Dodana: 2 marzec 2021 11:30

Zmodyfikowana: 2 marzec 2021 15:36

Wierszalińskie „Dziady” laureatem I Festiwalu Kultury Narodowej „Pamięć i Tożsamość”

Spektakl w wykonaniu Wierszalina wyróżniono w kategorii „Teatr”. Złotego Ryngrafa odebrał Piotr Tomaszuk, reżyser przedstawienia i dyrektor supraskiej sceny, w poniedziałkowy (01.03) wieczór podczas Gali I Festiwalu Kultury Narodowej „Pamięć i Tożsamość”.

Człowiek odchyla się,  trzyma się łańcuchów

"Dziady - Noc Pierwsza" to inscenizacja dramatu Adama Mickiewicza, zrealizowana na podstawie "Dziadów cz. IV" z elementami "Dziadów cz. II". Premiera spektaklu miała miejsce w październiku 2016 roku. Przedstawienie w reżyserii Piotra Tomaszuka zrywa z dotychczasową tradycją inscenizacyjną, która zwykle eliminowała z inscenizacji czwartą część "Dziadów" jako najmniej interesującą, tematycznie wręcz banalną, bo w liryczny sposób opisującą jedynie miłosny dramat Gustawa. Tymczasem Ksiądz - kapłan kościoła unickiego - okazuje się równie ważnym bohaterem dramatu. "Dziady"  to psychologiczny, emocjonujący pojedynek dwóch bohaterów, zrealizowany w ibsenowskiej konwencji odsłaniania prawdy o przeszłości obu tych postaci.

W 2017 r. w oparciu o „Dziady cz. III” Piotr Tomaszuk zrealizował przedstawienie  „Dziady - Noc Druga”. 

"Przeczytać Mickiewicza - to jedno. Zrozumieć Mickiewicza - to drugie. Ale usłyszeć Mickiewicza, to coś jeszcze zupełnie innego. 
Osobiście, po dwóch latach spędzonych na pracy nad "Dziadami", mam wrażenie, że są one wielką partyturą. Ta muzyka ukryta jest w słowach, to requieum dedykowane męczennikom "narodowej sprawy" - pisał Piotr Tomaszuk po premierze w 2017 roku. 

W 2020 r. powstała telewizyjna adaptacja wierszalińskich „Dziadów”. W listopadzie ubiegłego roku oba spektakle były prezentowane na antenie TVP Kultura.

Gratulacje Piotrowi Tomaszukowi i zespołowi aktorskiemu złożył Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego.

Teatr Wierszalin jest jednostką współzarządzaną przez Samorząd Województwa Podlaskiego i Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. 

Laureatów Złotych Ryngrafów wybrano spośród blisko stu produkcji i koprodukcji tożsamościowych, wyprodukowanych w latach 2018-2020 przez Telewizję Polską. Nagrody przyznano w sześciu kategoriach: Koncert i Widowisko, Teatr, Film i serial fabularny, Film i serial dokumentalny, Rekonstrukcja, Dziedzictwo Jana Pawła II.

Zarząd TVP przyznał też nagrody specjalne - Platynowe Ryngrafy. Otrzymali je: Halina Łabonarska, pośmiertnie Grzegorz Królikiewicz oraz Muzeum Powstania Warszawskiego.
Gościem Gali I Festiwalu Kultury Narodowej „Pamięć i Tożsamość” był prof. Piotr Gliński, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.   

 

oprac. Aneta Kursa
fot.:  www.wierszalin.pl  

red.: Paulina Dulewicz

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook