarza, a miłośnicy biżuterii mogli „poterminować” u złotnika. Grodzisko odwiedzili m.in. marszałek Jerzy Leszczyński i radny wojewódzki Mikołaj Janowski

 • Europejskie Dni Dziedzictwa 2018 w Socach

  Miniaturka artykułu
  2018-09-16 13:59:04

  Soce, zabytkowa wieś położona nad rzeką Rudnią w Gminie Narew ze względu na wyjątkowo dobrze zachowaną tradycyjną drewnianą architekturę stanowi jedną z miejscowości Krainy Otwartych Okiennic. Podczas trwających właśnie (15-16.09) Europejskich Dni Dziedzictwa, tę wyjątkową miejscowość odwiedził Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński

facebook