Dodana: 5 lipiec 2013 09:55

Zmodyfikowana: 5 lipiec 2013 09:55

Ciechanowiec

24 września w siedzibie Ciechanowieckiego  Ośrodka Kultury i Sportu grupa dziewcząt – uczestniczek warsztatów prowadzonych przez Katarzynę Niziołek i Michała Stankiewicza    pokazała licznie zgromadzonej publiczności efekty swojej kilkudniowej pracy. Były zdjęcia, opowieści o  sąsiadach, przykłady przeprowadzonych wywiadów, „spacer” po mieście, a na koniec wspólna biesiada z bezalkoholowym szampanem i ciastem. Wszystko odbyło się w głównej sali COKiS specjalnie zaaranżowanej i „ocieplonej” przez dziewczęta. Warsztaty były super! Tak uczestniczki podsumowały 5-dniową pracę z Kasią i Michałem.

Czy obserwujący to wydarzenie nauczyciele, pracownicy COKiS i inni mieszkańcy Ciechanowca  wykorzystają zapał młodych ludzi do tego rodzaju aktywności, czy będą kontynuować projekt „Patrz – Człowiek!”  - czas pokaże ......

 

***

Zapraszamy na warsztaty pod hasłem Lubimy DZIAŁAĆ Z INNYMI. Uwielbiamy wspólne SPONTANICZNE AKCJE – proste, szybkie, tu i teraz. Nieustannie próbujemy PRZEŁAMYWAĆ BARIERĘ LĘKU przed drugim człowiekiem, w sobie, i w innych.

Wyjdźmy na ulice Ciechanowca, zaczepmy przypadkową osobę, poznajmy ją. Mamy dobry PRETEKST – zbieramy opowieści, zdjęcia, przedmioty. Możemy zagadać każdego przechodnia, wejść do każdego domu, otworzyć każdy album ze zdjęciami, zajrzeć do każdej spiżarni, szuflady, szafy, wejść na każdy strych, dotknąć każdej bezcennej pamiątki.

Na pięć dni uczestnicy warsztatów zamienią się w DZIENNIKARZY, SOCJOLOGÓW, ARTYSTÓW, by wspólnie zrealizować DOKUMENTALNY PERFORMANS zainspirowany zgromadzonymi podczas „wypraw w teren” skarbami i doświadczeniami.

A więc, zapraszamy do WSPÓLNEGO DZIAŁANIA! Wszystkich, małych, dużych, starszych i młodszych. Spotkajmy się w piątek 20 września w Ciechanowieckim Ośrodku Kultury i Sportu o godz. 14.00 (warsztaty potrwają do 24 września).

Zapraszają:
Katarzyna Niziołek – socjolog, edukatorka, animatorka kultury. Przygotowuje rozprawę doktorską pt. „Sztuka społeczna. Obywatelski wymiar działań społeczno-artystycznych”.
Michał Stankiewicz – reżyser, dziennikarz, performer. Prowadzi zajęcia w Laboratorium Reportażu Uniwersytetu Warszawskiego.

Merytoryczny opis warsztatów:

Hasłem przewodnim warsztatów jest PRETEKST: „pretekst” do spotkania z drugim człowiekiem, ale też „tekst” (efekt naszych warsztatów) poprzedzający („pre-„) własne działania uczestników w lokalnym środowisku. Warsztaty opierają się na założeniach pedagogiki krytycznej (wymienialności ról uczeń-nauczyciel) i miejskiej edukacji środowiskowej (aktywnym poznawaniu bezpośredniego otoczenia). Zaplanowaliśmy między innymi: sesję integracyjną, budującą swobodną i wspólnotową atmosferę warsztatów, wycieczkę po Ciechanowcu w całości kontrolowaną przez uczestników warsztatów, wizyty w „dobrych miejscach” wskazanych przez uczestników (także w prywatnych domach), tworzenie wspólnej, otwartej przestrzeni dla aktywności kulturalnej (idea otwartego domu kultury), zbieranie przedmiotów, opowieści, zdjęć wśród mieszkańców miasta (prowokujące sytuacje spotkania) i w końcu dokumentalny performans zainspirowany tymi wspólnymi doświadczeniami. Warsztaty zorientowane są na: przestrzeń, uczestnictwo, działanie, spotkanie-rozmowę i kreatywność. Chcemy wspólnie z uczestnikami przedefiniować rolę instytucji kultury w lokalnej społeczności, z budynku do którego przychodzi się po to, by skorzystać z gotowej oferty kulturalnej lub edukacyjnej, na przestrzeń, która może być wszędzie, którą ustanawiają i wypełniają przebywający i działający w niej razem ludzie, dla której najistotniejszym momentem jest spotkanie z drugim człowiekiem.

***
W ramach projektu ,, Patrz-człowiek! " Ciechanowiecki Ośrodek Kultury i Sportu zaprosił dzieci i młodzież z ciechanowieckich szkół do napisania listu do przyszłych pokoleń. Ponadto  na zajęciach w COKiS dzieci przygotowują prace plastyczne, grupka dzieci w ramach zajęć porządkowała pomnik przy ul. Mickiewicza obok cerkwi, była też w cerkwi. Planowane jest również pójście na wszystkie cmentarze, jakie są w Ciechanowcu.

***

W ramach projektu w dn. 20-24 września 2013 roku w COKiS odbywały się warsztaty pod hasłem PRETEKSTY- w których uczestniczyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Ciechanowcu, które prowadzili edukatorzy : Katarzyna Niziołek i Michał Stankiewicz.

Uczniom i opiekunom uczestniczącym w warsztatach serdecznie DZIĘKUJEMY!!!

 

Ciechanowiecki Ośrodek Kultury i Sportu
ul. 11 Listopada 5 A
18-230 Ciechanowiec
tel. 86 271 05 63
e-mail: cokis@ciechanowiec.pl

 

 

 

facebook