Dodana: 10 grudzień 2015 09:46

Zmodyfikowana: 10 grudzień 2015 09:46

Festyn Antykorupcyjny „Nie bierzesz – nie dajesz – wzorem się stajesz!”

Centrum Aktywności Społecznej PRYZMAT zorganizowało dnia 9 grudnia 2015 r. w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Suwałkach Festyn Antykorupcyjny pt. „Nie bierzesz – nie dajesz – wzorem się stajesz!”.

Ilustracja do artykułu DSCN7662.JPG

W spotkaniu uczestniczyło 265 osób. Festyn był jednym z elementów projektu pod taką nazwą, który jest realizowany przez stowarzyszenie. Celem Festynu było upowszechnianie wśród młodzieży i nauczycieli wiedzy na temat zagrożeń i konsekwencji działań korupcyjnych, sposobów jej zwalczania, przejrzystości lokalnego życia publicznego oraz zasad funkcjonowania instytucji publicznych. Do udziału zostały zaproszone gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne z Suwałk i regionu oraz przedstawiciele organizacji i instytucji publicznych.

W ramach Festynu zostały przeprowadzone dla zorganizowanych grup uczniów ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych warsztaty, które prowadzili specjaliści i zaproszeni goście. Spotkania poświęcone były zjawisku korupcji, jej zwalczania, sposobów reagowania, kontroli celnej i pracy dziennikarskiej, działalności samorządu terytorialnego oraz prezentacji charakteru pracy instytucji publicznych. Spotkania były prowadzone przez:

ü       Elizę Sawko, Wiolettę Kwaśniewską, Marka Bogdana z Komendy Miejskiej Policji w Suwałkach

ü       Beatę Sawicką, Roberta Gołąbka z Urzędu Celnego w Suwałkach

ü       Annę Ruszewską radną Rady Miejskiej w Suwałkach

ü       Iwonę Danilewicz z Portalu Niebywałe Suwałki

ü       Agnieszkę Szyszko z Urzędu Miejskiego w Suwałkach, Pełnomocnika Prezydenta Miasta Suwałk ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi

ü       dr Jarosława Ruszewskiego z Centrum Aktywności Społecznej PRYZMAT

Odbył się konkurs małych form teatralnych, którego głównym założeniem było wykorzystanie formy ruchowej i wizualnej do przedstawienia przez młodzież swym rówieśnikom i zaproszonym gościom wiedzy o zagrożeniach i wysokich kosztach społecznych korupcji oraz metodach jej zwalczania. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych:

I miejsce – Zespół „Bosko” z Zespołu Szkół Sióstr Salezjanek im. Jana Pawła II w Suwałkach

II miejsce – Zespół „Kabaret literacki” z Zespołu Szkół nr 4 w Suwałkach

III miejsce - Zespół „Grupa kabaretowa II LO” z Zespołu Szkół nr 2 w Suwałkach

 

W kategorii szkół gimnazjalnych:

I miejsce – Zespół „Antykorupcyjni” z Zespołu Szkół nr 3 w Suwałkach

II miejsce – Zespół „Studnia Jakuba” z Zespołu Szkół nr 9 w Suwałkach

III miejsce - Klasa II c z Gimnazjum w Raczkach

3 – osobowe zespoły ze szkół brały udział w biegu „Wygraj z korupcją”. Uczestnicy tej konkurencji mieli za zadanie, jak najszybciej przemieścić się w stronę punktów, gdzie czekały na nich konkretne zadania. W biegu zwycięzcami zostali:

 

I miejsce - II Liceum Ogólnokształcące im. gen. Zygmunta Podhorskiego w Suwałkach

 

II miejsce - Zespół Szkół nr 6 im. Karola Brzostowskiego w Suwałkach

 

III miejsce - Gimnazjum nr 1 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Suwałkach

 

W konkurencji indywidualnej - quizie tematycznym, obejmującym wiedzę dotyczącą korupcji, funkcjonowania samorządu terytorialnego, instytucji i organizacji udzielających pomocy i wspomagających jej wykrywanie i zwalczanie itp. Zwycięzcami zostali:

I miejsce – Kacper Rusiński

II miejsce – Aleksandra Kowalczyk

III miejsce – Filip Taraszkiewicz

Spotkaniu towarzyszyło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego i prezentacja nagrodzonych prac. Nagrodzeni to:

I miejsce - Magdalena Maria Ułanowicz, Klaudia Jakubanis, Urszula Kuszel

II miejsce - Mieszko Majchrowicz, Lidia Nieszczerzewska

III miejsce - Monika Rytwińska, Rafał Dźwilewski

Taka formuła spotkania pozwoliła dotrzeć do młodzieży w sposób bardziej atrakcyjny, przejawiający się z jednej strony profesjonalną wiedzą przedstawianą w trakcie spotkań ze specjalistami, a z drugiej formą zabawy, która przekazywała założenia edukacyjne.

W ramach projektu: „Nie bierzesz – nie dajesz – wzorem się stajesz!” w okresie 01.06 – 31.12.2015:

ü  opracowana i wydana została specjalna publikacja

ü  odbyły się dwudniowe warsztaty szkoleniowe z udziałem 20 nauczycieli ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz wychowawców i działaczy organizacji pozarządowych, które przygotowywały uczestników merytorycznie i metodycznie do prowadzenia zajęć z zakresu etyki życia publicznego z wykorzystaniem metod interaktywnych w oparciu o przygotowany skrypt.

ü  nauczyciele i przedstawiciele organizacji pozarządowych przeprowadzali w Placówkach po min. 2 zajęcia w oparciu o materiał przeprowadzony na warsztatach oraz wydany skrypt.

ü  odbyły się dwudniowe warsztaty szkoleniowe z udziałem dla 30 młodzieżowych liderów z 15 szkół z regionu: Suwałk, Płociczna – Tartak, Kaletnika, Raczek, Słobódki, Jeleniewa, Nowinki, Augustowa, przygotowujące ich do promowania wśród społeczności szkoły wiedzy na temat korupcji, sposobów walki z tym zjawiskiem, przejrzystości lokalnego życia publicznego oraz zasad funkcjonowania instytucji publicznych.

ü  w 10 szkołach w regionie zostało przeprowadzonych wiele inicjatyw młodzieżowych obejmujących kampanie informacyjne, happeningi w miejscach publicznych, konkursy plastyczne i literackie, badania sondażowe wśród uczniów, artykuły w gazetkach i radiowęzłach szkolnych, szkolne warsztaty antykorupcyjne dla młodszych uczniów, prezentacje multimedialne, plakaty antykorupcyjne, ulotki, spotkania z zaproszonymi gośćmi reprezentującymi wymiar sprawiedliwości, urzędy skarbowe, władze samorządowe, wizyty studyjne uczniów w urzędach i instytucjach publicznych (np. na sesje Rad Gmin, rozprawy sądowe).

ü  konkurs plastyczny, konkurs małych form teatralnych;

ü  Festyn Antykorupcyjny w Suwałkach;

ü  Odbędzie się 15 grudnia 2015r wizyta w Sejmie RP.

Festyn Antykorupcyjny jest elementem projektu „Nie bierzesz – nie dajesz – wzorem się stajesz!” współfinansowanego ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook