Dodana: 20 lipiec 2020 17:41

Zmodyfikowana: 20 lipiec 2020 17:46

Wojewódzkie obchody święta policji

Ponad tysiąc funkcjonariuszy z podlaskiego garnizonu policji otrzymało awanse na wyższe stopnie z okazji 101. rocznicy powstania Policji Państwowej. Wojewódzkie uroczystości jubileuszowe odbyły się w poniedziałek (20.07). W imieniu marszałka Artura Kosickiego wziął w nich udział Tomasz Szeweluk, Sekretarz Województwa Podlaskiego.

Ilustracja do artykułu Wojewódzkie obchody święta policji w Białymstoku (2).jpg

Świętowanie rozpoczęło się w godzinach porannych od złożenia kwiatów przez inspektora Roberta Szewca, Komendanta Wojewódzkiego Policji (KWP) w Białymstoku, pod tablicą upamiętniającą policjantów poległych i zamordowanych w obronie wolności i suwerenności ojczyzny w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodlegości, a także przed tablicą w hołdzie funkcjonariuszom Policji Państwowej II RP ziemi podlaskiej, jeńcom wojennym obozu w Ostaszkowie.       

Następnie, w Parafii pw. św. Sofii Mądrości Bożej Hagia Sofia w Białymstoku oraz Parafii Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Dobrzyniewie zostały odprawione nabożeństwa w intencji funkcjonariuszy. Celebrowali je: prawosławny kapelan Policji ks. Anatol Konach oraz ks. bp Henryk Ciereszko. Po ich zakończeniu uroczystości przeniosły się do siedziby KWP w Białymstoku.

- Życzę Wam wszystkim, aby praca w Policji była nieustannym wyzwaniem, szlachetną przygodą naznaczoną poświęceniem i oddaniem drugiemu człowiekowi. Odczuwam wielką satysfakcję mogąc wspólnie z Wami służyć na rzecz mieszkańców Podlasia – mówił do podległych mu policjantów inspektor Robert Szewc.

List z podziękowaniami za „dzielną i godną służbę” policjantów wystosował marszałek Artur Kosicki.

- Zawód policjanta, to nie tylko praca, to także powołanie i misja na rzecz niesienia pomocy ludziom w chwili zagrożenia ich życia, mienia i zdrowia. Cieszę się, że podlascy policjanci systematycznie udowadniają, że potrafią w pełni sprostać wszystkim wyzwaniom, jakie są związane ze staniem na straży porządku publicznego i ustanowionego prawa – pisał marszałek.

Podkreślił też rolę Policji w okresie obecnej sytuacji epidemiologicznej, która wiąże się ze zwiększoną liczbą zadań i obowiązków.

Tradycyjnie, podczas dzisiejszego święta wręczono medale, odznaczenia i akty mianowania na wyższe stopnie policyjne. W garnizonie podlaskim nominacje na wyższe stopnie otrzymało 1097 funkcjonariuszy.

Policja Państwowa została powołana ustawą Sejmu II Rzeczypospolitej z 24 lipca 1919 r.

Małgorzata Sawicka

fot. KWP w Białymstoku

 


„Tworzenie pierwszych zalążków struktur policyjnych na obszarze woj. białostockiego było możliwe dopiero po podpisaniu polsko-niemieckiego porozumienia w lutym 1919 r. Od tego momentu rozpoczęło się stopniowe przejmowanie władzy i instalowanie urzędów administracji państwowej II Rzeczypospolitej.

Pierwsze organizacje typu policyjnego powstały na Suwalszczyźnie. Staraniem miejscowych Polaków udało się powołać w Suwałkach Milicję Miejską, która zapewniała bezpieczeństwo publiczne także na Ziemi Augustowskiej i Sejneńskiej. Identyczną milicję zorganizowano w Białymstoku. Z dniem 1 marca 1919 r. wszystkie te jednostki przekształcone zostały w Policję Komunalną. Rozpoczęto organizowanie nowych urzędów policyjnych na terenie powiatów: białostockiego, sokólskiego i bielskiego. Ostatecznie uchwałą sejmową z 24 lipca 1919 r. utworzona została Policja Państwowa, jako scentralizowana instytucja policyjna, odpowiedzialna od tej pory za bezpieczeństwo i porządek publiczny na całym terytorium państwa polskiego.”

Więcej o historii podlaskiej policji można przeczytać na stronie garnizonulink do strony.

 

 

facebook