Ośrodek Pogranicze w Sejnach

 • Ośrodek Pogranicze z honorową nagrodą Ogólnopolskiego Festiwalu Animacji

  Ośrodek Pogranicze
  2021-05-19 06:13:22

  W Wielkim Finale Ogólnopolskiego Festiwalu Animacji O!PLA'21, Ośrodek Pogranicze został uhonorowany za ,,30 Lat Krzewienia Dobra i Piękna". Filmy animowane z Kolekcji Filmowej Opowieści Pogranicza powstające w Ośrodku od 2010 roku, pokazywane były na Festiwalu wielokrotnie.

 • Krzysztof Czyżewski z polsko-litewską Nagrodą Obojga Narodów

  Mężczyzna widoczny przy mikrofonie
  2021-05-04 15:59:27

  Dyrektor Ośrodka "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" w Sejnach Krzysztof Czyżewski uhonorowany został w poniedziałek (03.05) Nagrodą Obojga Narodów. To wyróżnienie przyznawane przez Zgromadzenie Parlamentarne Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej oraz Sejmu Republiki Litewskiej za wybitne osiągnięcia w dziedzinie współpracy polsko-litewskiej.

 • 30 lat Ośrodka „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów”

  Dwór Miłosza w Krasnogrudzie. Widok od wjazdu na wejście główne.
  2021-04-09 08:57:07

  - Nie będzie fajerwerków. Nie czas po temu, ale też nigdy nie było nam po drodze z fajerwerkami. Trzy dekady obcowania, współpracy, wierności w podróży, budującej krytyki i życzliwego milczenia, jednak zobowiązują - mówi Krzysztof Czyżewski, dyrektor sejneńskiego Ośrodka „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w trzydziestolecie istnienia jednego z najważniejszych w Europie miejsc dialogu międzykulturowego.

 • Ośrodek „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” zaprasza na rozmowę z Ireną Grudzińską-Gross

  Okładka książki "Miłosz i długi cień wojny". Fotografia Czesława Miłosza
  2021-04-08 14:30:39

  Wydawnictwo Pogranicze zaprasza na debatę online wokół książki Ireny Grudzińskiej-Gross „Miłosz i długi cień wojny”. W rozmowie z autorką udział wezmą Paweł Bem, Marek Radziwon i Marek Zagańczyk. Spotkanie odbędzie się już dziś (8.04) o godz. 19.00 w serwisie Facebook.

 • Ośrodek „Pogranicze-sztuk, kultur, narodów” zaprasza na wystawy do Sejn

  Wnętrze sali wystawowej w Krasnogrudzie.
  2021-03-08 11:18:17

  „Staroobrzędowcy. Religia Ciszy" i „Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza" – to wystawy, które można już oglądać w Ośrodku „Pogranicze-sztuk, kultur, narodów” w Sejnach. Zapraszamy też do obejrzenia filmów dotyczących ekspozycji.

 • Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza, czyli spotkanie z przeszłością i kulturą „małego centrum świata”

  Rysunek sowy siedzącej na książkach. U góry napis: Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza.
  2021-01-07 10:24:26

  To wyjątkowy uniwersytet w skali kraju. W ramach zajęć – koncerty, spektakle, warsztaty czy lekcje literackie. Dzięki niemu grupa dzieci z sejneńskiej podstawówki miała okazję poznać dziedzictwo naszego wielokulturowego regionu od innej strony. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane przy wsparciu Zarządu Województwa Podlaskiego.

 • W Pograniczu dobiega końca program „Ukryte miasto”

  Domek z drewna. Za nim dwie osoby. Przed nim materiały plastyczne.
  2020-12-30 09:14:05

  „Ukryte miasto” to działanie edukacyjno-artystyczne sejneńskiego Ośrodka „Pogranicze - sztuk, kultur, narodów”, które realizowane było przez cały 2020 rok.

 • Krzysztof Czyżewski z tytułem Ambasadora Nowej Europy

  Plakat, na którym widzimy książkę Krzysztofa Czyżewskiego, tytuł, autor i napis Ambasador Nowej Europy 2019.
  2020-12-09 09:42:52

  Dyrektor sejneńskiego Ośrodka „Pogranicze - sztuk, kultur, narodów” otrzymał tytuł Ambasadora Nowej Europy. Krzysztofowi Czyżewskiemu to wyróżnienie przyznano za książkę „W stronę Xenopolis”. Konkurs odbywa się po raz ósmy. Po raz pierwszy tytuł Ambasadora Nowej Europy przyznano w 2011 r.

 • „Od narodzin do śmierci. Krajka litewska” – cykl warsztatów w Pograniczu

  Wiszące, utkane krajki litewskie
  2020-12-02 11:43:13

  Jeszcze do końca roku w Pracowni Tkania sejneńskiego Ośrodka "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" potrwa realizacja projektu „Od narodzin do śmierci. Krajka litewska”. Jest to kolejny program dotowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 • Krzysztof Czyżewski – „Poezja z natury” - wystawa online w Domu Oświatowym Biblioteki Śląskiej

  plakat z zapowiedzią wystawy Krzysztofa Czyżewskiego
  2020-11-18 12:28:57

  Wystawę Krzysztofa Czyżewskiego „Poezja z natury” tworzą utwory poetyckie i fotografie artysty. Na „proporcach” i wielkoformatowych „sztandarach” możemy zobaczyć wiersze i obrazy, odnoszące się do książki autora „Żegaryszki”. Ekspozycja przeniesie nas na polsko-litewskie pogranicza, w (nie)realną krainę pomiędzy Żegarami, Kranogrudą i Dusznicą. Wystawę można oglądać do 15 grudnia br. na fanpage’u Domu Oświatowego Biblioteki Śląskiej.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook