Dodana: 10 luty 2020 11:31

Zmodyfikowana: 11 luty 2020 09:18

Uroczystości upamiętniające Adama Mickiewicza w Nowogródku

W sobotę (08.02) w Nowogródku bp grodzieński Aleksander Kaszkiewicz poświęcił okolicznościową tablicę i kaplicę w odremontowanym klasztorze podominikańskim. To tu w latach 1809-1815 uczył się Adam Mickiewicz. W imieniu marszałka Artura Kosickiego i wszystkich Podlasian w uroczystości udział wzięła Wiesława Burnos, członek zarządu województwa.

Ilustracja do artykułu W Nowogródku odsłonięto tablicę poświęconą Adamowi Mickiewiczowi (8).jpg

- Dzisiaj spotykamy się w Nowogródku, żeby uczcić pamięć Adama Mickiewicza - wielkiego poety, z którego dorobku mogą korzystać wszystkie narody, w szczególności naród białoruski i polski. Odsłonięcie tej tablicy powinno być wyrazem wdzięczności za czasy, w których żyjemy. Adam Mickiewicz w swoim życiu doznał tułaczki, emigracji, biedy, ale przede wszystkim ogromnej tęsknoty za miejscem, w którym my teraz tu stoimy. Zadbajmy o jedność i wolność naszych bliskich sobie narodów - mówiła marszałek Burnos, podkreślając, jak ważne jest to, że dzisiaj możemy swobodnie przemieszczać się, spotykać, pracować, wymieniać doświadczenia.

Wiesława Burnos przekazała także do kaplicy ufundowane przez Zarząd Województwa Podlaskiego piękne tabernakulum.

W tym miejscu w gimnazjum dominikańskim pobierał naukę Adam Mickiewicz

Poniżej wmurowanej płaskorzeźby poety znajduje się teraz tablica z czarnego kamienia z napisem w trzech językach - polskim, białoruskim i angielskim: "W tym miejscu w gimnazjum dominikańskim pobierał naukę Adam Mickiewicz". Obecnie świątynia, jak za dawnych czasów, służy wiernym.

(oprac.aa)

 

facebook