Dodana: 24 luty 2021 13:43

Zmodyfikowana: 22 lipiec 2021 12:56

Konwent Marszałków Województw RP rozpoczęty!

Tradycyjne trzykrotne uderzenie laską marszałkowską rozpoczęło w środę (24.02) posiedzenie Konwentu Marszałków Województw RP. To pierwsze obrady pod aktualnym przewodnictwem Województwa Podlaskiego. Zainaugurował je marszałek Artur Kosicki.

Marszałek Artur Kosicki rozpoczyna obrady Konwentu Marszałków Województw RP.

Witając gości uczestniczących online w posiedzeniu, marszałek podkreślił, że program spotkania zdominują najważniejsze sprawy zaproponowane przez uczestników Konwentu.

- Pomimo tego, że jest pandemia, chcemy, aby Konwent spotykał się i działał prężnie, bo jesteśmy w bardzo ważnym okresie nowej perspektywy unijnej, nowego programowania naszych ważnych przedsięwzięć – podkreślił marszałek Kosicki, który odczytał także list premiera Mateusza Morawieckiego skierowany do zgromadzenia marszałków.

Prezes Rady Ministrów zaznaczył w nim rolę Konwentu, który stanowi „ważny głos w dyskursie na temat najważniejszych wyzwań stojących przed Polską”.

- Polska jest jedna i wszyscy chcemy jej służyć. Wszyscy też zmagamy się ze skutkami pandemii, która dotknęła Polaków i polską gospodarkę. Solidarnie chcemy zmierzyć się z tym wyzwaniem i wiem, że dokładają Państwo wszelkich starań, aby zmniejszyć jej dolegliwość i skutki – napisał w liście Mateusz Morawiecki.

Obywatel kontra koncerny technologiczne

Digital Services Act (DSA) to propozycja legislacyjna Komisji Europejskiej z grudnia 2020 roku. O dokumencie mówił pierwszy prelegent – Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Przybliżył zakres zagadnień, które ma uregulować unijny dokument. Wskazał na bezpieczeństwo i kwestie właścicielskie danych wytwarzanych w sieci, relacje na linii obywatel i rządy względem właścicieli platform internetowych czy wolność słowa w przestrzeni cyfrowej. Prace nad DSA mają trwać do końca 2021 roku.

Podsumował też najważniejsze działania polskiego rządu w ostatnim roku w zakresie cyfryzacji, wśród których wskazał na m.in. fakt osiągnięcia z końcem lutego 2021 r. prawie 10 mln założonych profili zaufanych czy zakup w czasie pandemii 200 tys. sztuk sprzętu komputerowego dla dzieci i nauczycieli. Podkreślił również, że rząd wprowadził już ustawę o doręczeniach elektronicznych, która ma przenieść komunikację urząd-obywatel do Internetu.

Na zakończenie tej części obrad marszałek Artur Kosicki przedstawił projekt stanowiska Konwentu Marszałków Województw RP w tej sprawie.


tekst: Małgorzata Sawicka, Marcin Nawrocki
red.: Małgorzata Półtorak
fot.: Piotr Babulewicz

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook