Dodana: 27 lipiec 2021 15:02

Zmodyfikowana: 3 sierpień 2021 09:18

Wernisaż wystawy ikonopisów

Ikony stworzone podczas XII Międzynarodowych Warsztatów Ikonopisów Nowica 2020 są eksponowane podczas wystawy „A Słowo stało się ciałem”. Wernisaż odbył się w piątek (30 lipca) o godz. 15.00 w Bibliotece Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu.

Dwie postacie na ikonie

Wystawa przedstawia efekty pracy XII Międzynarodowych Warsztatów Ikonopisów Nowica 2020. Przywołany cytat z prologu ewangelii św. Jana - „A Słowo stało się ciałem” - ma wprowadzać w istotę chrześcijaństwa.

„W trakcie pleneru artyści skoncentrowali się na mocy Słowa, która stwarza i zmienia rzeczywistość. Bóg Słowem stworzył świat, Słowem od zarania historii powoływał i konsekwentnie powołuje człowieka do prawdziwego życia.” [Organizatorzy Międzynarodowych Warsztatów Ikonopisów w Nowicy: [Katarzyna Jakubowska-Krawczyk, Ulyana Tomkevych, Mateusz Sora; Wstęp do katalogu wystawy [w:] „Słowo stało się ciałem”. Katalog wystawy, Warszawa 2020, s. 3.]

Ikony zrodzone z chrześcijaństwa

„Fundamentem chrześcijaństwa jest tajemnica Wcielenia: niewidzialny, niepojęty Bóg, rodzi się z Dziewicy, jak człowiek, głosi Ewangelię, cierpi, umiera na krzyżu i zmartwychwstaje. Świadkowie Jego nauczania, śmierci i zmartwychwstania idą w świat z Dobrą Nowiną.” - [Iryna Jazykowa, „Słowo Stało się ciałem. Ikona jako oddanie tajemnicy Wcielenia” [w:] „Słowo stało się ciałem”. Katalog wystawy, Warszawa 2020, s. 4.]

Prace będzie można zobaczyć do 21 sierpnia 2021 r. w dwóch placówkach: Muzeum Ikon w Supraślu oraz Bibliotece Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu.

Wystawie towarzyszyć będą fotografie Petera Beyma.

 

źródło i fot.: Muzeum Podlaskie
w Białymstoku
oprac.: Paulina Tołcz

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook