Dodana: 21 październik 2015 08:42

Zmodyfikowana: 21 październik 2015 08:42

Od grudnia mniej pociągów do Warszawy - to już pewne

Potwierdzają się obawy użytkowników kolei. Tylko 6 par pociągów, zamiast 11 obiecywanych, będzie kursować od grudnia na trasie Białystok - Warszawa.

Ilustracja do artykułu pociag.jpg

Informację potwierdziło Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju w odpowiedzi na interpelację posła Adama Rybakowicza.
Nie godzą się na to podlaskie organizacje i samorządy i apelują o rozszerzenie oferty. Stanowisko, wysłane do ministerstwa, opracowało m.in. stowarzyszenie Kolejowe Podlasie. 

Jak podkreśla Tomasz Galicki ze stowarzyszenia, pod dokumentem podpisało się kilkadziesiąt samorządów m.in. Łapy, Suraż, Zambrów, Wysokie Mazowieckie, Czyżew, Szepietowo, Kolno, czy Czeremcha. Tomasz Galicki mówi, że ograniczona liczba połączeń bardzo utrudni mieszkańcom Podlaskiego dotarcie do stolicy. Przypomina, że jest to przeciwieństwo oficjalnych założeń rozkładów jazdy prezentowanych we wrześniu. Zgodnie z nimi pociągi do Warszawy z Białegostoku i z Białegostoku do Warszawy miały odjeżdżać co dwie godziny. "Przy sześciu parach będą bardzo duże luki między pociągami, liczące do sześciu godzin" - podkreśla Tomasz Galicki.

Do apelu o większą liczbę połączeń przyłączają się również pracownicy kolei. Jak zauważa Jerzy Grodzki z "Solidarności" PKP w Białymstoku, przy mniejszej liczbie połączeń część osób może stracić pracę.

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju w odpowiedzi na interpelację wyjaśniło, że oprócz sześciu zaplanowanych par połączeń od grudnia tego roku, kolejne pojawią się w rozkładzie w 2016 - jedna para od maja - dwie kolejne od września.

Nowy rozkład PKP ma obowiązywać od 13 grudnia. Jego ostateczny wygląd ma być znany 21 dni przed tą datą.

Za: Polskie Radio Białystok
http://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/127966

facebook