Dodana: 17 październik 2021 19:27

Zmodyfikowana: 18 październik 2021 15:55

Jubileusz 30-lecia Teatru Wierszalin

„To teatr podążający własną ścieżką, który zapisał wyjątkowy rozdział w historii polskiego teatru" – tak o dokonaniach Wierszalina napisał w liście z okazji jego 30-lecia minister kultury prof. Piotr Gliński. W piątkowy wieczór, 15 października, w rocznicowych uroczystościach w supraskiej siedzibie instytucji wzięli udział m.in. przedstawiciele resortu kultury, władz rządowych i samorządowych, a także przyjaciele teatru. Marszałka Artura Kosickiego reprezentowała Agata Puchalska, dyrektor Biura Kultury urzędu marszałkowskiego.

Agata Puchalska przekazuje grawerton Piotrowi Tomaszukowi

Teatr Wierszalin został założony w 1991 r. przez Piotra Tomaszuka i Tadeusza Słobodzianka. Wywodzi się z grupy teatralnej działającej pod nazwą Towarzystwo Wierszalin. „Turlajgroszek” był pierwszą pozycją w jej repertuarze.

Podczas piątkowej uroczystości Piotr Tomaszuk przypomniał, że to właśnie lalka „Turlajgroszek” wystąpiła na festiwalu w Szwajcarii w połowie października, 30 lat temu, jako lalka zespołu Teatru Wierszalin. Stąd data ta traktowana jest jako symboliczny moment jego powstania.

Marszałek Artur Kosicki w swoim liście odwołał się do oryginalnej poetyki spektakli supraskiego teatru, który czerpie inspirację z kultury i religii polsko-białoruskiego pogranicza, wykorzystując estetykę sztuki ludowej.

- Wierszalin od początku istnienia jest teatrem głęboko zakorzenionym w tutejszym, pełnym duchowej mozaiki kręgu kulturowym. Prezentowane na supraskiej scenie spektakle wyróżniają się nowatorskim ukazaniem artyzmu sztuki ludowej, nasyconej śpiewem i muzyką oraz genialną grą aktorską. To niezwykły hołd oddany całemu barwnemu światu wschodniego pogranicza – napisał w marszałek dziękując za promocję Podlaskiego i deklarując wsparcie zarządu województwa dla kolejnych artystycznych przedsięwzięć teatru (pełna treść listu w załączeniu - przyp. red).

Wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, prof. Piotr Gliński podkreślił, że „na przestrzeni 30 lat działalności Teatr Wierszalin zapisał wyjątkowy rozdział w historii polskiej sztuki teatralnej, budując bogaty dorobek artystyczny, zyskując międzynarodową renomę, a także uznanie publiczności".

Początki teatru wspominała obecna na uroczystości wiceminister kultury Wanda Zwinogrodzka.

– Pamiętam długą drogę ewolucji tego teatru, różne poszukiwania artystyczne aż po ten ostatni okres fascynacji Mickiewiczem, czyli powrotu do samych źródeł – mówiła wiceminister.

Podczas uroczystości wręczono jubileuszowe nagrody, które otrzymali aktorzy: Rafał Gąsowski i Dariusz Matys, scenograf Mateusz Kasprzak oraz oświetleniowiec Grzegorz Zaręba.

Piątkową galę zakończyła oficjalna premiera najnowszego spektaklu pt. „Nie-Boska komedia”.

***

Teatr Wierszalin trzykrotnie zdobywał prestiżową nagrodę Fringe First na Festiwalu w Edynburgu (za „Turlajgroszka” w 1993 r., „Merlina” w 1994 r.,  i za „Medyka Felixa” w 1997 r.). Był też wielokrotnie nagradzany na teatralnych  festiwalach w kraju (m.in. Grand Prix Festiwalu Sztuk Współczesnych RAPORT w Gdyni dla spektaklu „Bóg Niżyński”) i za granicą (m.in. Grand Prix na Przeglądzie Teatrów Alternatywnych „Koprziva” w Czechach zdobyło przedstawienie „Święty Edyp”).

1 lutego 2006 r. Wierszalin stał się jednostką kultury podległą samorządowi województwa podlaskiego. Obecnie jest współprowadzony przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Małgorzata Sawicka
fot.: Magdalena Rybij

Piotr Tomaszuk prezentuję lalę Turlajgroszka

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook