Dodana: 10 czerwiec 2021 11:12

Zmodyfikowana: 10 czerwiec 2021 13:03

Fundusz Wsparcia Gmin i Powiatów: 1,4 mln zł na inwestycje w powiecie sejneńskim i w gminie Sejny

Przebudowa dróg w powiecie sejneńskim oraz modernizacja Szkoły Podstawowej w Poćkunach to inwestycje, które samorząd województwa dofinansował kwotami 900 i 500 tys. zł. W środę (09.06) marszałek Artur Kosicki i radny Paweł Wnukowski przekazali symbolicznie czeki z dotacjami przedstawicielom samorządów.

Ilustracja do artykułu Czeki powiat sejneński i gmina Sejny (19 of 22).jpg

Pieniądze na realizacje projektów pochodzą z Funduszu Wsparcia Gmin i Powiatów utworzonego w ramach budżetu województwa podlaskiego.

- Jakiś czas temu złożyliśmy mieszkańcom regionu obietnicę, że będziemy wspierać te mniejsze inicjatywy, realizowane zarówno na poziomie gminnym, jak i powiatowym. Dlatego powstał samorządowy Fundusz Wsparcia Gmin i Powiatów. Cieszymy się, że inicjatywa znalazła uznanie wśród samorządowców – mówił marszałek Artur Kosicki. - Wiemy, że te pieniądze zapracują na siebie i zwrócą się lokalnym społecznościom.

Jak zaznaczył, liczba złożonych wniosków, szybko wyczerpała pierwotny budżet funduszu, który wynosił 13 mln zł. Dlatego zarząd, wraz z radnymi wojewódzkimi, podjęli decyzję o jego zwiększeniu. Finalnie, na lokalne inwestycje przeznaczono w tym roku łączną kwotę niemal 22 mln zł.

Paweł Wnukowski podkreślał, że stworzenie funduszu nie hamuje zaplanowanych w ramach budżetu działań samorządu.

- Marszałek Artur Kosicki stanął na wysokości zadania pokazując, że jest w stanie wygospodarować środki, które nie obciążają budżetu województwa, ponieważ wszystkie zaplanowane w tym roku inwestycje są realizowane zgodnie z przyjętym harmonogramem – mówił radny.

Modernizacja dróg lokalnych w powiecie sejneńskim

Dzięki przekazanym pieniądzom, na terenie powiatu sejneńskiego zostaną przebudowane trzy drogi. To ponad kilometrowy odcinek trasy Wiatrołuża-Wysoka Góra-Remieńkiń, niemal kilometr trasy wiodącej od Puńska do Wojciuliszek i Budziska oraz 114 metrów ulicy Ogrodowej w Sejnach.

Szkoła w Poćkunach zmieni się nie do poznania

Powstaną w niej nowe sale dydaktyczne, poprawiając znacząco jakość kształcenia. Nowo wybudowana wielofunkcyjna sala gimnastyczna z zapleczem, przebieralniami oraz łazienkami będzie przystosowana dla osób ze szczególnymi potrzebami. Planowane rozwiązania ułatwią życie osobom niepełnosprawnym, które będą mogły korzystać ze wszystkich udogodnień.

- To inwestycja potrzebna lokalnej społeczności. Istniejąca szkoła jest zbyt mała dla uczniów, które pobierają tam obecnie naukę – zaznaczył Karol Żegarski z Urzędu Gminy w Sejnach.

Marszałek Kosicki zadeklarował, że w przyszłorocznym budżecie województwa również pojawi się Fundusz Wsparcia Gmin i Powiatów. Pula planowanych środków finansowych na ten cel wynosi 10-15 mln zł.

- Uważam, że stać nas na to, byśmy wspierali naszych „młodszych” kolegów w tych ważnych dla nich inicjatywach – podkreślił marszałek. 

Cezary Rutkowski
red.: Aneta Kursa
fot.: Piotr Babulewicz

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook