Dodana: 22 maj 2019 17:13

Zmodyfikowana: 23 maj 2019 09:54

Okrasa na okrasę – czyli finał kulinarnych zmagań konkursu „Gotuj z klasą”

Laureatami wojewódzkiego konkursu kulinarnego zostali uczniowie Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących Nr 7 w Łomży: Natalia Farfułowska i Piotr Pastorczyk. To oni oprócz lauru zwycięzcy otrzymali staż w warszawskiej restauracji Karola Okrasy. W zmaganiach finałowych drugiej edycji konkursu udział wzięło 11 zespołów z podlaskich szkół rolniczych.

Ilustracja do artykułu IMG_9950.jpg

Drugie miejsce zajął Zespół Szkół w Niećkowie – Katarzyna Fałtyn i Karolina Kraujutowicz, III miejsce na podium zdobyli uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Rudce – Katarzyna Świerżewska i Ewelina Dmitruk. Jury postanowiło też przyznać wyróżnienie Elżbiecie Jakubowskiej i Roksanie Kowalczyk z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Suwałkach.  

W drugiej edycji konkursu organizowanego przez Marszałka Województwa Podlaskiego wystartowało początkowo kilkadziesiąt dwuosobowych zespołów ze szkół średnich rolniczych, które prowadzą zajęcia o profilu gastronomicznym. Pierwszym etapem były eliminacje szkolne, z których komisje (składające się z przedstawicieli urzędu marszałkowskiego i szkoły) wyłoniły swoich laureatów. Dania, które zwyciężyły w tym etapie były prezentowane na finale wojewódzkim.

Młodzi – najlepszą inwestycją

Komisja konkursowa finałowej potyczki w składzie: Stanisław Derehajło - wicemarszałek Województwa Podlaskiego - Przewodniczący Komisji Konkursowej, Wiesława Burnos – Członek Zarządu Województwa Podlaskiego, Karol Okrasa- mistrz kuchni, Honorowy Ambasador Województwa Podlaskiego, fundator głównej nagrody w konkursie, Mirosław Bielawski- Dyrektor Programowy Polskiego Radia Białystok, Eugeniusz Szpakowski – Dyrektor Oddziału TV Białystok, TVP S.A., Agata Andrejczuk – blogerka z Podlasia, prowadzi blog kulinarny Podlaskie Fusion – oceniała zarówno walory smakowe, estetyczne podanie, jak też związek dania z regionem.

- Jesteście nadzieją, że tradycja Podlasia, kultura kulinarna tego regionu przetrwa. Dziękuję za to Wam i Waszym opiekunom – mówił uczestnikom konkursu Karol Okrasa. – Wasza tu obecność, wasze umiejętności są najlepszą inwestycją! Jestem tego przykładem, bo wychowałem się w małej miejscowości, chodziłem do maleńkiej szkoły i jednak się udało, a to dzięki wiedzy i pracy. Wy macie już dużą wiedzę, umiejętności też, bo dziś jesteście w finale, teraz tylko praca – nad nerwami. Bo dziś wygra ten, kto popełni najmniej błędów.

Organizatorem konkursu już po raz drugi jest Marszałek Województwa Podlaskiego. Artur Kosicki gratulował finalistom ich umiejętności. – Sam nie gotuję tak dobrze, jak pan Karol, ale zjeść lubię, dlatego doceniam i gratuluję Wam tego, gdzie już doszliście. A skoro jesteście w finale, to jesteście już teraz elitą – mówił podczas otwarcia konkursu.

Podlaska tradycja na wysokim poziomie

Na stole komisji pojawiły się dziś dania ściśle związane z Podlasiem i jego tradycjami m.in: beljaszi z chraszczami (rodzaj babeczki z mięsem i surówką z grzybów wywodzące się z kuchni tatarskiej); busłowe łapy (smażone ciastka drożdżowe w kształcie bocianich łap – popularne w regionie Bielska Podlaskiego); pieczona perliczka, rosół z kaczki, kapuśniak na pstrągu, kartoflanka, zupa fasolowa, migdałowa, rozmaite pierogi i placki ziemniaczane (np. z sieją), babka ziemniaczana z boczkiem, żołądki gęsie, pierś z gęsi w różnych odsłonach, tradycyjne chrusty, pączki z grzybami, ciasto marcinek, bliny z miodem, serniczki z musem jagodowym, pascha na sękaczu i wiele innych.

- Jestem zadziwiony i ucieszony tak wysokim, wręcz profesjonalnym poziomem dań – mówił przewodniczący jury, wicemarszałek Stanisław Derehajło. – Są w większości ściśle związane z regionem, a nawet subregionami, bo np. po raz pierwszy jadłem dziś zaguby, a są one popularne na południu naszego województwa. Trzeba jeszcze popracować nad odpowiednią prezentacją dań, opowiadaniem o nich a przyszłość przed tymi dzieciakami stoi otworem!

Wiesława Burnos, członek zarządu województwa, która dziś również oceniała konkursowe zmagania, podkreślała związanie prezentowanych dań z tradycyjną kuchnią Podlasia. – Dużo było potraw mącznych i ziemniaczanych, bo taka nasza kuchnia podlaska była i jest. Niektóre z tych potraw są znane w całym województwie, ale w różnych regionach nieco inaczej podawane i nazywane, i tu też były przykłady takich regionalizmów – opowiadała. – Mnie osobiście dziś jednak zaskoczył i zauroczył kapuśniak na pstrągu z pierogiem ziemniaczanym i skwarkami, który przyrządził zespół z Łomży.

Zwycięski zespół, czyli Natalia Farfułowska i Piotr Pastorczyk z Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7 w Łomży (opiekunem zespołu jest Katarzyna Chojnowska) przygotowali:

- Kapuśniak na pstrągu z pierożkiem ziemniaczanym;

- Żołądki gęsie w sosie z grzybów leśnych z kaszą pęczak;

- Ciasto Marcinek.

art

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook