Dodana: 27 lipiec 2021 12:15

Zmodyfikowana: 27 lipiec 2021 12:15

Warsztaty malarskie dla dorosłych

Chcesz spróbować swoich sił przy malarskiej palecie? Jesteś amatorem i nie masz doświadczenia? Muzeum Podlaskie zorganizowało warsztaty specjalnie dla ciebie. Inspiracją będzie przyroda i twórczość Antoniego Szymaniuka. Wydarzenie odbędzie się w niedzielę, 31 lipca, o godzinie 11 na białostockim Rynku Kościuszki.

Plakat warsztatów

Uczestnicy będą szkolić się w ośmioosobowych grupkach. Spotkanie potrwa 90 minut. Koszt udziału to 12 zł, z Kartą Dużej Rodziny 6 zł. Zapisać można się telefonicznie: 516 141 960 lub mailowo: sztuka@muzeum.bialystok.pl.

Do kreatywnej pracy ma natchnąć twórczość Antoniego Szymaniuka, artysty plastyka i malarza. Artysta jest autorem m.in. zdobień na elewacjach siedmiu kamienic w Gdańsku, cyklu akwarel z widokami Gdańska, fresków i mozaiek w gmachach użyteczności publicznej w Pucku. Stworzył wiele realizacji monumentalnych na terenie miasta. Powstałe w latach 60. i 70. ubiegłego wieku mozaiki i sgraffita, zdobiące elewacje budynków, na trwałe wpisały się w architektoniczny pejzaż Białegostoku.

Antoni Szymaniuk równolegle ze sztuką monumentalną zajmował się malarstwem. Głównym tematem jego prac była przyroda. Stworzył około 150 obrazów olejnych i 200 akwarel. Wziął udział w niemal 100 wystawach w Polsce i za granicą. Należał do Związku Polskiego Artystów Plastyków. Za swoją działalność artystyczną był wielokrotnie nagradzany m.in.: Srebrną Odznaką „Zasłużony Białostocczyźnie” (1975), Złotą Odznaką „Zasłużony Białostocczyźnie” (1977), odznaką „Zasłużony Działacz Kultury” (1980).

Więcej o wystawie jest na stronie internetowej organizatora.

Ekspozycję jego obrazów można zobaczyć w Muzeum Podlaskim do 19 września. Patronat honorowy nad wystawą objął Artur Kosicki, marszałek województwa.


źródło i fot.: Muzeum Podlaskie

oprac.: Paulina Tołcz

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook