Dodana: 16 styczeń 2015 13:26

Zmodyfikowana: 16 styczeń 2015 13:26

1 procent dla suwalskich organizacji

Trwa okres składania rocznych zeznań podatkowych. Do 30 kwietnia 2015 r. – wypełniając PIT – mamy możliwość przekazania 1% swojego podatku dochodowego na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. Dlatego Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk zachęca do wsparcia organizacji w swoim najbliższym otoczeniu i naszym regionie oraz cennych przedsięwzięć i inicjatyw z różnych dziedzin życia.

Przekazanie 1% swojego podatku to również forma pomocy osób będących w potrzebie. Możliwość tę wprowadziła ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie w 2003 r.

1% nie jest darowizną ani ulgą. Dzięki temu odpisowi każdy podatnik może samodzielnie zadecydować do kogo trafi część podatku dochodowego, który powinien zapłacić naszemu państwu. Jeśli nie zdecydujemy się na przekazanie 1% organizacji pożytku publicznego, podatek za dany rok trafi do budżetu państwa, a nie do konkretnych organizacji. Z prawno-podatkowego punktu widzenia nie dysponujemy własnymi pieniędzmi, a tylko korzystamy z „uprzejmości” państwa, które pozwala nam samodzielnie zadecydować, gdzie trafią państwowe pieniądze. Nie ma to więc wiele wspólnego z darowizną, którą wykładamy dobrowolnie z własnej kieszeni.

Przekazując 1% podatku suwalskim organizacjom sprawiamy, że nasze pieniądze w dużej części będą wspierać nasze inicjatywy, pomagać w rozwiązywaniu naszych problemów, wspomagać aktywność społeczną, przyczyniać się do rozwoju naszego miasta. Możemy wspólnie sprawić, by kwota ta była jeszcze większa i służyła nam, naszym sprawom, pomagała rozwiązywać nasze problemy i realizować nasze marzenia.

To tylko 3 proste kroki!

Wybierz organizację z naszego miasta, której chcesz przekazać 1% podatku.
Wpisz nazwę i numer KRS organizacji w rocznym zeznaniu podatkowym.
Złóż zeznanie podatkowe i zapłać podatek.

Dlaczego to takie ważne?

Dzięki organizacjom pozarządowym nasze życie – także społeczne – jest ciekawsze, bogatsze i pełniejsze. Przekazując 1% podatku lokalnym organizacjom sprawimy, że te pieniądze w dużej części będą wspierać nasze inicjatywy a tym samym przyczyniać się do rozwoju naszego miasta. Możemy wspólnie sprawić, by te kwoty były jeszcze większe i służyły nam, naszym sprawom, pomagały rozwiązywać nasze problemy i realizować nasze marzenia. Warto ofiarować 1% podatku fundacjom i stowarzyszeniom ze swojego miasta. W ten sposób wspieramy ważne działania społeczne i akcje charytatywne realizowane w naszym mieście. Wszystko to dzieje się z pożytkiem dla Suwałk i nas samych.

Pamiętajmy!

1% to nie tylko największe organizacje pożytku publicznego. W Suwałkach jest wiele podmiotów, które mogą dużo zrobić i są godne naszego zaufania. Dzielmy i mnóżmy dobro wokół siebie –  po sąsiedzku. W Suwałkach w tym roku do skorzystania ze wsparcia w ramach mechanizmu 1% uprawnionych jest 28 poniżej wskazanych fundacji i stowarzyszeń.

Wykaz organizacji pożytku publicznego z Suwałk znajduje się na stronie Urzędu Miejskiego w Suwałkach.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook