Dodana: 13 kwiecień 2022 10:07

Zmodyfikowana: 13 kwiecień 2022 12:29

VII Europejski Kongres Samorządów. Budowanie wspólnoty przyszłości

W dwudniowym kongresie (11-12.04), zorganizowanym w Mikołajkach przez Instytut Studiów Wschodnich, udział bierze 1500 osób. To liderzy samorządowi, przedstawiciele administracji państwowej, świata biznesu, kultury, organizacji pozarządowych z Europy Środkowej i Wschodniej. Wśród nich są również członkowie zarządu: Wiesława Burnos i Marek Malinowski.

Ludzie siedzą przy stole

W tym roku kongres odbywa się pod hasłem „Budowanie wspólnoty przyszłości”. Składa się z dziesięciu ścieżek tematycznych, obejmujących ponad 110 wydarzeń: bloków programowych, paneli dyskusyjnych, warsztatów czy wykładów.

W panelu „Park narodowy i krajobrazowy – dumą i płucami regionu, a także sposobem na jego promocję” udział wzięła Wiesława Burnos.

– Temat natury jest stale obecny we wszystkich działaniach promujących nasze województwo. Wykorzystujemy w tym celu między innymi nowoczesne formy komunikacji, takie jak media społecznościowe. Koncentrujemy się na niepowtarzalnym pięknie podlaskiej przyrody i widzimy, że internauci to doceniają – mówiła członek zarządu.

Przypomniała, jakim sukcesem okazała się wystawa oparta o walory przyrody, którą Województwo Podlaskie wraz z partnerami zaprezentowało w październiku 2021 r. podczas Expo w Dubaju. Ekspozycja zatytułowana Xylopolis (miasto z drewna) pokazywała kulturę i historię regionu właśnie przez pryzmat drewna. W najbliższych latach – w konsekwencji olbrzymiej popularności, z jaką prezentacja spotkała się w Dubaju ­ ­– w regionie ma powstać Centrum Sztuki i Nauki o Drewnie, jako miejsce nowoczesnej edukacji na temat wszystkich aspektów tego naturalnego surowca. Będzie to również idealne miejsce do międzynarodowego dialogu o klimacie, badaniach naukowych, które służą zachowaniu równowagi pomiędzy technologią a przyrodą.

– Całkiem niedawno przeprowadziliśmy ogólnopolskie badania postrzegania województwa podlaskiego, które potwierdziły, że w świadomości Polaków nasz region jest kojarzony z naturą i czystym powietrzem. Cieszy nas to, ale też mobilizuje do wzmacniania tego przekazu – podkreśliła Wiesława Burnos.

W panelu udział wzięli również: Adam Roczniak, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie, Artur Wiatr, dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego oraz Małgorzata Golińska, Główny Konserwator Przyrody i sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

Z kolei Marek Malinowski uczestniczył w panelu „Stan zdrowia młodych i najmłodszych jak samorządy wspierają poprawę kondycji psychicznej uczniów wirtualnych szkół?", a także w panelu poświęconym marketingowi sportowemu i promocji sportu przez samorządy. Wzięli w nim udział również: Kamil Bortniczuk, Minister Sportu i Turystyki, Czesław Lang, dyrektor generalny Lang Team oraz Ireneusz Raś, poseł, przewodniczący sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki.

Barbara Likowska-Matys
red.: Anna Augustynowicz
fot.: UMWP, Instytut Studiów Wschodnich

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook