Wywiady

 • Podlaskie kino miało wpływ na rozwój światowej kinematografii– wywiad z dr. Tomaszem Adamskim

  Ilustracja do artykułu T_Adamski_wystawa_2.jpg
  2021-08-24 11:47:03

  O bogatej historii podlaskiego kina, o twórcach i artystach, którzy ją tworzyli, o filmach, które warto obejrzeć, bo robili je ludzie stąd albo były kręcone tutaj i o wystawie „Wyśniona historia podlaskiego kina”, którą można oglądać w Białostockim Ośrodku Kultury – opowiada dr Tomasz Adamski z Instytutu Studiów Kulturowych Uniwersytetu w Białymstoku.

 • Jak zwiększyć bioróżnorodność w miastach – wywiad z dr Agatą Kostro-Ambroziak

  Łąka kwietna
  2021-06-28 11:33:14

  Trwają badania łąk kwietnych. Studenci Uniwersytetu w Białymstoku (UwB) odwiedzili Bydgoszcz i Łódź. W Białymstoku, w terenie zostaną także przeprowadzone badania psychologiczne. Potrzeba będzie chętnych respondentów: studentów, osób aktywnych zawodowo i seniorów. O zaletach i wadach łąk kwietnych opowiada dr Agata Kostro-Ambroziak z Pracowni Biologii Ewolucyjnej i Ekologii Owadów na Wydziale Biologii UwB.

 • Kwintesencja smaku prostoty - o podlaskiej kuchni z Jakubem Steuermarkiem

  Jakub Steuermark
  2021-06-06 00:28:34

  O tym, co wyróżnia podlaską kuchnię, jakie są jej największe walory i najsmaczniejsze dania – z Jakubem Steuermarkiem, popularnym kucharzem, gospodarzem kuchni w porannym programie Pytanie na Śniadanie oraz głównym jurorem podczas Festiwalu „Polska od kuchni” w Supraślu, rozmawia Paulina Tołcz.

 • Scenografia nie powinna rywalizować z aktorem – wywiad z Andrzejem Sadowskim

  Ilustracja do artykułu Andrzej_Sadowski_fot_Ewa_Krajewska (1).jpg
  2021-05-17 11:16:48

  Już 29 maja na Scenie Kameralnej Teatru Dramatycznego im. A. Węgierki odbędzie się premiera spektaklu "Bóg mordu" w reżyserii Katarzyny Deszcz. W oczekiwaniu na premierę zapraszamy do lektury wywiadu z Andrzejem Sadowskim - autorem scenografii do przedstawienia.

 • Konstytucja 3 Maja. Mity, stereotypy i fakty przedstawia historyk z Uniwersytetu w Białymstoku

  Mężczyzna siedzi za biurkiem, na którym leży otwarta książka. Za nim półki pełne książek.
  2021-04-29 11:36:13

  - Konstytucja została uchwalona trochę z zaskoczenia, kiedy może 1/3 posłów była obecna w Warszawie. Ta sprawa bardzo mocno podzieliła społeczeństwo i paradoksalnie znowu największym problemem było coś, co dzisiaj nas specjalnie nie interesuje. Konstytucja 3 Maja wprowadzała bowiem monarchię dziedziczną. To oznacza, że zrezygnowano z wyboru króla w wolnej elekcji – przypomina historyk dr hab. Karol Łopatecki, prof. UwB.

 • Potraktujmy przygotowania do matury, jak bieg na długim dystansie, czyli kilka rad od psychologa z UwB

  dr Marcin Kolemba, pracownik naukowy UwB
  2021-04-22 10:41:07

  Jeżeli ktoś uważa, że nie mógł się dobrze przygotować do matury, że nie miał wystarczającego kontaktu z nauczycielami, to powinien zdać sobie sprawę, że wszyscy są w tej samej sytuacji. To nie jest tak, że tylko my mamy realne, czy wyimaginowane deficyty. To dotyczy całej grupy zdających – przypomina maturzystom dr Marcin Kolemba, psycholog z UwB.

 • Dziewczyny zawsze były na Politechnice Białostockiej - o kampanii „Dziewczyny na politechniki!” z prof. Martą Kosior - Kazberuk

  Prof. Marta Kosior - Kazberuk, Rektor Politechniki Białostockiej
  2021-04-20 11:40:31

  - Kobiety od zawsze szukały spełnienia w naukach ścisłych, inżynierskich na Politechnice Białostockiej. Zawsze znajdowały dla siebie odpowiednie miejsce – mówi prof. Marta Kosior-Kazberuk, Rektor PB.

 • Czarne perły – o lipskiej tradycji pisankarskiej z Ewą Skowysz - Muchą

  Pisankarka w stroju ludowym siedzi przy pisankach
  2021-04-03 12:31:54

  - Twórczość ludowa to rozmowa tych, co byli, z tymi, którzy są. Jeśli potrafimy przejąć coś wartościowego, zachować to i przekazać następnym pokoleniom, to jest to dobre. I ja całe życie do tego dążyłam i dążę – mówi Ewa Skowysz - Mucha, pisankarka, prezes Stowarzyszenia Miłośników Lipskiej Pisanki i Tradycji w rozmowie z Małgorzatą Sawicką.

 • Protesty, równouprawnienie i goździki, czyli krótka historia Dnia Kobiet

  Prof. Dajnowicz mówiąca do mikrofonu. W drugiej dłoni trzyma teczkę
  2021-03-08 10:32:11

  8 marca jest datą symboliczną. Tego dnia, blisko 120 lat temu, odbyły się protesty kobiet w Nowym Jorku. W PRL-u to święto miało służyć również celom propagandowym – przypomina prof. Małgorzata Dajnowicz z Wydziału Historii i Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku.

 • Rodzina szlachecka w dawnej Polsce pod lupą historyka z UwB

  Zdjęcie Dr Hab Piotra Guzowskiego z Uniwersytetu w Białymstoku
  2021-01-25 10:05:28

  Jak wyglądała typowa rodzina szlachecka? W jakim wieku zawierano małżeństwa i czy było tu miejsce na miłość? Ile średnio rodziło się dzieci? Kto mógł zostać szlachcicem? I dlaczego w Podlaskiem tej uprzywilejowanej warstwy społecznej było o wiele więcej niż np. w Małopolsce? M.in. na te pytania odpowiada dr hab. Piotr Guzowski z Wydziału Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku (UwB).

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook