Historia

 • 79 lat temu Armia Czerwona zaatakowała Polskę

  Miniaturka artykułu
  2018-09-17 12:39:08

  17 września 1939 roku, bez wypowiedzenia wojny, łamiąc pakt o nieagresji, sowieci wkroczyli na terytorium Rzeczpospolitej. Był to skutek zawartego wcześniej tajnego porozumienia między Niemcami a sowietami zwany paktem Ribbentrop-Mołotow. To był początek represji, wywózek i bezwzględnych mordów na polskich obywatelach dokonywanych przez sowieckich oprawców. Mieszkańcy i władze regionu uczcili dziś pamięć ofiar sowieckiej napaści.

 • Bieg w rocznicę bitwy, stoczonej pod Łętownicą i Andrzejewem

  Miniaturka artykułu
  2018-09-17 12:10:00

  Członek Zarządu Województwa Podlaskiego Stefan Krajewski uczestniczył w obchodach 79. rocznicy bitwy, stoczonej pod Łętownicą i Andrzejewem między wojskami polskimi i niemieckimi we wrześniu 1939 r.

 • Mija 79 lat od agresji sowieckiej na Polskę. Muzeum Pamięci Sybiru planuje upamiętnienie rocznicy w przestrzeni miejskiej Białegostoku

  Miniaturka artykułu
  2018-09-14 11:57:32

  Muzeum Pamięci Sybiru organizuje przejazd rowerowy trasą powiązaną z miejscami i postaciami nawiązującymi do wydarzeń sprzed 79 lat. W roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości zostaną też zaprezentowane sylwetki prezydentów Białegostoku, którzy stali się ofiarami represji sowieckich. - Zapraszamy wszystkich na rolkach lub rowerach! Wspólnie upamiętnijmy 79. rocznicą sowieckiej agresji na Polskę i Światowy Dzień Sybiraka! – zachęcają organizatorzy

 • Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku zaprasza do zgłaszania kandydatów do X edycji Nagrody Honorowej „Świadek Historii”

  Miniaturka artykułu
  2018-09-12 14:45:58

  Nagroda jest przyznawana osobom fizycznym oraz instytucjom i stowarzyszeniom działającym na terenie województwa podlaskiego i warmińsko-mazurskiego szczególnie zasłużonym dla upamiętniania historii Narodu Polskiego oraz wspierającym pion edukacyjny IPN w realizacji ustawowej działalności, w obszarach edukacyjnym, naukowym i wydawniczym.

 • Rekonstrukcja bitwy pod Olszewem

  Miniaturka artykułu
  2018-09-09 19:14:37

  W tym roku mija 79 rocznica bitwy i pacyfikacji przez Niemców wsi Olszewo (położonej między Brańskiem a Wyszkami w Podlaskiem). Z tej okazji mieszkańcy, miłośnicy historii i władze gminy tradycyjnie wzięli udział w uroczystościach upamiętniajacych te tragiczne wydarzenia.

 • Uczczono pamięć ofiar Golgoty Wschodu. Tysiące ludzi przeszło ulicami Białegostoku

  Miniaturka artykułu
  2018-09-07 13:52:10

  Od osiemnastu lat w Białymstoku organizowany jest Międzynarodowy Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru. Jego celem jest utrwalanie pamięci o tragicznych losach obywateli polskich zesłanych do Związku Radzieckiego w latach 40. i 50. XX wieku. Marsz jest znakiem pamięci polskiej Golgoty Wschodu. W tym roku odbył się w piątek, 7 września. Ulicami Białegostoku przeszło tysiące osób - mieszkańców miasta, gości z Polski i z zagranicy. W stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę, uczestnikom Marszu towarzyszyło hasło „Przez Sybir do Niepodległej".

 • „Przez Sybir do Niepodległej” – to hasło tegorocznego Międzynarodowego Marszu Pamięci Zesłańców Sybiru

  Miniaturka artykułu
  2018-09-06 13:27:54

  Od osiemnastu lat w Białymstoku organizowany jest Międzynarodowy Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru. Jego celem jest utrwalanie pamięci o tragicznych losach obywateli polskich zesłanych do Związku Radzieckiego w latach 40. i 50. XX wieku. Marsz jest znakiem pamięci polskiej Golgoty Wschodu. Tegoroczne uroczystości upamiętniające Sybiraków odbędą się w dniach 6-7 września. W stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę, marszowi będzie towarzyszyć hasło „Przez Sybir do Niepodległej".

 • Zmarł mjr Bronisław Karwowski pseudonim "Grom"

  Miniaturka artykułu
  2018-09-03 08:12:20

  W sobotę, 1 września 2018 r., w 79. rocznicę napaści Niemiec na Polskę, przeżywszy 94 lata odszedł na wieczną wartę mjr Bronisław Karwowski ps. "Grom" - członek Rady Naczelnej Związku Żołnierzy NSZ, Żołnierz Wyklęty, oficer II konspiracji AK-NZW.

 • 38 lat temu podpisano Porozumienia Sierpniowe

  Miniaturka artykułu
  2018-08-31 10:00:49

  31 sierpnia 1980 roku w Sali BHP Stoczni Gdańskiej międzyzakładowy komitet strajkowy pod przewodnictwem Lecha Wałęsy podpisał porozumienie, w którym rząd PRL zgadzał się na spełnienie 21 postulatów strony związkowej. Jednym z najważniejszych punktów było powołanie nowych, samorządnych związków zawodowych. Doprowadziło to do zarejestrowania Solidarności. Na obchody 38. rocznicy tych wydarzeń zapraszają podlaska Solidarność, Instytut Pamięci Narodowej wraz z Klubem Internowanych, Więzionych i Represjonowanych.

 • 98. rocznica Bitwy Białostockiej

  Miniaturka artykułu
  2018-08-22 14:31:49

  MInęło 98 lat od wydarzeń związanych z wojną polsko-bolszewicką 1920 roku. 22 sierpnia miała miejsce Bitwa o Białystok. Z tej okazji władze miasta przygotowały uroczystości, w których wzięli udział także przedstawiciele Marszałka Województwa Podlaskiego, służb mundurowych oraz mieszkańcy miasta. W miejscach pamięci, związanych z tymi wydarzeniami, zostały złożone kwiaty.

facebook