Dodana: 19 listopad 2015 13:06

Zmodyfikowana: 19 listopad 2015 13:06

Konkursy dotacyjne w Urzędzie Marszałkowskim wyłącznie elektronicznie. Ma być szybciej, taniej i sprawniej

Już od 2016 roku o środki na działania kulturalne, na sport, na zdrowie czy z zakresu polityki społecznej przez organizacje pozarządowe będzie można ubiegać się wyłącznie elektronicznie. W pierwszym roku departamenty będą otwarte na pomoc, ale kluczowe jest to: uciekamy od papierów, a nasz Urząd Marszałkowski dołącza do tych najnowocześniejszych w Polsce – mówi Maciej Żywno, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego.

Ilustracja do artykułu witkac-02.jpg

A konkursów, w ramach których można się starać o dofinansowanie jest niemało. Tylko na działania kulturalne szacuje się, ze będzie do podziału ok. 800 tys. – 1 mln zł począwszy od działań związanych z ochroną zabytków przez organizację imprez kulturalnych. A realizowane są też zadania przez departament zdrowia, polityki regionalnej, edukacji i sportu.

- To jest forma e-administracji. W praktyce oznacza to usprawnienie procedur administracyjnej, a największą zaletą systemu jest to, że można aplikować online. System tworzy też przy okazji sieć informacji. Po zalogowaniu można mieć podgląd na wszystkie konkursy ogłaszane przez Urząd Marszałkowski, a w przyszłości i inne gminy – podkreśla Eliza Szadkowska, która koordynowała wprowadzanie tych zmian przez UMWP. - Powinno to w znacznym stopniu ułatwić przepływ informacji.

Decyzję o wprowadzeniu elektronicznego systemu obsługi konkursów dotacyjnych dla organizacji pozarządowych realizowanych przez urząd marszałkowski od 2016 r. podjął Zarząd Województwa Podlaskiego. W tym celu została zakupiona licencja systemu pod nazwą www.WITKAC.pl 

Aplikacje internetowe pozwolą na to, że cała olbrzymia procedura zlecania zadań samorządu organizacjom pozarządowym, która składa się z wielu etapów:

- naboru ofert,

- ocenie ofert przez komisje konkursowe,

- podpisywaniu umów dotacyjnych,

- sprawozdawczości,

- archiwizacji,

będzie prowadzona elektronicznie, bez konieczności wychodzenia z domu, czy biura.

– Jako stowarzyszenie Akademia 50 plus ubiegaliśmy się o dofinansowanie i w systemie papierowym i elektronicznym. I ten drugi sposób to jest znaczne ułatwienie pracy. Przede wszystkim eliminuje większość popełnianych błędów, nie przepuści wniosku, który jest niekompletnie lub błędnie wypełniony, a po wprowadzeniu danych sam wylicza kosztorys – podkreśla Jolanta Wołągiewicz ze Stowarzyszenia 50 plus.

To też znaczne ułatwienie dla samorządów - pozwala na usprawnienie procedur, uniknięcie papierowych kolejek, sprawny kontakt z wnioskodawcami, szybsze załatwienie spraw.

Już trwają szkolenia dla przedstawicieli organizacji pozarządowych które mają ich przygotować do sprawnego korzystania z systemu aplikacji.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook