Dodana: 2 marzec 2021 13:41

Zmodyfikowana: 3 marzec 2021 08:30

Abp Tadeusz Wojda nowym arcybiskupem metropolitą gdańskim

Abp Tadeusz Wojda, dotychczasowy metropolita białostocki został mianowany przez papieża Franciszka nowym metropolitą gdańskim. Zastąpi na tym stanowisku odchodzącego na emeryturę arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia – poinformowało w południe we wtorek (2.03) biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski i Nuncjatura Apostolska.

Abp Tadeusz Wojda wygłasza homilię w święto Bożego Ciała

Abp Tadeusz Wojda w 2017 r. został metropolitą białostockim. Święceń biskupich udzielił mu prefekt Kongregacji Ewangelizacji Narodów i Krzewienia Wiary kard. Fernando Filoni. Współkonsekratorami byli abp Edward Ozorowski i abp Henryk Hoser.

Paliusz z rąk papieża Franciszka abp Tadeusz Wojda otrzymał 29 czerwca 2017 r. w Rzymie w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

Mottem posługi biskupiej arcybiskupa Tadeusza Wojdy są słowa z Ewangelii wg św. Marka 13,10 "Oportet praedicari Evangelium" ("Aby była głoszona Ewangelia").

Abp Wojda jest członkiem Kościelnej Komisji Konkordatowej i komisji misyjnej Konferencji Episkopatu Polski.

Archidiecezja gdańska nie miała metropolity od 13 sierpnia minionego roku, gdy papież Franciszek przyjął rezygnację abpa Sławoja Leszka Głódzia. Duchowny skończył 75 lat, osiągając tym samym wiek emerytalny. Decyzją papieża administratorem apostolskim archidiecezji gdańskiej sede vacante został wówczas biskup elbląski Jacek Jezierski.

Metropolita białostocki odniósł się do swojej nominacji za pośrednictwem twitterowego konta Archidiecezji Białostockiej.

Marszałek Artur Kosicki podziękował abp. Tadeuszowi Wojdzie w mediach społecznościowych za jego blisko czteroletnią posługę na rzecz wiernych Archidiecezji Białostockiej.

***

W 1976 r. wstąpił do Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego (Pallotynów). W latach 1977-1983 odbył studia z filozofii i teologii w Wyższym Seminarium Duchownym Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego w Ołtarzewie k. Warszawy, a jednocześnie w latach 1980-1983 studia z teologii fundamentalnej na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, ukończone tytułem magistra. W 1982 r. przyjął święcenia diakonatu w Stowarzyszeniu Apostolstwa Katolickiego, a 8 maja 1983 r. święcenia kapłańskie w tymże zgromadzeniu. 

W maju 1984 r. decyzją Rady Prowincjalnej, został skierowany na studia misjologii do Rzymu na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, które ukończył doktoratem z misjologii w 1989 r. 

Od 2 stycznia 1990 r. ks. Tadeusz Wojda rozpoczął pracę w Papieskim Dziele Rozkrzewiania Wiary i w Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Od 12 grudnia 2007 r. pełnił funkcję kierownika biura w Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. 24 lipca 2012 r. został mianowany przez papieża podsekretarzem w Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Ponadto od 1991 r. ks. Wojda jest kapelanem Wspólnoty Sióstr Boromeuszek w Rzymie, a od 1996 r. kapelanem Centrum Edukacji fizycznej dla niepełnosprawnych Czerwonego Krzyża Włoskiego. 

 

Cezary Rutkowski

red.: Małgorzata Półtorak

fot.: Małgorzata Sawicka

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook